یکی از مهمترین مراحل پذیرش دانشجو در دانشگاه های فرهنگیان و تربیت معلم سابق، مصاحبه است. مصاحبه در واقع سنجش توانایی ‌های علمی و آموزشی و بررسی سلامت جسمی و روانی متقاضیان برای شفل معلمی بوده که بعد از مرحله آزمون کتبی کنکور توسط هسته های گزینش هر استان صورت می گیرد.

آیا می دانید سوالات مصاحبه دانشگاه فرهنگیان و تربیت دبیر شهید رجایی کنکور 99 چه خواهد بود …

امروزه مقوله پذیرش در دانشگاه های تربیت معلم سابق به یکی از بزرگترین دغدغه های داوطلبان علاقمند به تحصیل در این دانشگاه ها تبدیل شده است.

 

اطلاعیه

برای کسب اطلاعات بیشتر و در صورت داشتن هرگونه سوال می توانید از قسمت دیدگاه های پست با ما در ارتباط بوده و سوالات خود را از مشاورین ما بپرسید.

همانطور که می دانید پذیرش دانشگاه فرهنگیان از دو مرحله آزمون کتبی و مصاحبه تشکیل شده که کسب نمره خوب و قابل قبول در هر مرحله اساس قبولی نهایی در دانشگاه دلخواه است. بعد از اتمام زمان انتخاب رشته کنکور سراسری، اسامی دو برابر ظرفیت دعوت شدگان به مصاحبه دانشگاه فرهنگیان منتشر می شود و علاقمندان لازم است بر این اساس خود را برای حضور در یک رقابت تنگانگ آماده کنند.

با توجه به تأثیر جلسه مصاحبه در پذیرش نهایی این دانشگاه ها، در این مقاله به بررسی سوالات متداول و نکات طلائی موفقیت در مصاحبه دانشگاه فرهنگیان و تربیت دبیر شهید رجایی کنکور ۹۹ به همراه جواب این سوالات پرداخته ایم.

سوالات مصاحبه دانشگاه فرهنگیان

راهنمای عمومی در مصاحبه دانشگاه فرهنگیان

برای روز مصاحبه حتما با یک دست لباس تمیز و مرتب سر جلسه حاضر شوید. آقایان بهتر است با لباس رسمی و خانم ها با حجاب کامل حضور داشته باشند. برای مصاحبه شاید داشتن پوشش چادر لزومی نداشته باشد اما اگر حجابتان کامل باشد (مخصوصا شهرهای کوچک) خیلی بهتر و موجه تر نشان داده می شوید.

ممکن است زمانی که وارد ساختمانی که مصاحبه در آن انجام می شود، شوید چند دقیقه ای یا حتی چند ساعتی لازم باشد که منتظر بمانید. در این لحظات هرگز سعی نکنید از جو داخل اتاق مصاحبه سر در بیاورید. یعنی داخل اتاق سرک بکشید یا از کسانی که از جلسه خارج می شود سعی در پرسیدن سوالات داشته باشید.

معمولاً عده ای در جلسه مصاحبه دانشگاه های فرهنگیان حضور “نیمه وقت” دارند. یعنی رفتار شما را در بیرون از اتاق مصاحبه زیر نظر دارند و به تیم مصاحبه انتقال می دهند. پس لحظاتی که بیرون از اتاق مصاحبه منتظر هستید خود را سرگرم کاری مثل کتاب خواندن کنید هر چند بد نیست که حواستان به دور و برتان باشد ولی کاری نکنید که توجهات روی شما جلب شود.

وقتی اسمتان خوانده شد و وارد جلسه مصاحبه دانشگاه های فرهنگیان و تربیت دبیر شهید رجایی کنکور 99 شدید با ارامش و اعتماد به تفس وارد اتاق شده و به حضار سلام دهید. “هرگز به سمت کسی نرفته و دستتان را سمت کسی دراز نکنید”. این اشتباهی است که خیلی ها در مصاحبه مرتکب می شوند اطلاع از این روابط سازمانی باعث می شود موجه تر و معقول تر نشان داده شوید.

معمولاً همان کنار درب ورودی و مقابل افراد مصاحبه کننده صندلی ای برای نشستن شما قرار داده شده، اگر صندلی را پیدا نکردید به حضار جلسه توجه داشته باشید تا شما را راهنمایی کنند که کجا بنشینید.

ابتدا از شما خواسته می شود که خودتان را معرفی کنید. حتما در منزل چندین بار این کار را تمرین کنید تا خودتان را در چند جمله کوتاه به خوبی معرفی کنید. از این مرحله به بعد سوالات مصاحبه دانشگاه فرهنگیان آغاز می شود.

بررسی سوالات عمومی دانشگاه فرهنگیان

اطلاع از کلیت سوالات احتمالی مصاحبه دانشگاه فرهنگیان و تربیت دبیر شهید رجایی کنکور 99،  می تواند در سپری کردن یک جلسه مصاحبه خوب داوطلبان را یاری دهد. سوالاتی که احتمال دارد در جلسه آزمون پرسیده شود به شرح زیر است:

در سوالات مصاحبه دانشگاه فرهنگیان در وهله اول می خواهند خودتان را در چند جمله توصیف کنید و دلیلش هم بحث روانشناسی است. معمولاً در سوالات مصاحبه دانشگاه فرهنگیان از شما می خواهند چند مورد از ویژگی های اخلاقی برجسته خود را معرفی کنید. سعی نکنید که خودتان را پسر پیغمبر معرفی کنید ولی زیادی هم لازم نیست خودمانی شوید و هرچیزی که در مورد خودتان است را روی دایره بریزید! هر ویژگی ای که از خودتان بگویید در سوالات مصاحبه ممکن است در مورش از شما پرسیده شود.

یعنی مثلاً اگر خودتان را فردی سخت کوش می دانید ممکن است بپرسند مگر چکاری کرده ای که به خودت می گویی سخت کوش؟ پس در مصاحبه سعی کنید چند تا از ویژگی های خودتان را که خیلی برجسته است و ایرادی هم حساب نمی شود به همراه دلیلتان برای ذکر این ویژگی به یاد داشته باشید. ترجیحاً در جواب سوالات مصاحبه دانشگاه فرهنگیان، از ذکر ویژگی های منفی مثل عصبانیت، ترس، افسردگی یا امثالهم دوری کنید وگرنه باید از شانس قبولی در این مصاحبه هم دوری کنید!

در سوالات مصاحبه دانشگاه فرهنگیان می خواهند ویژگی های منفی خود را توصیف کنید

معمولاً در سوالات مصاحبه دانشگاه فرهنگیان دیده شده که از شما پرسیده می شود یک یا چند ایراد یا ویژگی بد خود را نیز ذکر کنید. در جواب اینگونه سوالات مصاحبه حتما یادتان باشید صداقت زیادی از خودتان به خرج ندهید و ترجیحاً ویژگی هایی را بگویید که از لحاظ عرف بد حساب می شود ولی از لحاظ اخلاقی خوب و پسندیده است!

مثلاً من از دروغگویی بدم می آید ولی همیشه از این موضوع ضربه خورده ام! یا اینکه تازگی ها از جمع بعضی دوستانم دور شده ام چون آنها جذب فضای مجازی شده اند ولی من علاقه ای به این فضاها ندارم! اینگونه جواب دادن به سوالات مصاحبه باعث می شود تیم مصاحبه کننده از پاسخ شما قانع شود و به سراغ سایر سوالات مصاحبه دانشگاه فرهنگیان برود.

در سوالات مصاحبه دانشگاه فرهنگیان می خواهند اعتماد به نفس شما را بسنجند

نیازی به توضیح در این مورد نیست ولی در یک کلمه می گوییم قدر خودتان را بدانید و در مصاحبه به افراد حاضر در جلسه نیز این را بقبولانید که می توانید در شغل معلمی آنطور که باید فعالیت کنید. اگر اعضای تیم مصاحبه متوجه شوند که شما خود را فردی ضعیف می دانید پس آن ها نیز شمارا فردی ضعیف تصور خواهند کرد.

سوالات مصاحبه دانشگاه فرهنگیان

در سوالات مصاحبه دانشگاه فرهنگیان می خواهند فن بیان شما را بسنجند

اگر اعتماد به نفستان بالا باشد این مورد را نیز به خوبی انجام خواهید داد. زیرا خیلی اهمیت دارد در جواب سوالات مصاحبه چقدر با صلابت و شمرده شمرده با استفاده از ادبیات صحیح و لغات زیبا صحبت کنید. اگر اطلاعاتتان در مورد سوالات مصاحبه که از شما پرسیده می شود خوب باشد تنها کاری که برای داشتن فن بیان خوب باید داشته باشید این است که خودتان را گم نکنید و با اطمینان بالا صحبت کنید.

در سوالات مصاحبه دانشگاه فرهنگیان می خواهند بدانند چقدر علاقه به مطالعه دارید

این مورد در برخی سوالات مصاحبه پرسیده شده و میزان علاقمندی شما به مطالعه کتاب مخصوصا کتاب های علمی، اجتماعی، روانشناسی، مدیریتی و … مورد سوال قرار گرفته است. اگر در دوران مدرسه یا دانشگاه کتابی هرچند در حد یک اسم آشنایی داشتید بد نیست نام ببرید ولی حواستان باشد بعید نیست یکی این وسط پیدا شود و بگوید درمورد کتاب کمی هم توضیح دهید!

در سوالات مصاحبه دانشگاه فرهنگیان درمورد استفاده شما از اینترنت می پرسند

این مورد در سوالات مصاحبه معمولا هدف گزینشی دارد. با توجه به اینکه جو مصاحبه علاوه بر مصاحبه علمی و روانشناسی، حالت عقیدتی سیاستی هم دارد، حتما این سوال را از شما می پرسند. نحوه استفاده شما از اینترنت، سایت های مورد علاقه تان، استفاده شما از نرم افزارهای اجتماعی و چنین موضوعاتی در سوالات مصاحبه دانشگاه فرهنگیان پرسیده می شود.

در سوالات مصاحبه دانشگاه فرهنگیان از دلایل  شما برای انتخاب این دانشگاه و شغل می پرسند

این مورد در سوالات مصاحبه حتما و حتما و حتما از شما پرسیده خواهد شد. اینکه چرا اصلا در این مصاحبه حضور دارید. چرا به این رشته و شغل آینده آن علاقه دارید. هدف شما از انتخاب این رشته، دانشگاه یا شغل چیست و هزاران سوال مشابه.

در سوالات مصاحبه دانشگاهی، مصاحبه کنندگان سختی های این رشته و مخصوصاً کار آینده را گوشزد می کنند و از شما می پرسند که آیا به این سختی ها فکر کرده اید؟

مثلاً ممکن است بپرسند آیا می دانید که در آینده باید چند سال در مناطق محروم خدمت کنید؟ و یا چند سال از خانواده خود دور باشید؟ یا اینکه می توانید شیفت کاری انجام دهید؟

حواستان باشد واقعیت به این تلخی ها هم نیست اما اعضای تیم مصاحبه دانشگاه فرهنگیان می خواهد به پرسیدن این سوالات علاقه شما به این رشته را محک بزند بنابراین شرایط را کمی سخت از واقعیت جلوه می دهد.

در سوالات مصاحبه دانشگاه فرهنگیان از تمایل شما به همکاری و کار گروهی می پرسند

این مورد در سوالات مصاحبه فرهنگیان جزو مواردی است که شاید پرسیده شود. در واقع تیم مصاحبه با پرسیدن این سوالات قصد دارد بفهمد روحیه کار تیمی در شما چقدر است. آیا فردی اجتماعی همراه با تمایلات اجتماعی و قرار گرفتن در محیط های تیمی هستید یا تک روی را ترجیح می دهید.

برای پاسخ به چنین مواردی در سوالات مصاحبه زیاد دچار دردسر نخواهید شد فقط کافیست خود را فردی با روحیه همکاری و تیمی بالا نشان دهید که همواره مایل به اخد پیشنهادات و انتقادات دیگران است و برایش هدف گروه مهم است نه هدف شخصی.

سوالات مصاحبه دانشگاه فرهنگیان

نکات مهم انتهایی در سوالات مصاحبه دانشگاه فرهنگیان

خب تا اینجا با تعدادی از سوالاتی که در مصاحبه دانشگاه های فرهنگیان و تربیت دبیر شهید رجایی پرسیده می شود، آشنا شدید. مهم ترین دغدعه ای که در اینجا ممکن است به سراغ شما بیاید این است که آیا تمام انچه به عنوان سوالات مصاحبه پرسیده خواهد شد همین ها هستند؟ آیا ممکن است در سوالات مصاحبه بطور ناگهانی سوالی از شما پرسیده شود که شما جواب آن را بلد نباشید؟ اگر پاسخ سوالی را بلد نباشید واکنش اعضای تیم مصاحبه چیست؟

برای داشتن نگرانی های بالا به شما کاملا حق می دهیم. این مصاحبه و مصاحبه هایی که در آینده (مطمئناً) خواهید داشت به نوعی قرار است آینده شما را رقم بزنند پس حساسیت شما بی مورد نیست. اما از طرف دیگر هیچ کس نمی تواند اقرار کند تمام سوالات مصاحبه را پیش بینی خواهد کرد. حتی کسانی که از قبل بهشان تقلب رسیده است! چون همه مصاحبه های یک ویژگی مشترک دارند و آن این است که می توانند توسط شما کنترل شوند نه تیم مصاحبه!

بله درست خواندید! اگر کمی هوش و ذکاوت به خرج دهید می توانید بدون آنکه نیازی به مطالعه مقاله ای دیگر در مورد مصاحبه دانشگاه فرهنگیان داشته باشید به همه سوالات مصاحبه جواب دهید. اما نه سوالاتی که آن ها از می پرسند، بلکه سوالاتی که شما مجبورشان می کنید از شما بپرسند!

خب بیاید برویم سراغ اصل مطلب و این تکنیک کاملا تجربی را که حاصل تجربه اعضای گروه مشاوره هیوا و کسانی که با آن ها در مورد سوالات مصاحبه دانشگاه فرهنگیان صحبت داشته ایم است به شما آموزش دهیم.

فکر کنید به یکباره در مصاحبه دانشگاه فرهنگیان از شما سوال می پرسند که چند درصد از کل آب های کره زمین در سطح خشکی ها قرار دارد؟

این یک سوال اطلاعات عمومی است و ممکن است امثال این سوال یا سوالات مشابه در مصاحبه شما باشند. ممکن هم هست اصلاً از هیچ یک از شما نپرسند اما این یک مثال است پس زیاد تعجب نکنید. خب ممکن است خیلی از شما ها پاسخ به این سوال را بلد نباشید. اصلاً در عمرتان یک بار هم به گوشتان نخورده باشد. از طرف دیگر اینکه در مصاحبه  به صراحت بگویید “نمی دانم!” تأثیر بدی روی تیم مصاحبه کننده می گذارد. خب حال چه کنیم که همه پاسخ سوالی که بلد نیستیم را دهیم هم از گفتن “نمی دانم” فرار کنیم؟

راه حل در دانستن این نکته است که اعضای تیم مصاحبه با طرح این سوال هدفش این نبوده که اطلاعات شما در مورد میزان آب روی خشکی و حس مسئولیت پذیری شما درمورد بحران آب را متوجه شود! بلکه هدفش فقط و فقط محک زدن اطلاعات عمومی شما است. پس بیاید با یک ترفند جالب هنگامی که با این سوالات در مصاحبه مواجه می شویم از پاسخ دادن به این سوالات فرار کنیم.

وقتی در مصاحبه دانشگاه های فرهنگیان و تربیت معلم سابق، جواب سوالی را نمی دانیم باید در حالیکه اعتماد به نفس خود را حفظ می کنیم به شکلی ماهرانه اطلاعات خود در زمینه ای مشابه را به عنوان پاسخ به تیم مصاحبه تحویل دهیم.

سوالات مصاحبه دانشگاه فرهنگیان

یعنی مثلا در پاسخ به این سوال بگوییم “دقیقا درصدش را بخاطر نمی آورم ولی بسیاری از آب های کره زمین در سطح اقیانوس ها قرار گرفته اند” یا “فکر می کنم بالای 90 درصد بود اما این را مطمئن هستم که از فضا مقدار زیادی آب روی کره زمین دیده می شود اما آب در دسترس برای مردم مقدار خیلی کمی از آن را شامل می شود”.

پس سعی کنید این مهارت را در خود هر روز قوی تر و قوی تر کنید که بجای اینکه در جواب سوالات مصاحبه خود را درگیر این کنید که همه سوالات احتمالی لازم از کلیه جاهایی که می توانید را پیدا کرده و مثل یک آزمون سخت شروع به حفظ آن ها کنید، راه هایی برای فرار از پاسخ به سوالاتی که بلد نیستید و همچنین سوالاتی که جواب آن را دقیق نمی دانید پیدا کنید.

یک راه دیگر که می تواند شما را در این مواقع یاری کند سوق دادن مصاحبه به سمتی است که خودتان می خواهید. یعنی پیش از آنکه سوالات تیم مصاحبه به سمت سوالات اطلاعات عمومی رود خودتان را در زمینه ای که واقعا مهارت دارید صاحب اطلاعات نشان دهید و از آنجایی که شما در آن زمینه احتمالا از تیم مصاحبه کننده اطلاعات بیشتری دارید پس بصورت خود به خود به کلیه سوالات مصاحبه پاسخ خواهید داد.

بطور کلی اجرای راه حل های بالا بیشتر از آنکه به سختی یا آسانی سوالاتی که پرسیده می شود بستگی داشته باشد به خودتان و مهارتتان در کنترل جلسه مصاحبه دانشگاه های فرهنگیان بستگی دارد. اگر دوست دارید می توانید یک جلسه مصاحبه فرضی با خانواده و دوستان راه بیاندازید و ازشان بخواهید سوالات غیرقابل انتظاری از شما بپرسند. دقت کنید مهم این نیست که سوالاتی که در مصاحبه از شما می پرسند چقدر سخت است . مهم این است که شما چقدر مهارت کنترل هرسوالی را دارید.

درنهایت برای کسانی که به مصاحبه دانشگاه های فرهنگیان دعوت شده اند، جزوه ای شامل سوال و جواب قرار دادیم که شامل مطالب دینی و مذهبی، سیاسی و شخصیتی است.

مجموعه سوالات مصاحبه آزمون های استخدامی

جهت دانلود فایل کلیک کنید.

 

اطلاعیه

برای کسب اطلاعات بیشتر و در صورت داشتن هرگونه سوال می توانید از قسمت دیدگاه های پست با ما در ارتباط بوده و سوالات خود را از مشاورین ما بپرسید.

 

“کاری از مرکز مشاوره تحصیلی آدنیا”

5 پاسخ
 1. محمد
  محمد گفته:

  ممنون از فایل خوبی و کاربردی که درست کردین و تو پستتون به اشتراک گذاشتین من از روش خوندم عالی بود تشکر

  پاسخ
  • مشاوره آدنیا
   انجمن مشاوره تحصیلی گفته:

   موفق باشید

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *