مرور

تنها برای حفظ و نگهداری مطالب نیست بلکه در فهمیدن آن ها نیز بسیار موثر است. اگر خیلی باهوش هم باشید برای فهم یک موضوع نیاز به تکرار آن دارید. موجب نگهداری و دسته بندی منظم مطالب در مخ می شود و سرعت عمل و حضور ذهن در جلسه را بالا می برد. تفاوت تا این حد است که بگویند از بین چند تا گونی کتابی را پیدا کنید. یا اینکه بخواهید از یک قفسه مشخص در کتابخانه کتابی را بیابید.

 

اطلاعیه

برای کسب اطلاعات بیشتر و در صورت داشتن هرگونه سوال می توانید از قسمت دیدگاه های پست با ما در ارتباط بوده و سوالات خود را از مشاورین ما بپرسید.

آیا مرور کردن همان دوباره خوانی است؟

خیر

بسیاری از دانش آموزان می گویند: مرور درس ها بسیار وقت گیر است.

زمانی که از آنها می پرسیم که چگونه مرور می کنند می گویند که مطالب را دوباره مطالعه می کنند. دوباره خواندن یک درس بسیار وقت گیر است در صورتی که مرور فرآیندی سریع است. اگر با تکنیک مرور ۵ ستاره درسهای خود را مرور کنید می بینید که زمان زیادی از شما نخواهد گرفت.

مرور کردن

مرور ۵ ستاره چیست؟

مرور ۵ ستاره در واقع همان زمانهای مناسب برای مرور هستند.

اگر در ۵ زمان زیر مطالبی که خواندید را مرور کنید، احتمال فراموشی آن بسیار کم می شود.

طبق تحقیقات دانشمندان علم روانشناسی و علوم اعصاب، بهترین زمانهای برای مرور به شکل زیر است.

 1. ۱۰ دقیقه بعد از مطالعه
 2.  یک روز بعد از مطالعه
 3. یک هفته بعد از مطالعه
 4. یک ماه بعد از مطالعه
 5. یک فصل (سه ماه) بعد از مطالعه

مروری هم برای دانش آموزان کنکوری وجود دارد که در روز‌های پایانی ماراتن کنکور است و به آن “جمع بندی” می گویند.

که جز این ۵ مرحله نیست و روش آن هم متفاوت است.

این ۵ زمان طلائی را به خاطر بسپارید و با مرور کردن مناسب، مطالب را برای همیشه در ذهن خود تثبیت کنید.

چرا باید مرور کنیم؟

قطعا اولین و بارزترین دلیل مرور کردن، عدم فراموشی و بخاطر سپاری مطالب است.

اما دانستن روش مرور کردن و انجام آن فواید بسیار زیادی دارد که به برخی از آنها اشاره می کنیم.

1- انتقال مطلب به حافظه بلند مدت

بعد از چندین بار مرور که بر اساس قوانین و زمان بندی مشخص شده است، مطلب مطالعه شده از حافظه کوتاه مدت به حافظه بلند مدت منتقل می شود. به دلیل اینکه حجم درسهای کنکوری زیاد است و دانش آموز باید همه آنها را تا روز کنکور در حافظه خود داشته باشد ناچار است که مطالب را در حافظه بلند مدت خود ذخیره کند. مطالبی که با رعایت قوانین مرور به حافظه بلند مدت منتقل شدند تا سالها پس از کنکور هم در ذهن ماندگار خواهند بود.

2- درک عمیق مطلب

وقتی دانش آموزی می گوید فلان فصل را خواندم ولی چیز زیادی نفهمیدم همیشه این مثال را برایش می زنیم. وقتی برای اولین بار به شما آدرسی می دهند تا به آنجا بروید درحالی که هیچگاه به آن شهر و منطقه سفر نکرده اید. از چند نفر نام خیابانها و کوچه ها را می پرسید و شاید چندین بار راه را اشتباه بروید و نهایتاً پس از جستجوی زیاد محل را پیدا کنید.

وقتی برای بار دوم به آنجا می روید با کمی دقت و نهایتاً یک بار پرس و جو محل را پیدا می کنید. اما وقتی دفعات بعد می خواهید به آن محل بروید چشم بسته هم آنجا را پیدا می کنید. این دقیقا همان فایده درک عمیق است.

3- افزایش سرعت پردازش ذهنی

برگردیم به مثال قبل اگر زمان رسیدن به آدرس مورد نظر در اولین بار و پنجمین بار را بررسی کنیم قطعا در بار پنجم بسیار سریع تر به محل می رسیم.

وقتی مطلبی را چندین بار مرور کردیم به قدری مفاهیم آن در ذهن ما جای گرفته که به محض اینکه آنها را فراخوانی کنیم مغز سریعاً آن را در دسترس ما قرار می دهد که این موضوع باعث افزایش سرعت تست زنی نیز می شود.

4- طبقه بندی مطالب

از دیگر فواید مرور طبقه بندی و دسته بندی مطالبی است که مطالعه کردیم. ذهن ما مانند یک اتاق خالی است وقتی مطلبی را برای اولین بار می خوانیم مثل این است که کلی لوازم را بدون نظم بریزیم داخل اتاق خالی اما هر بار که مطلب را مرور می کنیم در واقع داریم هر وسیله را سر جای خود می گذاریم و اتاق را منظم می کنیم.

به نظر شما پیدا کردن یک وسیله در یک اتاق شلوغ آسان تر است یا یک اتاق مرتب؟

از چه منبعی باید درسهای خود را مرور کنیم؟

معمولا دانش آموزان مرور را از منابع مختلفی انجام می دهند که در زیر به آنها اشاره می کنیم.

1- منبع مطالعاتی

اکثر دانش آموزان از همان منبعی که درس را خوانده اند مرور را هم انجام می دهند. از نظر من هم بهترین منبع برای مرور هم همان منبع مطالعاتی است اما به شرطی که حجم کمی داشته باشد. در ابتدای سال کنکور باید منابعی را انتخاب کنید که علاوه بر جامع و کامل بودن حجم مناسبی را هم داشته باشند.

2- استفاده از خلاصه های خود

برخی دانش آموزان که حوصله بیشتری دارند بعد از مطالعه هر درس آن را “خلاصه نویسی” می کنند. اگر دانش آموز روش خلاصه نویسی را بلد باشد این روش هم می‌تواند بسیار مفید واقع شود.

اگر از ما بپرسید: روش درست خلاصه نویسی چگونه است؟

باز هم به دو مورد جامعیت و حجم کم اشاره می کنیم. خلاصه های شما نباید ناقص باشد و در عین حال نباید انقدر حجیم باشد که از منبع مطالعاتی هم بیشتر شود. تکنیکهای خلاصه نویسی را در مقاله ای دیگر مفصل توضیح می دهم.

3- استفاده کتابهای چکیده

بعضی از دانش آموزان همراه با منبع مطالعاتی اصلی (که معمولاً حجیم است) منبعی کم حجم تر را تهیه می کنند که با استفاده از آن فرآیند مرور را انجام دهند.

چگونه دروس را مرور کنیم؟

 • به طور طبیعی در بسیاری از اوقات داوطلبان مطالبی را که مطالعه می کنند تا 48 ساعت پس از مطالعه نیم بیشتر از آن را فراموش می کنند برای همین است که اکثر مشاوران تحصیلی بر روی امر مرور دروس تاکید ویژه دارند و البته توصیه می شود برای مرور مطالبی که خوانده اید از 2 الی 3 روز بعد از خواندن مطلب به مرور آن بپردازید.
 • برای مرور کردن دروس مختلف توصیه می شود به متن کامل دروس در کتاب های درسی مراجعه نکنید چرا که حجم زیاد مطالب هم از مرور صحیح درس جلوگیری می کند و هم زمان زیادی را از شما می گیرد و فقط شما را کلافه می کند. می توانید از کتاب درسی که قبلا علامتدار کرده بودید خلاصه هایی که هنگام مطالعه از مطلب مورد نظر برداشته اید و یادداشت هایی که هنگام تدریس استاد در کلاس نوشته اید و نکات بدست آمده از تست زنی هایتان بهترین منابع برای مرور هستند.

