تعریف یادگیری

احتمالا تا به حال برای شما هم پیش آمده است که مطلبی را بخوانید و پس از چند روز آن را فراموش کنید. برای اینکه مطلبی در ذهن شما بماند و به راحتی آن را بخاطر بیاورید، لازم است مطلب را به روش درست یاد بگیرید. مغز و ذهن انسان بسیار پیچیده است و تا حدودی می توان گفت یک راز است؛ بنابراین، یادگیری نیز به عنوان یک عملکرد پایه برای مغز بسیار پیچیده خواهد بود. از این رو تعریف های مختلف و متعددی برای یادگیری ارائه شده است.

 

اطلاعیه

برای کسب اطلاعات بیشتر و در صورت داشتن هرگونه سوال می توانید از قسمت دیدگاه های پست با ما در ارتباط بوده و سوالات خود را از مشاورین ما بپرسید.

معروف ترین تعریف یادگیری، تعریفی است که به وسیله کیمبل، پیشنهاد شده است: ” یادگیری (learning)، تغییر نسبتا پایدار در توان رفتاری که در نتیجه تمرین تقویت شده رخ می دهد. این تعریف نشان می دهد که یادگیری همواره باید قابل انتقال به رفتار مشاهده پذیر باشد یعنی یادگیرنده قادر به انجام کاری خواهد بود که پیش از یادگیری نمی توانست آن را انجام دهد؛ این تغییر رفتاری نسبتا پایدار است؛ یعنی نه موقتی و نه ثابت است؛ تغییر در رفتار الزاما نباید بالافاصله بعد از تجربه یادگیری رخ دهد. و در نهایت تغییر در رفتار از تجربه یا تمرین ناشی می شود و تجربه یا تمرین باید تقویت شود.

یادگیری به عنوان یک مهارت

یکی از دلایلی که باعث می شود هر چقدر ما آموزش می بینیم و کتاب می خوانیم موثر نباشد، روش نادرست یادگیری است. در واقع یادگیری یک مهارت است که می توان با تمرین و تکرار، آن را بهبود داد. یادگیری مهارتی است که یاد گرفتن آن می تواند، موفقیت ما را چند برابر کند.

روش های مخلتفی برای یادگیری وجود دارد؛ روش هایی مثل خواندن و مطالعه، سخنرانی و تدریس، نمایش، روش های صوتی و تصویری، کارهای گروهی و …

اما کدام یک از این روش ها تاثیر بیشتری در یادگیری دارد؟ برای پاسخ به این سوال شما باید با هرمی آشنا شوید به نام هرم یادگیری. این هرم اولین با توسط ادگار دیل مطرح شد؛ اما امروزه توسط آزمایشگاه آموزش ملی توسعه یافته است.

شکل این هرم را در تصویر زیر مشاهده می کنید.

هرم یادگیری

این هرم از هفت سطح مختلف تشکیل شده است که در ادامه به توضیح این سطوح می پردازیم:

1. گوش دادن به سخنرانی و یا تدریس

طبق آخرین تحقیقات این روش کمترین تاثیر را در یادگیری و حفظ اطلاعات دارد. سخنرانی یک نوع یادگیری غیر فعال است.  بدست آوردن اطلاعات و درک آنها فقط از طریق سخنرانی تاثیر چندانی در یادگیری نخواهد داشت اما با شرکت کردن دانش آموزان در بحث های کلاسی و همچنین یادداشت برداری، یادگیری را عمیق تر کرد.

بنابراین توصیه مشاورین آدنیا به شما این است که هنگام حضور در سخنرانی و یا در کلاس تدریس حتما یادداشت برداری کرده و سعی کنید در بحث و گفتگوهای کلاسی شرکت نمایید.

2. مطالعه فردی

این روش در سطح دوم هرم قرار دارد و نسبت به روش اول موثرتر است. در این روش، تنها ۱۰% از مطالب را یاد می گیریم. خواندن کتاب های درسی جز روش های الزامی در مطالعه است. این روش در دانشگاه ها و مدارس کشور ما بیشترین استفاده را دارد. راه ها و روش های مختلفی برای خواندن کتاب های درسی وجود دارد که می تواند قابلیت شما را در حفظ و یاد آوری مطالب بیشتر کنند. یکی از اصولی ترین این راه ها روش PQRST است.

توصیه می کنیم برای یادگیری این روش مقاله زیر را مطالعه کنید.

3. صوتی و تصویری

در این روش، تدریس و یادگیری با استفاده از تصاویر، ویدیوها، پادکست ها، نمودار و غیره انجام می شود؛ این روش نیز تنها 20 درصد در یادگیری تاثیر دارد که تاثیر زیادی نیست. این روش زمانی موثرتر خواهد بود که با سایر روش های یادگیری که در این مطلب اشاره شده است، ترکیب شود.

توصیه مشاورین ما به شما این است که از ویدیوها و آموزش های تصویری استفاده کنید؛ که امروزه به لطف تکنولوژی، تعداد آن بسیار زیاد است و به راحتی می توانید به آن ها دسترسی داشته باشید.

4. تصویر سازی و نمایش

در این روش با استفاده از نمایشگاه ها، موزه ها و دیگر مکان های قابل بازدید می توانیم میزان یادگیری را افزایش دهیم. تصویرسازی معمولا توسط معلم یا استاد برای دانش آموزان ارائه می شود.

در این روش دانش آموزان ابهام و تصورات غلط کمتری نسبت به روش های مطالعه منفعل دارند و مطالب درسی را بهتر به ذهن می سپارند. تصویرسازی می تواند یک روش بسیار موثر باشد. مخصوصا زمانی که اطلاعات مبهم و یا گیج کننده هستند. مزیت این روش این است که دانش آموز، فعال است و همین یادگیری فعالانه، می تواند نقش موثری داشته باشد.

5. بحث و گفتگوی گروهی

شرکت در بحث های گروهی یکی از روش های بسیار موثر یادگیری می باشد. از جمله مزایای این روش این است که دانش آموز، حضور فعال دارد و با پرسش و پاسخ از دبیر و یا دوستانش، می تواند فرایند یادگیری خود را بهبود بخشد. در صورتی که این روش به درستی پیاده سازی شود، باعث تثبیت بهتر اطلاعات در حافظه دانش آموز شود. بر خلاف روش های رقابتی و فردگرایانه برای یادگیری، بحث گروهی نوعی همکاری در یادگیری است که به تعامل دانش آموزان با یکدیگر متکی است. طبق هرم یادگیری این روش می تواند تا ۵۰% مطالب را در حافظه تثبیت کند.

6. تمرین عملی

تمرین عملی یک نوع یادگیری اکتشافی است که تا ۷۵% اطلاعات را در ذهن ما ثبت می کند. زمانی که دانش آموزان همراه با آموزش یک تمرین عملی نیز انجام می دهند، می‌توانند خیلی سریعتر اطلاعات را از حافظه کوتاه مدت خود به حافظه بلندمدت منتقل کنند.

توصیه مشاورین آدنیا به شما این است، چیزهایی که یاد می‌گیرید را اجرا و تمرین کنید تا تاثیر این روش را در یادآوری بهتر مطالب ببینید.

7. آموزش به دیگران

تاثیرگذارترین روش در هرم یادگیری آموزش به دیگران است. اگر شما مطلبی را به دیگران آموزش دهید، یادگیری شما و همچنین حفظ و یادآوری مطالب توسط ذهن شما نیز تحت تاثیر قرار خواهد گرفت. بر اساس هرم یادگیری، دانش آموزان قادر هستند ۹۰ درصد از مطالبی که به دیگران آموزش می دهند را به یاد بسپارند. بهترین مکان برای آموزش به دیگران در گروه های مطالعاتی است. یکی از اصلی ترین فعالیت هایی که باید در یک گروه مطالعه همسالان توسط معلمان مهیا شود، این است که هر یک از اعضای گروه فرصتی داشته باشد تا به سایر اعضای گروه مسائل مورد مطالعه خود را آموزش دهد.

توصیه ما به شما این است که با دوستان خود گروه هایی را تشکیل دهید و مطالب درسی را برای یکدیگر تدریس کنید؛ این روش یادگیری، در به ذهن سپردن مطالب کمک زیادی به شما خواهد کرد.

سخن آخر

همانطور که متوجه شدید روش های مختلفی برای یادگیری وجود دارد و اثرگذاری هر روش یادگیری تحت تاثیر سبک یادگیری منحصر به فرد شماست. برخی دانش آموزان اطلاعات را از طریق یادگیری تصویری به بهترین وجه به یاد می آورند، در حالی که برخی دیگر با حالت شنیداری یادگیری بهتری دارند. برای اینکه اثربخشی مطالعه خود را به حداکثر برسانید، روش مطالعه منحصر به فرد خود را پیدا کنید. هر یک از روش های یادگیری که در هرم یادگیری به آن ها اشاره شده است مهم هستند. اگر برای شما دشوار است که همه مطالبی را که در طول سخنرانی ها تدریس می شود به خاطر بسپارید، یادداشت هایی که در طول سخنرانی برمی دارید می توانند توانایی شما برای شرکت در بحث های گروهی را بالا ببرد.

و نکته قابل توجه دیگر این است که شما برای دریافت نتیجه بهتر، باید از تمامی ۷ سطح این هرم استفاده کنید. یعنی به خاطر اینکه گفتیم سخنرانی و یا مطالعه، تنها ۵ الی ۱۰ درصد یادگیری را تشکیل می دهند، نباید آنها را کنار بگذاریم. هر روش، مزایا و معایب خاص خودش را دارد. بهتر است که تمامی این مراحل را ( از سطح ۱ الی ۷)، به صورت همزمان انجام دهید تا قدرت یادگیری شما چندین برابر شود. علاوه بر آن استفاده از سایر روش‌ها مثل یادداشت برداری به روش کرنل و نقشه کشی ذهنی هم به افزایش و بهبود یادگیری شما کمک خواهد کرد.

 

اطلاعیه

برای کسب اطلاعات بیشتر و در صورت داشتن هرگونه سوال می توانید از قسمت دیدگاه های پست با ما در ارتباط بوده و سوالات خود را از مشاورین ما بپرسید.

 

“کاری از مرکز مشاوره تحصیلی آدنیا”

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *