افزایش سرعت مطالعه کنکور

هنگامی که شما تکنیک های تندخوانی را بلد باشید، می توانید سرعت مطالعه خود را تا ۶ برابر افزایش دهید. با تندخوانی و افزایش سرعت مطالعه، اطلاعات بیشتری به دست خواهید آورد. طبق تحقیقی که برای محاسبه سرعت مطالعه صورت گرفته است، یک فرد جوان به طور متوسط توانایی ۳۰۰ کلمه خواندن در یک دقیقه را دارد. اما در کسانی که تکنیک های تندخوانی را به‌ طور حرفه ای بلد باشند، قادر به مطالعه ۱۵۰۰ کلمه در دقیقه هستند. یعنی در زمان کمتر مباحث بیشتری را مطالعه می کنند.

 

اطلاعیه

برای کسب اطلاعات بیشتر و در صورت داشتن هرگونه سوال می توانید از قسمت دیدگاه های پست با ما در ارتباط بوده و سوالات خود را از مشاورین ما بپرسید.

مطالعه

افزایش ساعت مطالعه با استراحت کافی و تمرکز بالا

از اولین نکاتی که باید در نظر بگیرید، افزایش زمان برای مطالعه است. زیرا هر چه ساعات بیشتری را برای مطالعه صرف کنید، سرعت مطالعه شما نیز بیشتر خواهد شد.

قبل از این که شروع به خواندن کنید، هدف خود را مشخص کنید. برای مثال باید در ۲ ساعت فصل ۵ را بخوانید. البته برای مشخص کردن زمان باید به میزان راحتی، حجم و علاقه خود نیز توجه کنید. این کار موجب می شود که ذهن شما به‌طور خودکار برای این عمل آماده شود و سرعت و هدفش را برای این که این مطلب در ۲ ساعت تمام شود بالا ببرد.

از این نکته نیز غافل نشوید که برای داشتن تمرکز بالا در مطالعه نیاز به استراحت دارید. مطالعه به همراه کمی استراحت، گیرایی بیشتری نسبت به مطالعه بدون استراحت دارد. پس در هنگام مطالعه به ذهن خود نفس تازه‌ای بدهید و دوباره شروع کنید و باعث افزایش سرعت یادگیری خود شوید. زمان طولانی مطالعه هیچ وقت به اندازه زمان کوتاه، متمرکز و مداوم تاثیرگذار نخواهد بود.

زمان های مطالعه را کمتر کنید

اما میزان تمرکز خود را زیاد کنید. تحقیقات نشان داده اند که استراحت به میزان کافی، افزایش عملکرد مغز را به دنبال دارد. استراحت بین مطالعه، باعث افزایش انرژی و توان ذهن می شود و تمرکز برای یادگیری مطلب را بالا می برد و بعضی معتقدند که بهترین روش مطالعه برای کنکور محسوب می شود.

اگر این کار را نکنید فرآیند یادگیری برایتان خسته کننده می شود و حوصله شما سر می رود و ناخودآگاه تمرکزتان سمت چیزهای دیگری می رود.

البته از عوامل بیرونی مانند مکان مطالعه و همچنین شرایط شخصی خود، برای افزایش تمرکز خود غافل نشوید و هر آنچه را که باعث پرت شدن حواس شما می شود حذف کنید.

یادتان نرود که با تمرین های کوتاه اما شدید، می توانید به موفقیت برسید. زمان استراحت در افراد مختلف است؛ ولی متوسط آن ۷۵ الی ۹۰ دقیقه درس خواندن و ۱۵ تا ۳۰ دقیقه استراحت مابین آن است.

توجه داشته باشید که در زمان استراحت سراغ تلویزیون و سریال نروید و خود را با موسیقی، خوردن آبمیوه، بستن پلک هایتان و … سرگرم کنید.

نگاه کلی به عناوین و متن

یکی از تکنیک های تندخوانی که تاکید زیادی بر آن می شود و درک مطلب را افزایش می دهد، استفاده از نقشه ذهنی و نگاه اجمالی فهرست، عناوین و متن است. یعنی قبل از خواندن مبحث، ابتدا یک تا چند دقیقه زمان برای خواندن موارد زیر بگذارید:

  • عنوان متن
  • سرفصل ها و پاراگراف ها
  • شکل ها و نمودارها
  • لغات پر رنگ شده
  • جمله های اول و آخر هر پاراگراف

بعد از این کار از خودتان سوال بپرسید که موضوع و هدف اصلی مبحث چه بود؟

مطالعه

این روش تندخوانی و افزایش سرعت مطالعه، دقایقی از وقت شما را می گیرد؛ اما درک شما از مبحث را بالا می برد. جالب است بدانید این روش مانند نقشه عمل می کند، زیرا شما را با مبحث به طور کلی آشنا می کند و باعث می شود که آمادگی لازم را برای شروع مطالعه پیدا کنید. همچنین افکارتان با اطلاعات مهم و نکات اصلی شکل می گیرد و راحت تر آنها را ارزیابی می کنید؛ در‌نتیجه سرعت یادگیری شما افزایش خواهد یافت.

از فن دید زنی با حرکات ریتم دار و منظم چشم برای مرور مطالب استفاده کنید که باعث حرکات درست چشم و جریان های فکری خواهد شد و از تکان خوردن سر شما جلوگیری می کند. همین امر باعث کاهش مکث ها می‌شود. یادتان باشد با انجام دادن تمرین های لازم، سرعت حرکات چشم خود را افزایش دهید؛ زیرا سبب تندخوانی و افزایش سرعت مطالعه خواهد شد. در انگلیسی حرکت سریع چشم به Skimming و scanning ترجمه شده است.

تبدیل کردن متن به قسمت های کوچکتر

هنگامی که مبحث بلند را به چند متن کوتاه تبدیل کنید، خواندن را سریعتر و فهم مطلب را بالاتر می برید. یعنی به جای خواندن یک متن بلند که در ذهنتان نمی ماند، متن های کوتاه تر بخوانید و تمرکزتان را بالا ببرید.

این نکته قابل تامل است که کوتاه کردن زیاد متن، سرعت را پایین می آورد. به طور درست حجم مطالب را به قسمت های کوچکتر تقسیم و تفکیک کنید تا با دیدن حجم زیاد مطالب مایوس نشوید، بخش به بخش آنها را بیاموزید، برای بخش بعدی ترغیب شوید و تا آخر ادامه دهید که این روش افزایش سرعت یادگیری شما را به همراه دارد.

در آخر مطالعه، محاسبه سرعت مطالعه خود را فراموش نکنید؛ زیرا باعث می شود که برنامه ریزی بهتری داشته باشید.

عدم تکرار جمله و جلوگیری از بازگشت به عقب

از دیگر روش های تندخوانی و افزایش سرعت مطالعه، ترک کردن عادت بد چند باره خواندن مطالب است. کسانی که سرعت مطالعه آنها پایین است، یک کلمه یا جمله را چند بار برای خود تکرار می کنند. این افراد عادت کرده اند که هنگام مطالعه به عقب برگردند و متن را بازخوانی کنند.

بهتر است بدانید این روند تاثیر زیادی بر درک مطلب ندارد و تنها سرعت خواندن شما را کاهش می دهد و وقت بیشتری را می گیرد؛ زیرا یک بار مطالعه مطالب، تاثیر بیشتری نسبت به چند بار مطالعه آن دارد و ذهن شما را کم تر خسته می کند. در صورتی که چند بار مطالعه، گیرایی مغز شما به دلیل کم شدن سرعت و تکرار پایین می آید. همچنین سرعت عمل نیز به شدت کاهش می یابد.

شاید بپرسید چگونه سریع مطالعه کنیم و به عقب برنگردیم، در صورتی که قسمتی از متن را متوجه نشده ایم؟ به خاطر بسپارید که شما می توانید در مطالعه تکمیلی که در آخر انجام می دهید، قسمت هایی را که به درستی متوجه نشده اید، به‌طور کامل تری یاد بگیرید.

با توجه به تست سرعت مطالعه در دانشجویان ژاپنی، میزان متوسط سرعت مطالعه ۱۰۰۰ تا ۱۲۰۰ کلمه در دقیقه بود؛ که این میزان در دانشجویان آمریکایی متوسط ۸۰۰ کلمه در دقیقه بود.

سین آدام در آمریکا رکورد دار سرعت مطالعه جهان است که سرعت مطالعه‌ اش ۳۸۵۰ کلمه در دقیقه ثبت شده است.

بلندخوانی نکنید

از بدترین روش های مطالعه برای کنکور، می توان به بلندخوانی اشاره کرد. زمانی که شما با صدای بلند می خوانید انرژی و سرعت شما به شدت کاهش پیدا می کند. در مطالعه تنها باید چشم ها و مغز درگیر باشند.

بهترین روش مطالعه برای کنکور، خواندن مطالب در ذهن است که باعث می شود سرعت شما ۳ تا ۴ برابر افزایش یابد؛ زیرا سرعت بینایی شما خیلی بیشتر از سرعت تکلم شما است.

حذف کامل این روش شاید غیر ممکن باشد، اما می توانید آن را به ‌حداقل برسانید.

برای رفع بلندخوانی می توانید زبان خود را به دندان ها بچسبانید تا مطلب را نخوانید و کم کم به این روش عادت کنید.

بعضی از داوطلبان هستند که مطالب را به آرامی زمزمه می کنند، طوری که فقط خودشان متوجه می شوند. این روش خیلی بهتر از تندخوانی است اما باز هم سرعت ذهن را پایین می آورد.

این افراد می توانند هنگام مطالعه یک خودکار را بین دو لب خود قرار دهند تا از حرکت آن جلوگیری کنند.

باورهای غلط درباره تندخوانی

1. فرد تندخوان مفاهیم را درک نمی کند

یکی از باورهای اشتباه درباره تندخوانی این است که فرد تندخوان مفاهیم را به صورت عمیق درک نمی کند. اما در واقع عکس این مطلب درست است؛ یعنی کسی که هنگام مطالعه توقف و شروع های مکرری داشته باشد و آهسته مطالعه کند، امکان دارد که بی حوصله شود، تمرکز حواسش را از دست بدهد، حضور ذهنش کاهش یابد و نتواند مفهوم و معنی مطلبی که می خواند را به درستی درک کند. اما فرد تندخوان به دلیل اینکه عادت دارد شبه جمله ها را با هم ببیند و آن ها را به هم متصل کند، مفهوم آن ها را هم به همراه یکدیگر درک می کند. علاوه بر این، تندخوانی هنگام درس خواندن باعث می شود مطالب کم اهمیت درسی زودتر شناخته شوند و دانش آموز روی مطالب مهمتر تمرکز کند.

مطالعه

 2. حداکثر سرعت مطالعه ۵۰۰ کلمه در دقیقه است

این باور نیز اشتباه است. براساس بررسی های انجام شده شما در هر توقف می توانید تا حد شش کلمه را زیر دید قرار دهید، همچنین شما می توانید در هر ثانیه تا چهار توقف را انجام دهید. در نتیجه به راحتی می شود سرعت مطالعه را تا حد ۱۰۰۰ کلمه در دقیقه افزایش داد. البته این کار با انجام تمرینات تندخوانی و استفاده از روش صحیح تندخوانی که در ادامه به شما خواهیم آموخت امکان پذیر است.

 3. با افزایش سرعت مطالعه تمرکز حواس کاهش می یابد

در واقع اینطور نیست. سرعت مطالعه متوسط، طبیعی نیست. اما آموزش های ابتدایی نادرست درباره خواندن از یک سو و اطلاعات غیرکافی درباره طرز کار چشم و مغز هنگام مطالعه از سوی دیگر باعث ایجاد این سرعت مطالعه های متوسط شده است. این تصور عمومی که آهسته خواندن به معنی درک کردن کامل مطلب است، اشتباه است. برای اینکه بدانید شما مطلبی را خوب یادگرفته‌ اید یا نه، راه‌ های دیگری نیز وجود دارد؛ برای مثال می توانید از خودتان سوال بپرسید، تمرین های کتاب یا جزوه را حل کنید، تست بزنید و یا مطالبی را که خوانده اید به صورت خلاصه ارائه دهید. در این صورت متوجه خواهید شد که مطالب را تا چه حدی یاد گرفته اید.

فواید تندخوانی

1. صرفه جویی در وقت

بزرگ ترین مزیت تندخوانی صرفه جویی در وقت است. با انجام تمرینات تندخوانی و افزایش سرعت مطالعه می توانید در وقتتان صرفه جویی کنید که باعث می شود تا وقت های اضافی پیدا کنید و از آن ها برای کارهای شخصی تان بهره ببرید و حتی درس های دیگرتان را بهتر و کاملتر بخوانید. اکثر دانش آموزان و کنکوری ها از نداشتن وقت کافی برای مطالعه و انجام کارهای روزانه شکایت دارند. اگر شما هم تا امروز چنین مشکلی داشته اید و یا به مطالعه علاقه زیادی دارید اما وقت کافی برای مطالعه تمام مطالب دلخواهتان را ندارید، بدانید که با انجام تمرینات تندخوانی قادر خواهید بود در مدت زمان مشخصی مقدار بیشتری مطالعه کنید.

تندخوانی، سرعت مطالعه را حدود پنج تا شش برابر افزایش می‌دهد. اگر از جمله داوطلبان کنکوری هستید که تاکنون مطالعه‌ ای معمولی داشته‌ اید و از هم اکنون تصمیم دارید تا با تندخوانی پیش بروید، باید به خاطر داشته باشید که میزان پیشرفت سرعت شما در تندخوانی به مقدار تمرین، پشتکار، علاقه و انگیزه شما بستگی دارد و هرچه تمرینات تندخوانی را بیشتر انجام دهید، موفق‌ تر خواهید بود.

2. جلوگیری از حواس پرتی یا عدم تمرکز

یکی دیگر از مزایای تندخوانی، جلوگیری از حواس پرتی است؛ زیرا زمانی که شما به صورت کند و غیرصحیح مطالعه می کنید دچار عدم تمرکز می شوید. تصور کنید که به کندی در حال مطالعه هستید؛ در این شرایط راحت‌ تر می توانید خوراکی خورده، تلویزیون نگاه کرده یا به صحبت های اطرافیانتان گوش کنید؛ در حالی که شخصی که با سرعت بالا در حال مطالعه است، مجبور است که برای بالا بردن دقت خود، بیشتر تمرکز کند؛ پس تندخوانی چاره ای است برای افرادی که می گویند: (هنگام مطالعه تمرکز ندارم).

3. افزایش انگیزه و علاقه نسبت به مطالعه

حتما برای شما هم پیش آمده است که مطلبی را با علاقه شروع به مطالعه می‌ کنید، اما کمی بعد از مطالعه آن خسته می‌ شوید و کتاب را کنار می‌ گذارید. یکی از عوامل بروز این خستگی، کندخوانی است.

وقتی به صورت آهسته و کند می‌ خوانید، حواستان پرت و چشمانتان خسته شده و در نتیجه نسبت به مطالعه بی علاقه می‌ شوید؛ البته این موضوع به آن معنی نیست که حتی اگر مطلبی را بلد نیستید، روی آن فکر نکرده و سرسری از آن مطلب بگذرید؛ چون اساس مطالعه، یادگیری است و شما تا وقتی مطالعه خود را در مورد یک مطلب کامل نکرده‌ اید، نباید به سراغ موضوع دیگری بروید؛ بلکه این به آن معنی است که با درگیر کردن مغز و حواس خود روی یک مطلب راحت که بسیار سریع‌ تر می‌ توانید آن را یاد بگیرید، انگیزه خود را بری ادامه مطالعه و یادگیری بالا ببرید.

4. جلوگیری از خستگی

یکی از مزایای تندخوانی این است که از خستگی زود هنگام شما در زمان مطالعه جلوگیری می کند. اگر شما جزء آن دسته از افرادی باشید که در مطالعه به کندی پیش می روید، ممکن است که دچار خستگی روحی یا جسمی شوید. در خستگی جسمی به علت کندخوانی ، کم کم شروع به لم دادن می‌ کنید، خمیازه می کشید، خود را کش و قوس می دهید و در نهایت دراز می کشید. در آخر هم شاید خوابتان ببرد؛ زیرا از نظر جسمی خسته می‌‌ شوید. همچنین علت دیگر خواب آلودگی هنگام مطالعه، خستگی چشم است که از معایب کندخوانی است؛ علاوه بر این درک کم در هنگام کندخوانی نیز باعث ایجاد خستگی ذهنی می شود.

5. بهبود حافظه

مغز یک بخش عضله‌ ای شکل در بدن است. بنابراین اگر مغز خود را آموزش دهیم، قوی‌ تر می‌ شود و قادر خواهد بود بهتر عمل کند. چالش تندخوانی توانایی مغز ما را در سطح بالاتری نگه می‌ دارد. زمانی که مغز خود را تمرین می‌ دهید تا بتواند اطلاعات را سریع‌ تر یاد بگیرد، دیگر زمینه های مغز، مثل حافظه، بهبود می‌ یابند. زمانی که شما مشغول خواندن مطلبی هستید حافظه همانند یک عضله تثبیت شده است که با افزایش سرعت مطالعه شروع به کار می‌ کند.

بهترین روش صحیح تندخوانی

در تندخوانی باید از انگشتان خود یا یک راهنما (مثل مداد) کمک بگیرید و به چشمان خود یاد بدهید که حرکت آنها را تعقیب کنند. به تدریج و با بالا رفتن سرعت حرکت انگشت یا راهنما، می توانید سریع تر بخوانید. ابتدا یک کتاب معمولی را برداشته و آن را وارونه قرار دهید و انگشت یا مداد خود را زیر خط اول بگذارید. با حرکت دادن انگشت، مطلب را بخوانید. این کار را حداقل ۱۰ مرتبه تکرار کنید. پس از آن سرعت حرکت انگشت خود یا راهنما را افزایش دهید. کتاب هنوز باید به حالت وارونه باشد. با افزایش هرچه بیشتر سرعت، متوجه می شوید که دیگر نیازی به حرکت دادن انگشت خود بر روی خط ندارید. بلکه می توانید راهنما یا انگشت را در وسط خط قرار دهید و آن خط را سریع بخوانید.

خواندن

 

در دست گرفتن صحیح کتاب

حالا اگر کتاب را به صورت عادی در دست بگیرید و باز هم از انگشت یا مداد خود برای خواندن استفاده کنید، می توانید تا ۵۰% سریع تر متن را بخوانید. این تمرین را به مدت ۲۰ دقیقه در روز و برای یک هفته تکرار کنید. در ابتدا ممکن است مغز شما به راحتی این کار را انجام ندهد؛ ولی به زودی به آن عادت خواهد کرد. سپس می توانید مقدار مشخصی از متن یک کتاب، مثلا ۱۰ خط، را انتخاب کرده و تعداد کلمات آن را بشمارید و با تقسیم کردن تعداد کلمات بر مدت زمانی که طول کشیده تا متن را بخوانید، سرعت مطالعه خود را محاسبه کنید. ۶۰۰ کلمه در دقیقه سرعت خوبی است و می توان با سعی و کوشش آن را افزایش داد. برای دستیابی به سرعت مطالعه بالاتر، سعی کنید همان متن را در مدت زمان کوتاه تری بخوانید.

 

اطلاعیه

برای کسب اطلاعات بیشتر و در صورت داشتن هرگونه سوال می توانید از قسمت دیدگاه های پست با ما در ارتباط بوده و سوالات خود را از مشاورین ما بپرسید.

 

“کاری از مرکز مشاوره تحصیلی آدنیا”

3 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *