مدیریت زمان در کنکور سراسری

یکی از فاکتورهای لازم برای کسب رتبه قبولی در کنکور، مدیریت زمان است. داوطلبان می توانند با رعایت تکنیک های ضربدر منها، زمان های نقصانی، استراتژی بازگشت و … جلسه آزمون را به خوبی مدیریت کرده و زمان کافی برای مرور، پاسخ به سوالات شک دار و زمان بر داشته باشند. از جمله مشکلاتی که داوطلبان سر جلسه کنکور با آن مواجه اند عدم مدیریت زمان است به طوری که هر ساله با داوطلبانی مواجه ایم که عباراتی مانند «در جلسه آزمون وقت کم ‌آوردم»، «عجله کردم و همین باعث شد تعدادی تست را غلط بزنم»، «نمی ‌توانم وقتم را در جلسه تنظیم کنم»، «روی یک سوال، خیلی وقت گذاشتم و نتوانستم به تعدادی از سوال‌ های دیگر پاسخ دهم» استفاده می کنند.

 

مدیریت زمان در کنکور سراسری

بنابراین مدیریت زمان از مهم ترین کارهایی است که هر داوطلب کنکور سراسری باید ابتدا در طول سال و در جلسه آزمون های آزمایشی تمرین کند و در نهایت در جلسه آزمون سراسری به خوبی زمان خود را مدیریت کند تا سوالی نباشد که در اثر کمبود وقت موفق به پاسخگویی آن نشده باشد. با توجه به اهمیت مدیریت زمان در جلسه آزمون سراسری در ادامه به بررسی تکنیک های مدیریت زمان سر جلسه آزمون پرداخته شده است.

 

اطلاعیه

برای کسب اطلاعات بیشتر و در صورت داشتن هرگونه سوال می توانید از قسمت دیدگاه های پست با ما در ارتباط بوده و سوالات خود را از مشاورین ما بپرسید.

اهمیت مدیریت زمان در کنکور سراسری

در رقابت ماراتن کنکور سراسری تنها آمادگی علمی برای کسب رتبه قبولی کنکور و کسب نتیجه دلخواه در انتخاب رشته کنکور سراسری کافی نیست! چرا که زمان محدود و کمبود وقت سبب می شود داوطلب سوال هایی را که حتی پاسخ آن ها را می داند به دلیل زمان کم نتواند پاسخ دهد. بنابراین یکی از فاکتور های مهم در برنامه ریزی کنکور، یادگیری اصول مدیریت زمان بوده که سبب می شود داوطلب به مدت زمانی که صرف پاسخگویی برای هر تست می کند توجه نماید.

در نظر داشته باشید یکی از فرق های اصلی کنکور با امتحانات تشریحی مدرسه زمان محدود پاسخگویی به سوالات است. ممکن هر سال خیلی از دانش آموزان موفق به کسب معدل 20 شوند اما تنها تعداد کمی از آن ها که به مدیریت زمان اشراف داشته و رتبه های تک رقمی، دو رقمی و سه رقمی کنکور می شوند.

البته شاید بسیاری دیگر از این دانش آموزان هم بتوانند در مدت زمان زیاد و بدون محدودیت وقت، درصد هایی به خوبی درصدهای رتبه 1 کنکور بزنند اما هنر رتبه 1 داشتن تسلط کافی در مباحث درسی، جمع بندی درست مطالب در روز های نزدیک به زمان برگزاری آزمون و مدیریت زمان در جلسه آزمون بوده که توانسته در مدت زمان محدود به سوالات جواب درست دهد.

با توجه به مطالب مذکور از اهمیت مدیریت زمان در کسب رتبه قبولی مطلع شدیم به همین جهت در ادامه تکنیک های سر جلسه آزمون را در اختیار متقاضیان قرار داده ایم تا سرعت خود را در پاسخگویی به سوالات کنکور سراسری بالا برده و زمان خود را مدیریت نمایند.

زدن تست های زماندار از مهم ترین اصول مدیریت زمان در کنکور

از مهمترین فواید تست زدن زماندار، افزایش سرعت و دقت و همچنین تطبیق داوطلب با شرایط زمانی آزمون سراسری است. در این صورت شما می توانید سرعت خود را نسبت به قبل سنجیده و بهبود دهید. از طرفی با تنظیم وقت تست زنی خود برای هر دسته از پرسش ها قادر خواهید بود علاوه بر سرعت، از دقت بیشتر در پاسخگویی بر خوردار شوید.

بیشتر داوطلبان با تکیه بر این مزیت از تمرین بیشتر، احساس بی نیازی می کنند و اظهار می دارند (من برای پاسخگویی وقت اضافه هم می آورم). اینگونه داوطلبان معمولا به دلیل سرعت زیاد و عدم تنظیم وقت در پاسخگویی بی دقتی می کنند و نمی توانند به اندازه ای که مطالب را خوانده اند، به طور صحیح پاسخ دهند زیرا تست زدن با سرعت زیاد اگر قبلا تمرین نشده باشد موجب می شود تا شما نا خواسته بی دقتی کنید و نکات ریز و کلیدی از دید شما دور بماند پس باید ذهن شما به این وضعیت عادت کند.

نکته ای مهم در زدن تست های زماندار

نکته مهمی که در زدن تست های زماندار مطرح است شیوه ی تمرین مناسب آن در خانه است. همانطور که می دانیم دانش آموزی که تا سال قبل در جلسات امتحان صرفا به یک درس پاسخ می داده است به یک باره باید در جلسه ی آزمونی شرکت کند که از تمام دروس پرسش مطرح می شود و زمان پاسخ گویی به آن پرسش ها نیز بسیار محدود است این رویداد سبب می شود درصد بالایی از داوطلبان در جلسات آزمون آزمایشی و سراسری دچار خستگی ذهن خود شوند که این امر سبب می شود داوطلب نتواند از تمام توانایی خود بهره مند شود.

از این رو به داوطلبان توصیه می شود در منزل هم در هر نوبت حداقل سه درس را باهم تست بزنند تا علاوه بر کنترل زمان تمرین انتقال ذهنی از یک درس به درس دیگر فراهم آید تا با عادت کردن ذهنشان از خستگی آن در جلسات آزمون جلوگیری شود.

توصیه می شود در شب های مشخص حدود 10 تست از دروس متفاوت مثلا شیمی، عربی و فیزیک (مجموعاً 30 تست) از قسمت های مختلف (از هر مبحث یک تست) را در زمانی مطابق با استاندارد آزمون سراسری پاسخ دهید؛ و نتایج آن را نیز نزد خود نگاه دارید. البته در آزمون های ابتدایی می توانید مقدار کمی زمان بیشتری به خود اختصاص دهید و سپس به مرور زمان طی چند آزمون آنرا به زمان استاندارد برسانید.

باید به این نکته نیز حتما توجه کنید که تا قبل از اینکه یادگیری شما در مبحثی کامل نشده است و تست های آموزشی مربوط به آن درس را پاسخ نداده اید، سراغ تست های زمان دار نروید زیرا فقط موجب اتلاف وقت و انرژی شما می شود و هیچ سودی برای شما نخواهد داشت.

مدیریت انرژی از مدیریت زمان مهمتر

فرض کنیم در کنکور ۴۰ تست برای یک درس درنظر گرفته شده است. یک داوطلب به همه ی این ۴۰ تست پاسخ می دهد. ۲۵ سوال را صحیح و ۱۵ سوال را غلط پاسخ می دهد. درصد او برای این درس ۵۰ درصد می شود. داوطلب دیگری فقط به ۲۰ تست پاسخ می دهد و همه ی آن ها را صحیح پاسخ می دهد. او هم در این درس ۵۰ درصد می شود. اما این دو‌ داوطلب یک تفاوت عمده باهم دارند.

نفر اول علاوه بر اینکه زمان بیشتری را برای به دست آوردن ۵۰ درصد نسبت به نفر دوم اختصاص داده است، ۵۰ درصد بیشتر انرژی صرف کرده، ۵۰ درصد بیشتر خسته شده و ۵۰ درصد بیشتر کلافه شده است. قطعا وقتی این دو داوطلب به درس بعدی می روند، نفر دوم ۵۰ درصد انرژی، حوصله و توان بیشتری نسبت به نفر اول دارد و همینجاست که تفاوت ها در رتبه ی کنکور بوجود می آید.

اقدامات لازم:

 • فقط روی مباحثی وقت بگذاریم که مطمئنیم می توانیم از پس تست های آن ها بربیاییم.
 • سرجلسه کنکور بگردیم دنبال سوال هایی که قبلا روی مباحث آن ها بیشتر وقت گذاشته ایم.
 • از پاسخ برگ پر نشده نگران نشویم.
 • فقط مطمئن پاسخ دهیم و شک دارها را پاسخ ندهیم.

2 اشتباه رایج که داوطلبان در جلسه آزمون مرتکب می شوند

 1. روی همه سوالات فکر می کنند و می خواهند به همه آنها پاسخ دهند.
 2. تست درس هایی که در آن ضعیف هستند را کنار می گذارند و وقت آن را به دروس دیگر اختصاص می دهند.

در این مواقع باید چه کار کنیم؟

 • بهترین کار این است که سوالاتی که پاسخ آن را می دانید، همان لحظه جواب دهید.
 • در پایان اگر زمانی باقی ماند روی سوالات وقت گیر فکر کنید.
 • دانش آموزان ضعیف باید فقط به سوالاتی که پاسخ آن را می دانند جواب دهند.
 • در غیر اینصورت آمار سوالات اشتباه آنها بالا می رود.
 • دانش آموزان قوی باید به این نکته توجه داشته باشند که در کنکور ممکن است به سوالات سخت و زمان بر نیز برخورد کنند.

در این مواقع باید از روش ضربدر منها استفاده کنند.

انواع تکنیک ها برای مدیریت زمان در کنکور سراسری

مهارت کنکور دادن و رتبه برتر شدن به چندین عامل بستگی دارد و دانش تنها بخشی از این پازل چند تکه است به همین جهت داوطلب می بایست با استفاده از روش های اصولی از مدیریت زمان بهره گرفته تا از پاسخگویی به سوالات آزمون جا نماند.

تکنیک ضربدر منها

وقتی در کنکور سوال ‌ها را می‌ خوانیم با 3 عملکرد رو به رو خواهیم بود. یا این سوال را بلد نیستیم یا بلد هستیم اما وقت گیر است یا سوال را بلد هستیم و حل می‌ کنیم. بنابراین سوالات کنکور به سه دسته تقسیم می شوند:

دسته اول: سوالات ساده، این دسته از سوالات را هم چنان که می خوانید به جواب رسیده و گزینه درست را وارد پاسخنامه می کنید.

دسته دوم: سوالات شک دار و سوالات زمان بر.

سؤالاتی که یادگیری شما در آ‌ن ‌ها ناقص بوده و در پاسخ‌ گویی به آن‌ها  بین گزینه‌ ها شک دارید. برای این سؤالات علامت × را به نشانه‌ شک ‌دار بودن کنار سوال در دفترچه‌ سؤال قرار می‌دهید.
سؤالات شک ‌دار را نیز در پایان وقت مجددا بررسی می ‌کنید. اگر توانستید پاسخ می ‌دهید در غیر این صورت علامت منها کنار ضربدر در دفترچه‌ سوال قرار می ‌دهید. این نشانه‌ی عدم پاسخ‌ گویی به سوال بوده و از طرفی باعث می ‌شود کم‌ تر در پاسخ ‌نامه اشتباه وارد کنید.

دسته سوم: سوالاتی هستند که پاسخ آن ها را بلد نیستید، این سوالات را باید با علامت منفی مشخص کرده و از پاسخ ‌گویی به آنها در جلسه آزمون صرف نظر کنید.

 استراتژی بازگشت

این تکنیک ویژه کسانی است که در جلسه آزمون وقت اضافی بیاورند و به این اشاره دارد که در زمان ذخیره شده، به کدام درس و کدام سوال‌ ها برگردید. برای این روش داوطلبان باید سوالات وقت ‌گیر هر درس را با توجه به تکنیک ضربدر منها که در ابتدا اجرا نمودند شناسایی نموده و توجه کنند که کدام سوال ‌ها سخت بوده و با بررسی بار اول نمی توانند پاسخ دهند و این ویژه هر شخص است.

مثلا برخی از دانش ‌آموزان تعدادی از مساله‌ های ریاضی را بار اول پاسخ نمی ‌دهند یا در ادبیات برخی بار اول سوالات املا، آرایه و تاریخ ادبیات را جواب نمی‌ دهند بنابراین داوطلبان می ‌توانند 80 درصد سوالات وقت ‌گیر را شناسایی و از وقت گذاشتن برای آن ها خودداری کنند.

تکنیک زمان های نقصانی

تکنیک زمان های نقصانی کمک می کند تا فرصت مرور و پاسخگویی به سوالات علامت زده شده برای داوطلبان فراهم شود. در این روش داوطلبان باید طوری زمان پاسخگویی به هر درس را مدیریت کنند که یک مقدار از وقت هر درس را نگه داشته تا بعد از اتمام سوالات آن دفترچه، زمان اضافی برای مرور و پاسخ به تست هایی که نشاندار کرده، داشته باشند.

کنکور

تکنیک وقفه در آزمون

در آزمون های طولانی به تدریج کارایی داوطلبان کاهش می یابد. این کاهش کارایی علاوه بر خستگی ذهنی، خستگی جسمی را شامل می شود. اختلال در گردش خون هنگامی که به مدت طولانی روی صندلی نشستید رخ می دهد و خستگی های خاص خود را به همراه دارد. در این بخش به مواردی پرداخته شده که رعایت آن موجب کاهش ایجاد خستگی در جلسه آزمون می شود:

 • بر روی صندلی بدون حرکت نباشید و هر از گاهی دست، پا، کمر و گردن خود را تکان دهید.
 • بهتر است هر نیم ساعت یکبار به مدت 30 ثانیه به صندلی تکیه کامل دهید و چشمان خود را ببندید.
 • عضلات خود را شل کنید و چند نفس عمیق بکشید، این کار به رفع خستگی ذهنی و خستگی جسمی شما کمک می کند.

 

اطلاعیه

برای کسب اطلاعات بیشتر و در صورت داشتن هرگونه سوال می توانید از قسمت دیدگاه های پست با ما در ارتباط بوده و سوالات خود را از مشاورین ما بپرسید.

 

“کاری از مرکز مشاوره تحصیلی آدنیا”

2 پاسخ
 1. محمد
  محمد گفته:

  سلام با تشکر از مطلب خوبتون

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *