یکی از بهترین و صحیح ترین روش های مطالعه و یادگیری، روشی است که دانشگاه هاروارد با بررسی شیوه های مطالعه ی دانشجویان موفق خود مورد بررسی قرار داده است، که در ادامه اشاره خواهیم کرد:

 

اطلاعیه

برای کسب اطلاعات بیشتر و در صورت داشتن هرگونه سوال می توانید از قسمت دیدگاه های پست با ما در ارتباط بوده و سوالات خود را از مشاورین ما بپرسید.

مراحل روش PQRST

این روش مطالعه که بر اساس حروف اول مراحل پنجگانه ی آن نام گذاری شده است دارای مراحل زیر می باشد:

1. مرحله ی پیش خوانی (Prewiew)

ابتدا مطالب کتاب درسی را حالت روزنامه وار مطالعه کنید به طوری که فقط کمی آهسته نسبت به موضوع و محتوای کتاب آگاهی پیدا کنید. این کار باعث می شود ناخودآگاه مطالب را به صورت مفهومی بیاموزید. این مرحله شامل مطالعه ی عنوان فصل، خواندن سطحی مطالب فصل و نگاه گذرا به تصاویر و مثال ها میباشد.

2. مرحله ی طرح سوال (question)

پس از خواندن مطالب به صورت سطحی بهتر است عناوین و تیتر های مطالعه شده به صورت سوالی مطرح شوند با این کار حس کنجکاوی و انگیزه یادگیری در فرد بالا رفته و در نتیجه فرآیند یادگیری سریعتر و عمیقتر خواهد بود.

3. مرحله ی خواندن (Reading)

پس از گذراندن دو مرحله ی پیش خوانی و طرح سوال لازم است مطالب به صورت عمیق تر و دقیق تر مطالعه شود. در این مرحله بهتر است نکات مهم مطلب یادداشت برداری شود.

4. توضیح دادن به خود (Self-recitation)

بعد از مطالعه ی عمیق، باید بدون مراجعه به کتاب مطالب را (با صدای بلند یا آهسته) برای خود توضیح دهید. همچنین در این مرحله باید به پرسش های مطرح شده در مراحل قبل پاسخ داده شود. در صورتی که در پاسخ به پرسش ها دچار مشکل شدید مراجعه به کتاب و مطالعه ی مجدد آن ضروری است.

5. مرحله ی آزمون (Test)

در این مرحله که باعث ارزیابی مطالعه میشود ما متوجه می شویم تا چه اندازه مطالب را یاد گرفته ایم و در صورتی که بخشی از مطالب در ذهن ما به خوبی ادراک نشده است آن را جبران کنیم.

مراحل چهارم و پنجم از مراحل بسیار مهم در فرآیند یادگیری است و رعایت نکردن آن ها باعث به وجود آمدن استرس و اضطراب هنگام بازدهی مطالب در ذهن میشود.

روش مطالعه

روش های مطالعه

برای بازدهی بیشتر مطالعه میتوانید روش های زیر را به کار بگیرید:

برای بهبود و افزایش بازده یادگیری باید اصول زیر را با دقت اجرا کنید؛ دقت داشته باشید که با رعایت این اصول می‌توانید بهتر بیاموزید و از وقت خود حداکثر استفاده را ببرید.

داشتن هدف

شما باید قبل از مطالعه برای خودتان هدفی را مشخص کنید، به این معنی که این درس را به چه منظوری می‌خواهید مطالعه کنید، آیا فقط نکته‌های اصلی درس را می‌خواهید یا قصد دارید همه مطالب کتاب را بفهمید.

تعیین زمان مطالعه

باید مشخص کنید چه مقدار زمان می‌خواهید صرف مطالعه کنید. تعیین زمان و مقدار مطالعه به فراگیر آرامش می‌دهد و این آرامش موجب افزایش میزان یادگیری و سرعت مطالعه می‌شود.

مطالعه فعال

دانش‌آموز یا دانشجویی که به منظور یادگیری و به صورت هدفدار مطالعه می‌کند، برای یادگیری بهتر باید مطالعه فعال داشته باشد. شما می‌توانید با خلاصه ‌برداری، حل تمرین، علامت‌ گذاری و گزینش نکته‌های مهم، مطالعه خودتان را فعال کنید.

تمرکز در مطالعه

وقتی تصمیم به مطالعه می‌گیرید، فوراً شروع کنید و اجازه ندهید افکار مزاحم مانع شما شود. به این فکر کنید با گذشت زمان و عدم استفاده از آن استرس زیادی به شما وارد خواهد شد.
برای داشتن یک مطالعه مفید و به منظور داشتن درک بهتر مطالب باید پس از حدود 45 دقیقه مطالعه به خود استراحت کوتاهی (10 – 15 دقیقه) بدهید.
همچنین سعی کنید برای بهتر شدن روند مطالعه موارد زیر را رعایت کنید:
  • یک مکان ثابت را برای مطالعه در نظر بگیرید.
  • ابزارهایی که باعث حواس پرتی می شود را از دسترس خود خارج کنید.
  • خواب آلود بودن هنگام مطالعه فرآیند یادگیری را به شدت کاهش می دهد پس سعی کنید خواب کافی (8 ساعت در طول شبانه روز) را رعایت کنید.
  • تغذیه ی مناسب نقش بسزایی در عملکرد مغز شما دارد پس حواستان به تغذیه ی صحیح خود باشد.
  • سعی کنید با یک برنامه ریزی صحیح درسی در وقت خود صرفه جویی کنید.

 

اطلاعیه

برای کسب اطلاعات بیشتر و در صورت داشتن هرگونه سوال می توانید از قسمت دیدگاه های پست با ما در ارتباط بوده و سوالات خود را از مشاورین ما بپرسید.

 

“کاری از مرکز مشاوره تحصیلی آدنیا”

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *