جمع بندی کنکور سراسری

برای موفقیت در کنکور سراسری و قبولی در رشته محل های مطرح فقط داشتن یک شروع خوب مهم نیست بلکه پشتکار و انگیزه مستمر برای این امر لازم است. چه بسا در بین داوطلبان کنکور هستند کسانی که شروع خوبی نداشته ولی در ادامه مسیر با پشتکار و تلاش توانسته اند به هدف خود دست بیابند.

جمع بندی یعنی مرتب کردن اطلاعات در ذهن برای دسترسی راحت تر، بنابراین اگر این مرتب کردن نباشد ما شاید درس زیادی خوانده باشیم ولی متاسفانه نمی توانیم از آن استفاده کنیم. جمع بندی خوب مساویست با طبقه بندی مرتب اطلاعات در ذهن و در نتیجه استفاده از آن ها در زمان و فرصت مناسب، به این نحو که داوطلبان در طول سال به مطالعه و یادگیری دروس پرداخته اند و حال با نزدیک شدن به زمان برگزاری کنکور باید این مطالب را مرور و جمع بندی نمایند به همین دلیل در ادامه مقاله به اهمیت و نحوه جمع بندی کنکور پرداخته شده است.

 

اطلاعیه

برای کسب اطلاعات بیشتر و در صورت داشتن هرگونه سوال می توانید از قسمت دیدگاه های پست با ما در ارتباط بوده و سوالات خود را از مشاورین ما بپرسید.

زمان شروع جمع بندی کنکور

دروس پایه

دروس پایه را باید در دوران نوروز، به خوبی جمع بندی کنید. زمانی جمع بندی دروس پایه به خوبی انجام می شود که مباحثی از نیم سال اول سال آخر باقی نمانده باشد. اولویت مطالعه و جمع بندی در این دوره، دروس پایه دهم و یازدهم برای داوطلبان نظام جدید و دروس دوم و سوم دبیرستان برای فارغ التحصیل های نظام قدیم است.

دروس نیم سال اول

دانش آموزان پایه دوازدهم هم‌ زمان با برگزاری امتحانات نیم سال اول پایه دوازدهم، به جمع بندی نیز خواهند پرداخت و فارغ التحصیل های نظام قدیم هم با توجه به عدم وجود امتحان در این دوره، فرصت بیشتری برای جمع‌ بندی دروس نیم سال اول پیش‌ دانشگاهی دارند. تنها فرصت جمع بندی دروس نیم سال اول، در پایان نیم سال اول تحصیلی، یعنی حدوداً در دی ماه خواهد بود.

کنکور

دروس نیم سال دوم

کاملاً واضح است که تنها فرصت جمع بندی دروس نیم سال دوم سال آخر (پایه دوزادهم برای داوطلبان نظام جدید و پیش دانشگاهی برای فارغ التحصیل های نظام قدیم)، امتحانات نهایی برای دانش آموزان پایه دوازدهم و اواخر اردیبهشت و اوایل خرداد، برای فارغ التحصیل های نظام قدیم خواهد بود.

اهمیت جمع بندی کنکور سراسری

از بین داوطلبان کنکور سراسری برخی از افراد هستند که در شروع سال تحصیلی با روحیه بالا مطالعه خود را آغاز ولی با نزدیک شدن به زمان برگزاری کنکور به دلایل مختلف از جمله استرس آزمون، حجم زیاد مطالب درسی، خستگی روحی، زده شدن از درس و … در مهم ترین دوران کنکور دچار یاس و ناامیدی شده و از جمع بندی دروس غافل می شوند.

پس از اتمام امتحانات، دوران جمع بندی بهترین فرصت برای مرور و جمع بندی مباحث مطالعه شده، ارتقاء درصد دروس بر اساس درصدهای لازم برای قبولی در رشته محل های مورد علاقه و تبدیل نقاط ضعف به نقاط قوت است.

نحوه برنامه ریزی جمع بندی کنکور سراسری

داوطلبان کنکور سراسری از بین دانش آموزان و یا فارغ التحصیلان سال های قبل می باشند که دانش آموزان بعد از پایان امتحانات نهایی وارد دوران جمع بندی می شوند ولی فارغ التحصیلان می توانند زودتر جمع بندی را آغاز کنند.

از دیدگاه مشاوران تحصیلی آدنیا بهترین نحوه جمع بندی کنکور برای موفقیت متقاضیان در این آزمون به این ترتیب است که ابتدا داوطلبان به منظور خود آزمایی باید هر 3 روز یکبار آزمون شبیه ساز کنکور برگزار کنند.

بعد از هر آزمون برای دروس درصدگیری کرده و کارنامه مربوط به آن آزمون را صادر کنند. در گام بعدی به تحلیل سوالات آزمون و بررسی علت وجود سوالات غلط ، شک دار و بدون پاسخ در بین سوالات آزمون بپردازند.

برگزاری آزمون شبیه ساز کنکور هر 3 روز یکبار

بهترین خود آزمایی در دوران جمع بندی، شبیه سازی روز کنکور و حل سوالات کنکور سراسری سال های قبل است به این ترتیب که زمان های مشخصی را در طول هفته برای آزمون های آزمایشی خود در نظر بگیرید و با ظاهر و پوشش مناسب روز کنکور، شرایط محیطی کنکور، زمان کنکور و وسایل مورد نیاز روز کنکور این آزمون ها را برگزار کنید.

داوطلبان عزیز بهتر است، زمان برگزاری آزمون های شبیه ساز کنکور را به گونه ای تنظیم کنند تا آمادگی لازم برای حضور در جلسه کنکور در 2 نوبت صبح و عصر را داشته باشند.

با تغییر نظام آموزشی به نظام جدید 3-3-6، کنکور سراسری سال 98 اولین سالی بود که سوالات کنکور برای دو نظام جدید و قدیم طراحی و برگزار شد. طبق اطلاعیه سازمان سنجش و آموزش کشور سوالات کنکور سراسری ۹۹ نیز برای دو نظام جدید و قدیم طراحی شده و داوطلبان می توانند نظام سوالات آزمون خود را انتخاب کنند.

متقاضانی که قصد پاسخگویی به سوالات نظام جدید را دارند، می توانند به سوالات کنکور سراسری نظام جدید پاسخ داده و همچنین در آزمون شبیه ساز کنکور کتاب های مختلف و آزمون های آزمایشی جامع نظام جدید موسسات شرکت کنند.

داوطلبانی که قصد شرکت در آزمون و پاسخگویی به سوالات نظام قدیم را دارند برای خود آزمایی در دوران جمع بندی می توانند به سوالات کنکور سراسری سال های اخیر پاسخ دهند .

با توجه به خط سیر طراحان سوال ، سختی سوالات و نزدیک شدن به زمان برگزاری کنکور بهتر است در اولین آزمون شبیه ساز، سوالات کنکور سال 98 ، 97 تا 92 را برای خود آزمایی انتخاب کنید .

درصد گیری هر درس

پس از اتمام زمان آزمون دیگر به تست زدن ادامه ندهید و مدتی به ذهن خود استراحت دهید سپس با توجه به پاسخ نامه کلیدی درصد هر درس را محاسبه کنید و برای خود کارنامه صادر کنید.

کارنامه تمام آزمون های شبیه ساز خود را در یک صفحه یادداشت کنید و تاریخ برگزاری هر آزمون را مشخص کنید. این کار باعث می شود که عملکرد خود را در هر آزمون با هم مقایسه کنید.

تحلیل آزمون های شبیه سازی

بعد از خود آزمایی در کنکور های آزمایشی و درصد گیری، مهم ترین کار تحلیل سوالات آزمون است، برای تحلیل ابتدا سوالاتی که غلط جواب داده شده، سپس سوالات شک دار و در نهایت به منظور ارتقاء بیشتر درصد هر درس، سوالاتی که پاسخ نداده اید را بررسی کنید.

تحلیل سوالات غلط و شک دار

در تحلیل آزمون ها بیشترین تمرکز را روی سوالات شک دار و غلط می گذاریم زیرا وجود این سوالات در نتیجه آزمون نشان دهنده ضعف یا عدم یادگیری کامل و درست برخی مباحث بوده و دقیقا هدف دوران جمع بندی، تشخیص و بررسی همین نقاط ضعف و تلاش برای تبدیل نقاط ضعف به قوت داوطلب است.

پس از تحلیل اولین آزمون شبیه ساز برای هر درس سوالات شک دار و غلط بررسی شده و مباحث مختص به این سوالات تفکیک می شوند تا در 2 روز بعد با مطالعه و مرور و پاسخگویی به تست های تکمیلی تسلط بیشتری روی این مباحث ایجاد شود.

لازم به ذکر است که پس از تحلیل و دریافت نکات تست ها، نکات کلیدی را به خلاصه نویسی های خود اضافه کرده تا در ادامه روند جمع بندی و مطالعه و مرور این نکات به حافظه بلند مدت انتقال یابد.

تجربه ثابت کرده ، اغلب سوالات غلط یا شک دار ناشی از بی دقتی، کم بودن تمرکز و استرس آزمون است که به مرور زمان و زدن تست های متعدد می توان تا حدودی روی کنترل استرس و بالا بردن تمرکز نیز تسلط یافت.

گاهی بعد از تحلیل و بررسی آزمون ها به سوالاتی بر می خوریم که مبحث مورد پرسش را نخوانده ایم و به سوال پاسخ غلط داده ایم، علت این اتفاق وسواس در پاسخگویی به سوالات است که در دوران جمع بندی با تمرین تکنیک ضربدر و منها در آزمون های شبیه ساز کنکور می توان تا حدودی این مشکل را کنترل کرد.

تست های بدون پاسخ یا نزده

در تحلیل آزمون ها با تست های بدون پاسخ مواجه می شویم که عموما به 2 دلیل کلی این اتفاق می افتد، یکی از دلایل این است که مبحث مورد سوال، مطالعه و مرور نشده و اصطلاحا مبحث حذف شده آن درس است.

دومین دلیل نداشتن مهارت مدیریت زمان در آزمون هاست، بنابراین رمز اصلی موفقیت در کنکور، داشتن مهارت مدیریت زمان در تست زنی است که این مهارت با استفاده از تکنیک ضربدر و منها و تکنیک زمان های نقصانی به دست می آید.

بیشتر داوطلبان کنکور با شرکت در آزمون های مختلف و تمرین زیاد در تست های تکمیلی با تکنیک ضربدر و منها آشنایی دارند ولی تکنیک زمان های نقصانی مهارتی است که با زدن کنکور های شبیه سازی شده به دست می آید.

فاکتورهای مهم در دوران جمع بندی کنکور سراسری

به جهت بالا بردن سرعت و راندمان جمع بندی کنکور سراسری می توان در برنامه هر فرد فاکتور های زیر را لحاظ نمود:

بررسی مباحث مهم و پر سوال

برای اطلاع از مباحت مهم بررسی سوالات بودجه بندی کنکور سال های گذشته پیشنهاد می شود.

البته سعی کنید مباحثی که سوال کمتری از آن ها طراحی می شود را حذف نکنید زیرا در کنکور سراسری سال های اخیر برای دروس اصلی سوالات ترکیبی نیز طراحی می شود.

مرور خلاصه نویسی ها

مطالعه و مرور خلاصه نویسی ها کمک زیادی به بالا رفتن سرعت و مرور مطالب بیشتر و همچنین کاهش استرس داوطلبان می کند  زیرا این خلاصه نویسی ها ماه عسل یادگیری مطالب درسی به بیان خود داوطلب است.

شرکت در آزمون های جامع

در دوران جمع بندی مراکز و موسسه های متعددی هستند که آزمون های آزمایشی جامع همچون آزمون های شبیه ساز کنکور برگزار می کنند که داوطلبان می توانند با توجه به در نظر گرفتن بالاترین جامعه آماری در بین این مراکز یکی را انتخاب کنند و در این خود آزمایی ها نیز شرکت کنند.

توصیه های مهم در دوران جمع بندی

عمل نمودن به نکات و توصیه های زیر در دوران جمع بندی برای دور شدن از حاشیه ها و موفقیت در این ایام خالی از لطف نیست:

  1. حفظ آرامش و دوری از استرس.
  2. عدم یادگیری مطالب جدید.
  3. مرور خلاصه نویسی ها 20-30 دقیقه قبل از هر آزمون.
  4. اهتمام درتحلیل آزمون ها و تمرکز روی نقاط قدرت و ضعف.
  5. مثبت اندیشی و ایجاد انگیزه و نشاط.

 

توصیه هایی برای زمان باقی مانده تا کنکور سراسری

یک داوطلب آزمون سراسری برای عبور از مسیر صعب العبور کنکور مخصوصا در روزهای پایانی، نیازمند آرامش است. آرامشی که در به کارگیری تمام توانایی و کسب بهترین نتیجه به او کمک خواهد کرد. این آرامش زمانی فراهم می شود که داوطلب نگرانی از نتیجه کنکور نداشته باشد و برای خود تورهای نجات پهن کرده باشد.

 

تورهای نجاتی از قبیل:

  • اگر تهران قبول نشدم ایرادی ندارد، به شهرستان می‌ روم.
  • اگر دانشگاه دولتی نشد هیچ ایرادی ندارد، دانشگاه آزاد که هست.
  • حتماً که نباید پزشکی قبول شوم. با یک رشتة دیگر هم می‌توانم به اهدافم برسم.

در هفته های منتهی به آزمون سراسری گاهی به این فکر می کنید که «آیا در آزمون نتیجه مطلوبم را کسب خواهم کرد؟ ای کاش بیشتر تلاش می کردم! اگر در دانشگاه مورد علاقه ام قبول نشوم چه می شود؟ یعنی باید به دانشگاه آزاد فکر کنم؟ اگر پزشکی قبول نشوم سرنوشت من چه خواهد شد؟». همه این سؤالات ذهن شما را آزار داده و آرامش را از شما سلب خواهد کرد.

فرض کنید یک دونده در دور آخر مسابقه به این فکر کند که «آیا برنده می شوم؟ آیا همه تلاش خود را کرده ام؟ اگر برنده نشوم چه؟ کاش بیشتر تمرین می‌ کردم! اصلاً من باید دونده می شدم!؟». کاملاً مضحک و خنده‌دار به نظر می رسد، نه؟ چرا که یک دونده در دور آخر باید تمام تلاش خود را صرف نظر از نتیجه به کار گیرد و هرچه می تواند سریعتر و سریعتر بدود. دور آخر مسابقه دیگر زمانی برای فکر کردن به این موضوعات نیست.

در زندگی مراحل مختلفی وجود دارد که عبور از هر مرحله در مقاطع مختلف زندگی اضطراب و دلهره به همراه خواهد داشت. کنکور، تحصیلات تکمیلی، خدمت سربازی، اشتغال، ازدواج و … هرکدام در مقطعی از زمان اضطراب‌ زا هستند و در آن مقطع مهمترین رویداد زندگی ما قلمداد می شوند و وقتی از آن عبور می کنیم و وارد مراحل بعدی زندگی می شویم، با نگاهی به گذشته لبخندی بر لبانمان نقش بسته و تنها خاطره ای از آن باقی خواهد ماند.

<آری، زندگی یک خط بلند است که کنکور تنها نقطه ای از آن را شامل می شود.>

سوالات متداول

1. برنامه ریزی جمع بندی کنکور چگونه است؟

با توجه به فرصت کم دوران جمع بندی نحوه برنامه ریزی کنکور سراسری در طول سال تحصیلی با برنامه ریزی در دوران جمع بندی متفاوت است که در این مقاله درباره برنامه ریزی دوران جمع بندی توضیحات کاملی ارائه شده است.

2. به چه نکاتی در دوران جمع بندی باید توجه شود؟

داوطلبین کنکور باید در دوران مهم جمع بندی به نکاتی همچون عدم یادگیری مطالب جدید، تقویت نقاط ضعف و… توجه داشته باشند که در این مقاله به توضیح بیشتر در این مورد پرداخته شده است.

3. چه عواملی در نحوه جمع بندی تاثیر می گذارد؟

در نحوه جمع بندی و برنامه ریزی دوران جمع بندی فاکتورها و پارامتر های زیادی از جمله مباحث مهم، بودجه بندی کنکور و … اثر دارد که در این مقاله به بررسی این عوامل پرداخته شده است.

 

اطلاعیه

برای کسب اطلاعات بیشتر و در صورت داشتن هرگونه سوال می توانید از قسمت دیدگاه های پست با ما در ارتباط بوده و سوالات خود را از مشاورین ما بپرسید.

 

“کاری از مرکز مشاوره تحصیلی آدنیا”

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *