8 راهکار افزایش ساعت مطالعه برای کنکور 

مهم ترین سوال اکثر داوطلبان کنکور: چگونه می توانیم ساعت مطالعه خودمان را افزایش دهیم؟ راهکارهای افزایش ساعت مطالعه چیست؟ اصلا برای چه باید ساعت مطالعه مان را افزایش دهیم؟

بهتر است با مثال ساده ای شروع کنیم. موفقیت در کنکور مثل بستن کش دور کمرتان است. فرض کنید یک سر آن شما و یک سر آن درختی باشد. به شما بگویند هر چقدر از درخت فاصله بیشتری بگیرید، موفق تر خواهید شد. تا یک جایی کش راحت کشیده می شود. اما هر چه بیشتر از درخت فاصله بگیرید، کش سخت تر کشیده می شود. موفقیت در کنکور هم به این شکل است. برای افزایش تراز در آزمون های آزمایشی این را دیده اید.

 

اطلاعیه

برای کسب اطلاعات بیشتر و در صورت داشتن هرگونه سوال می توانید از قسمت دیدگاه های پست با ما در ارتباط بوده و سوالات خود را از مشاورین ما بپرسید.

کسی که بخواهد ترازش را از 4000 به 6000 برساند، احتمالا با تلاش منظم و یک برنامه صحیح می تواند. با کمک کتاب های کمک آموزشی و روش مطالعه صحیح هم می تواند. اما اگر همین داوطلب بخواهد ترازش را از 6000 به 7000 برساند، سه الی چهار ماه زمان احتیاج دارد. اگر بخواهد از تراز 7000 به 8000 برسد هم، باید سه ماه دیگر زمان بگذارد.

در کنکور رسیدن به رتبه 6000 تا 7000 اتفاق عجیبی نیست. با یک تلاش منظم می توان به این رتبه رسید. اما از رتبه 5000 تا 1000 فشردگی رقابت بیشتر می شود. از رتبه 1000 تا رتبه 100 باز هم رقابت سخت تر خواهد شد. از رتبه 100 تا رتبه تک رقمی هم کاملا مشخص است فشردگی رقابت خیلی بیشتری وجود دارد.

راهکارهای افزایش ساعت مطالعه

برای موفقیت در کنکور باید نوع تلاش تان بیشتر و متفاوت تر باشد. هم کیفیت مطالعه و هم کمیت مطالعه بالایی نیاز است. در این بخش راهکارهای افزایش ساعت مطالعه برای کنکور را بررسی می کنیم. این راهکارها جزء افزایش کمیت مطالعه می باشند.

برای کسب موفقیتی خاص در کنکور، باید از زمان تان به نحو درست استفاده کنید. مثلا اگر تا کنکور صد روز زمان باقی مانده، روزی یک ساعت بیشتر درس بخوانید. مثلا روزی یک ساعت زیست را بیشتر بخوانید. تا آن موقع می شود صد ساعت. اگر مطالعه هر فصل زیست سه ساعت زمان ببرد، تا کنکور صد ساعت می شود. پس با روزی یک ساعت مطالعه بیشتر زیست، می توانید دو بار زیست را مطالعه کنید. در این صورت می توانید درصدتان را از 50 به 60 یا  70 برسانید. در این حالت اگر رتبه 2000 هستید می توانید به 1000 برسد!

یکی از شاگردانم در عرض 15 روز توانست درصد درس عربی را از 30% به 50% برساند. تنها 15 روز به کنکور مانده بود و توانست رتبه 1200 را بدست بیاورد. فرض کنید اگر عربی او همان 30% می ماند، رتبه 1800 بدست می آورد. آن وقت دیگر نمی توانست مهندسی برق خواجه نصیرالدین قبول شود! پس اگر کمیت مطالعه تان را افزایش دهید، می توانید شانس بیشتری برای بدست آوردن رتبه های بالاتر داشته باشید. همچنین رشته و دانشگاه بهتری قبول شوید. اما برویم سراغ راهکارهای افزایش ساعت مطالعه.

1. ساعت دقیق مطالعه

اولین قدم این است که بدانید در حال حاضر چقدر مطالعه می کنید. تا مشخص شود در آینده به چه عددی خواهید رسید. بعضی از داوطلبان در روزهای تعطیل بین 9 تا 10 ساعت درس می خوانند. در روزهای مدرسه هم، 5 تا 6 ساعت مطالعه می کنند.

بعد از مراجعه به ما و گرفتن برنامه درسی، قرار می شود ساعت مطالعه و تعداد تست هایشان را دقیق ثبت کنند. بعد از ثبت می بینیم روزهایی که مدرسه رفته اند، تنها سه ساعت مطالعه مفید داشته اند. درروز های تعطیل هم 6 ساعت. همانجا است که باورهای آنها سرکوب می شود. چون انتظاری که از خودشان داشتند، خیلی کمتر از آنچه که در عمل انجام می دهند است. فقط سه ساعت مطالعه مفید در روز داشته اند. که با این ساعت مطالعه نمی توان انتظار رتبه خوبی را داشت!

با ثبت ساعت مطالعه، ذهن تان از حالت ابهام خارج می شود. آن وقت واقع بینانه تر می توانید برنامه ریزی کنید. دونده ای را در نظر بگیرید. از او می پرسیم آخرین رکوردتان چقدر بوده است. اگر بگوید: نمی دانم! من فقط می دوم! در این حالت می فهمیم که او اصلا دونده حرفه ای نیست. زیرا وقتی نمی داند چقدر می دود و آن را ثبت نمی کند، یعنی این دونده به رکوردهای خوبی نخواهد رسید. شما هم باید ساعت مطالعه تان را ثبت کنید تا ذهن تان از ابهام خارج شود. تا بتوانید در هفته های بعدی ساعت مطالعه خود را ارتقاء دهید.

2. استفاده از زمان های مرده

دومین قدم استفاده از زمان های مرده به بهترین شکل ممکن است. خیلی از زمان ها هست که می توان از آنها استفاده بهینه کرد. مثل زمان های رفت و آمد. زمان هایی که در صف ایستاده ایم. زمان هایی که منتظر انجام کاری هستیم. زمان های بیکاری در کلاس درس.

خیلی خوب است در سال کنکور از این زمان ها استفاده بهینه کنید. مثلا داشتن فلش کارت ها که لغات عربی یا زبان را دارند. یا فایل های صوتی مرتبط با درس هایتان را گوش دهید. پس این زمان ها را شناسایی کرده و بهترین استفاده را از آنها کنید.

3. استفاده عالی از زمان های طلایی

سومین قدم استفاده عالی از زمان های اوج انرژی است. یکسری زمان ها هست، که انرژی تان در سطح بالایی است. آماده اید تا کارهای مهم تان را در آن زمان ها انجام دهید. هیچکس هم مزاحم تان نخواهد شد. من صبح ها ساعت 4:45 بیدار می شوم. تا ساعت 5:30 صبحانه می خورم. از 5:30 تا ساعت 7:00 را به مطالعه اختصاص می دهم. زیرا زمانی است که کسی با من کاری ندارد. تلفنم زنگ نمی خورد. کلاس ندارم. جلسه ای ندارم. و از این زمان برای مطالعه استفاده می کنم.

شما هم زمان های اوج انرژی تان را پیدا کنید. بهترین زمان اوج انرژی اکثر آدم ها، صبح است. زیرا در آن خوابتان را کرده اید. صبحانه می خوردید و سیر می شوید. به راحتی می توانند چند ساعت افزایش ساعت مطالعه داشته باشید. در ساعت اوج انرژی می توان کارهایی که بعد از ظهرها 4 ساعت طول می کشد را در دو ساعت انجام داد.

پس اگر زمان های اوج انرژی تان را به کارهای سخت اختصاص دهید، خیلی جلوتر خواهید افتاد. حتی با خودتان قرار بگذارید که در آن ساعات، به هیچ وجه سراغ گوشی یا وسایلی که حواستان را پرت می کند، نروید. من هم تا موقعی که مطالعه ام تمام نشده، گوشی ام را از حالت پرواز خارج نمی کنم! پس برنامه هایی این چنین را در ساعات اوج انرژی تان پیاده کنید. این زمان ها واقعا ناب هستند و حیف است آنها از دست بدهید.

4. خداحافظی با زمان های خاکستری

لطفا در زمان های خاکستری کار نکنید! سه نوع زمان وجود دارد: زمان های سیاه، زمان های سفید، زمان های خاکستری. زمان های سیاه زمان هایی است که مشغول انجام کار یا فعالیتی هستید و تنها یک کار را انجام می دهید. زمان های سفید زمان هایی هستند که مشغول استراحت هستید. در حالت آرامش به سر می برید. زمان های خاکستری، زمان های آواره ای هستند! زمانهایی که نه فعالیت خاصی انجام می دهید و نه استراحت می کنید.

متاسفانه اکثر افراد در زمان های خاکستری به سر می برند. مثلا دانش آموزی کتاب درسی جلویش باز است. از طرفی میوه هم پوست می کند. اصلا معلوم نیست که کار اصلی او چیست. این نوع مطالعه بازدهی زیادی نخواهد داشت. در آخر مطالعه دانش آموز نمی تواند بفهمد چرا از زمانش استفاده مفیدی نکرده است. در انتهای روز می بیند تنها 20 عدد تست حل کرده. در صورتی که ده ساعت مطالعه داشته است! این مسئله هم به کمیت مطالعه مربوط است هم به کیفیت آن. برای بهبود کمیت مطالعه، افزایش ساعت مطالعه را باید در نظر بگیرید.

4. استفاده از زمان خاکستری

اما چگونه با استفاده از زمان های خاکستری ساعت مطالعه را بالا ببرید؟ باید به خودتان بگویید در یک ساعت و نیمی که مطالعه می کنید، حق انجام کارهای حاشیه ای را ندارید. مثلا صحبت کردن با دوستان، بازی کردن با گوشی، خوردن میوه، خارج شدن از محیط مطالعه، در واقع نباید هیچ کاری جز درس خواندن کنید. در زمان های استراحت هر کاری را می توانید انجام دهید. اما در زمان هایی که درس می خوانید، هرگز نباید سراغ کارهای حاشیه ای بروید. زمان های خاکستری را در کمیت مطالعه تاثیرگذار است. دانش آموزانی در خانه درس می خوانند. هر چند دقیقه به آشپزخانه می روند تا چیزی بخورند. در واقع تا تمرکزتان در حال اوج گرفتن است، به دنبال چیزی برای خوردن هستید. یعنی ذهن تان می خواهد از درس خواندن فرار کند.

5. رند نکردن زمان مطالعه

کسی می خواهد ساعت مطالعه خود را افزایش دهد، رند کردن زمان برایش بی معنی است. خیلی از دانش آموزان مثلا می خواهند ساعت 6 شروع به درس خواندن کنند. اگر ساعت 6:05 دقیقه شود، با خود می گویند: دیگر فایده ای ندارد! از ساعت 7 شروع می کنم!

این وسواس شبیه وسواس از شنبه است. از اول هفته! درست است که 5 دقیقه از زمانتان را از دست داده اید، می خواهید 55 دقیقه دیگر را هم از دست بدهید؟ 5 دقیقه دیر شروع کردید. از آخر هم 5 دقیقه دیرتر تمام کنید. اما دلیل نمی شود که بخاطر چند دقیقه تاخیر برنامه تان را کلی عقب بیاندازید. لطفا این وسواس را کنار بگذارید و از تک تک لحظات تان استفاده کنید. زمان پیوسته است. این ما هستیم که برای آن حد و مرز مشخص کرده ایم. پس از تک تک لحظات تان برای کسب موفقیت و رسیدن به هدف استفاده کنید.

6. شناسایی دزدهای زمان هنگام مطالعه

یکی دیگر از راهکارهای افزایش مطالعه، شناسایی دزدها و قاتلین زمان است. بعضی از اوقات دزدهای زمان چیزهای ساده اطرافتان است. مثل تلوزیون، گوشی موبایل. مثل چک کردن دائم یخچال! راه حل از بین بردن قاتلین زمان، برچسب زدن روی آنها است. مثلا روی گوشی موبایل تان برچسب بزنید. بنویسید دزد زمان! در زمان های درس خواندنتان این کار را انجام دهید. مثلا در حال درس خواندن هستید و می خواهید گوشی موبایل تان را چک کنید. وقتی می بینید چنین برچسبی روی آن است و به درس خواندن ادامه می دهید.

همین برچسب ها باعث می شود تلنگری برایتان باشد. تا بدانید الان وقت درس خواندن است! این تکنیک واقعا موثر است. اگر آنرا جدی بگیرید و به آن عمل کنید! یادتان باشد این تکنیک ها تنها در صورت اجرا کردن نتیجه خواهد داد. نه فقط با گوش دادن. چرا که گوش دادن و عمل نکردن، هیچ تغییری را در شما بوجود نخواهد آورد.

7. خلوت کردن محیط مطالعه

نکته بعدی خلوت کردن و منظم کردن محیط اطراف است. خانم شاکتی گواین در کتاب خود می گوید: هر محیط بیرونی انعکاس درونی دارد و برعکس. اگر دیدید کسی خیلی شلخته است. محیط اطرافش خیلی شلوغ است. به خودش نمی رسد. احتمالا درون این فرد هم شاید آشفته باشد. همچنین، اگر کسی درونش آشفته باشد روی محیط اطرافش هم اثر خواهد گذاشت. بیایید از محیط اطرافتان شروع کنید. اتاق تان را منظم کنید. میز مطالعه تان را خلوت کنید.

تحقیقی در ژاپن انجام شد. نتیجه آن این بود که دانش آموزانی که در محیط های خلوت تری درس می خوانند، بازدهی و تمرکزشان هم بالاتر است. شما هم محیط اطرافتان را منظم کنید. اینجوری فکرتان سراغ مسائل مختلف نخواهد رفت. وقتی محیط اطرافتان شلوغ باشد، هر لحظه ممکن است حواستان پرت شود. در این صورت در ساعت مطالعه تان افت عملکرد خواهید داشت. اگر محیط اطراف خلوت تر باشد، کمتر حواستان پرت می شود. به کارهای اصلی تان بهتر خواهید رسید. وقت بیشتری هم برای درس خواندن تان خواهید داشت. پس همین امروز اتاق و محیط اطرافتان را تا جایی که می توانید خلوت کنید. همین کارهای ساده کمک می کند تا عملکردتان در طول روز بالاتر رود.

مطالعه

8. افراط و تفریط نکردن در مطالعه

آخرین نکته در رابطه با افزایش ساعت مطالعه، افراط و تفریط نکردن است. خیلی از اوقات بسیاری از دانش آموزان از آن طرف بوم می افتند. برای اینکه دو ساعت افزایش مطالعه داشته باشند، از زمان خوابشان کم می کنند. این فاجعه است؛ زیرا در طول روز خواب آلود خواهید شد. خلق تان پایین می آید و کم حوصله می شوید. تحریک پذیرتر شده و باعث می شود ساعت مطالعه ای که برایش برنامه ریزی کرده اید را، نتوانید اجرا کنید. همچنین کیفیت برنامه تان هم پائین می آید. بجای اینکه از ساعت خواب تان کم کنید، از زمان های بیداری تان به بهترین شکل ممکن استفاده کنید. این اقدام خیلی بهتر است. در بلند مدت موفقیت بیشتری را از آن شما خواهد کرد.

 

اطلاعیه

برای کسب اطلاعات بیشتر و در صورت داشتن هرگونه سوال می توانید از قسمت دیدگاه های پست با ما در ارتباط بوده و سوالات خود را از مشاورین ما بپرسید.

“کاری از مرکز مشاوره تحصیلی آدنیا”