مرور دروس عمومی

 • در دروس عمومی که شامل درس هایی مثل دین و زندگی، ادبیات فارسی، عربی و زبان انگلیسی هستند هر ساله در کنکور سراسری دارای ساختاری مشابه هستند به این صورت که سوالات ابتدایی درس عربی همیشه به مبحث ترجمه اختصاص داده شده است و یا سوالات انتهایی درس ادبیات و زبان فارسی در کنکور سراسری به سوالات قرابت معنایی پرداخته می شود از همین رو توصیه ما به داوطلبان این است که برای مرور این دروس بعد از یادگیری کامل نکات و ریزه کاری های حفظی آن ها به تست زنی های مجموعه ای در زمانی محدود بپردازید و سپس به وسیله مطالعه کامل پاسخ نامه به خصوص برای سوالاتی که اشتباه پاسخ داده اید به مرور مطالب بپردازید.

مطالب

مرور دروس تخصصی

 • برای دروس اختصاصی رشته ریاضی و فیزیک و هم چنین دروس محاسباتی رشته علوم تجربی علاوه بر تهیه کردن برگه هایی که شامل نکات کلیدی و فرمول های این دروس هستند و مطالعه این برگه ها توصیه اکید ما بر تست زنی در تعداد زیاد می باشد. زدن تست های طبقه بندی شده و هم چنین تست زنی از مباحثی که در آزمون های آزمایشی بیشترین سوالات غلط را داشته اید و تست های که قبلا به علت پاسخ اشتباه دادن علامت دار کرده اید امری بسیار مهم است. هم چنین کار کردن تست های سراسری 10 سال اخیر نیز بسیار مفید و کارآمد خواهد بود به طور خلاصه باید خدمتتان عرض کنیم که در دروس محاسباتی باید بیشترین وقت خود را بر روی تست زنی بزارید و حتی مرور این دروس نیز همان طور که در بالا اشاره کردیم از طریق تست زنی انجام می گیرد.
 • برای دروسی مثل زیست شناسی که از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است خواندن روزانه این درس را به داوطلبان رشته تجربی توصیه می کنیم. مطالعه ای که جنبه ترکیبی داشته باشد در هنگام مطالعه می بایست هر سه کتاب دبیرستان جلوی داوطلب باشد تا در صورت مواجه با مباحث ترکیبی به کتاب دیگر رجوع کند برای این درس تست زنی مجموعه ای را توصیه می کنیم چرا که تعداد زیادی از 50 تست زیست شناسی در کنکور سراسری شامل تست های ترکیبی می باشد. در این درس کشیدن شکل های کتاب های درسی در ابعاد بزرگ و مرور هر روزه آنها را به داوطلبان پیشنهاد می دهیم و هم چنین از علامت دار کردن مطالب مهم کتاب های درسی و حاشیه نویسی در کتاب درسی غافل نشوید.

برنامه ریزی بلند مدت

 • لازم است در برنامه ریزی بلند مدت خود برای کنکور سراسری ماه های انتهایی (اردیبهشت و خرداد) را به مرور دروس عمومی و در برنامه ریزی کوتاه مدت خود برای آزمونهای آزمایشی 2 تا 3 روز انتهایی که فرصت برای آزمون دارید را به مرور دروس عمومی و حفظی بپردازید.

جعبه لایتنر

 • تکنیک استفاده از (جعبه لایتنر) از روش های مفید برای مرور و یادگیری عمیق دروس است که با توجه به وقت گیر بودن این روش توصیه ما به داوطلبان این است که این روش را برای مباحثی که ضعف دارند استفاده کنند. از دیگر ابزار های مرور دروس می توان به خلاصه هایی که از دروس مختلف تهیه کرده اید اشاره کرد چرا که اهمیت واقعی خلاصه هایتان را در روز های پایانی آزمون سراسری حس می کنید روز هایی که نمی توانید مبحث خاصی را به طور جداگانه مطالعه کنید و فقط باید به مرور نکات مهم دروس بررسی مجدد اشکال و یادآوری فرمول ها و تورق سریع دروسی مثل زیست شناسی بپردازید.

زمان مرور کردن درسهای کنکور به روش برترین قبولی ها

۲۴ ساعت پس از مطالعه بخشی از مطالب و پس از یک هفته بخش عمده ای از معلومات سر می خورند و فراموش می شوند. اما با مرور موقعی که ذهن می خواهد مطالب را در خندق فراموشی هل بدهد. مابقی مطلب را می گیریم و آن را همان بالا بالاها نگه می داریم.

ماندگاری در ذهن

مرور درسها

۱۰ روز

یک روز بعد از مطالعه

یک ماه

ده روز بعد از مطالعه

چهار ماه

یک ماه بعد از مرور اول

یک سال

چهار ماه بعد از مرور دوم

چند نکته ی مهم در مرور کردن

 • اول گل را بکارید و بعد به آن آب بدهید یعنی اینکه اول باید درس را خوب یاد بگیرید و بعد آن را مرور کنید.
 • جلوی تلویزیون و جاهای شلوغ و باغ، پارک جای مرور نیست.مرور هم باید با تمرکز در جای و زمان مناسب انجام شود.
 • مرورهای اولیه زمان می گیرند چون در مراحل اول یادگیری و تعمیق مطالب هستید. مرور های بعدی پس از ایجاد تسلط سریعتر انجام می گیرند.
 • وسواس نداشته باشد بگذارید مطلب خوب جا بیفتد. به خاطر ترس از فراموش شدن مطلب خود را وادار به دوره ی زودرس و نابجا نکنید.
 • برای مرورخود از یک سر رسید استفاده کنید و تاریخ مرور هر موضوع را در آن وارد کنید. در هر مرور اشکالات و اشتباهات قبلاً را کنترل و یادآوری کنید و تآکید شما بر روی قسمت های فراموش شده باشد. در هر مرحله از مرور سعی کنید به نکاتی دست یابید که در مراحل قبل متوجه ی آن نشده بودید.

چند روش برای مرور کردن

 • مرور چشمی

در آغاز تیتر اصلی هر صفحه را می بینید کتاب را می بندید و سپس برای خودتان به طور خلاصه وار شرح می دهید. که در آن تیتر اصلی چه عناوینی فرعی و چه اشکال و یا نمودار هایی وجود دارد. سپس کتاب را باز می کنید و بررسی می کنید تا چه حد درست عمل کرده اید.

 • مرور رفاقتی

چند تا دوست با معرفت، نهایت ۴ نفر کنار هم جمع شوید. هر نفر قسمتی از یک مطلب یا موضوع را برای دیگران شرح دهد. هر کس نکته ای را به نظرش می رسد برای دیگران می گوید. هر کس که قبلاً به آن نکته توجه نکرده آن را به نکات خود می افزاید و یاداشت می کند.

 • مرور تستی

ابتدا از هر قسمت به زدن تست ضریب دار می پردازیم. مثلاً تست شماره ۵ بعد تست شماره ۱۰ بعد ۱۵ با این روش می فهمیم کدام قسمت را بیش تر فراموش کرده ایم و آن ها را مطالعه می کنیم. لازم است در برنامه ریزی بلند مدت خود برای کنکور سراسری ماه های انتهایی (اردیبهشت و خرداد) را به مرور دروس عمومی و در برنامه ریزی کوتاه مدت خود برای آزمونهای آزمایشی ۲ تا ۳ روز انتهایی که فرصت برای آزمون دارید را به مرور دروس عمومی و حفظی بپردازید.

 • مرور کوتاه مدت و بلند مدت 

هر دانش آموز و داوطلب کنکوری یک مرور کوتاه مدت یعنی بین دو هفته نیاز داره و یک مرور بلند مدت. اگه آزمونهای آزمایشی موسسه ای شرکت کنید که برنامه راهبردی و تعداد مرور بلند مدت خوبی دارد خود به خود در صورتی که همراه با برنامه آزمونها پیش برید مرور بلند مدت را انجام خواهید داد. اما مرور کوتاه مدت بین دو هفته به عهده خود شماست. اگه روزی مثلا ۳ تا درس بخونید، به فرض ۲ درس اختصاصی و ۱ درس عمومی، بهترین حالت برای مرور کوتاه مدت این هست که سریع و مختصر مطالبی از این سه درس رو که امروز خوندید آخر شب و قبل از خواب مرور کنید. مرور بعدی روز بعدش هست و مرور سوم یک هفته بعد.

با این روش شما طی دو هفته یک بار مطلب رو خوندید و ۳ بار مرور کردید: آخر شب همون روز، روز بعدش و یک هفته بعد. اینجوری ماندگاری مطالب تو ذهم شما هم برای آزمون های دو هفته یکبار و هم در دراز مدت برای کنکور اصلی بالاتر میره. مرور درسها خیلی مهم هست چون مثلا یک داوطلب تجربی باید برای کنکور حدود ۴۷۰۰ صفحه فقط کتاب درسی بخونه (کمک درسی ها به کنار) و اگه در طول سال تحصیلی مرور کافی نکرده باشه درصد زیادی از این ۴۷۰۰ صفحه رو تا روز کنکور ممکنه فراموش کنه.

 • خلاصه نویسی (توشه اصلی برای مرور درسها در دوران جمع بندی)

برای مرور درسها در روزهای نزدیک به کنکور یا دوران جمع بندی باید حتما از قبل خلاصه نویسی کرده باشید و اون زمان خلاصه ها رو مرور کنید. یکی از مزایای خلاصه نویسی کردن در طول سال تحصیلی این هست که دورن جمع بندی یک ماه آخر میشه سریع درسها رو از روی خلاصه ها در زمان کم مرور کرد.

برای دروس اختصاصی رشته ریاضی و فیزیک و همچنین دروس دروس محاسباتی رشته علوم تجربی علاوه بر تهیه کردن برگه هایی که شامل نکات کلیدی و فرمول های این دروس هستند و مطالعه این برگه ها توصیه اکید ما بر تست زنی در تعداد زیاد می باشد.

زدن تست های طبقه بندی شده و هم چنین تست زنی از مباحثی که در آزمونهای آزمایشی بیشترین سوالات غلط را داشته اید و تستهای که قبلا به علت پاسخ اشتباه دادن علامت دار کرده اید امری بسیار مهم است. هم چنین کار کردن تستهای سراسری ۱۰ سال اخیر نیز بسیار مفید و کارآمد خواهد بود به طور خلاصه باید خدمتتان عرض کنیم که در دروس محاسباتی باید بیشترین وقت خود را بر روی تست زنی بزارید و حتی مرور این دروس نیز همان طور که در بالا اشاره کردیم از طریق تست زنی انجام می گیرد.

مطالب

جمع بندی نکات مربوط به مرور کردن

مرور کردن جز جدانشدی موفقیت در کنکور است پس آن را جدی بگیرید.

برای مرورهای خود زمان‌های مشخصی را در روز تعیین کنید مثلا صبح‌ها یا عصرها.

حتما زمان‌های مرور پنجگانه را ثبت کنید که حتما در آن زمان‌های مرور را انجام دهید.

برای مرور هر درس روش درست آن را به کار ببرید تا بیشترین بازده را داشته باشد.

از مرور کردن در زمان خستگی، خواب آلودگی و زمانی که سطح هوشیاری پایین است خودداری کنید.

بهترین زمان برای مرور کردن پس از بیدار شدن از خواب است.

برای مرور دروس مهارتی مثل ریاضی و فیزیک و عربی حتما تست هم بزنید.

اگر می‌خواهید شب‌ها درس‌هایتان را مرور کنید این کار را در زمان خواب آلودگی انجام ندهید.

با مرور کردن، مطالب را در ذهن خود طبقه بندی کنید تا سرعت یادآوری آن افزایش یابد.

 

اطلاعیه

برای کسب اطلاعات بیشتر و در صورت داشتن هرگونه سوال می توانید از قسمت دیدگاه های پست با ما در ارتباط بوده و سوالات خود را از مشاورین ما بپرسید.

 

“کاری از مرکز مشاوره تحصیلی آدنیا”

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *