مفهوم تمرکز

به حفظ و نگهداری توجه و تمرکز حواس در هنگام مطالعه گفته می شود.

شاید برای شما این سوال پیش آمده باشد که چرا اکثر مواقع در هنگام مطالعه دچار حواس پرتی می شویم؟

آیا داشتن تمرکز در مطالعه یک مهارت است و می توان این مهارت را کسب کرد؟

محققان تمرکز را توانایی هدایت فکر می دانند. مهم نیست که چه کتابی مطالعه می کنید، فقط باید روی کاری که انجام می دهید متمرکز شده و از حواس پرتی جلوگیری کنید که این خود یک هنر است. نداشتن تمرکز یکی از عواملی است که بازده مطالعه را کاهش می دهد.

تحقیقات بسیاری نشان داده است که عدم موفقیت بسیاری از محصلان نه کمبود هوش، بلکه ضعف در تقویت حافظه، حواس و عدم تمرکز در مطالعه است. عدم تمرکز کافی در مطالعه می تواند وقت گران بهای شما را تلف کند، و در نهایت نتیجه ی مطلوبی هم نخواهد داشت. بنابراین استفاده از تکنیک های تمرکز در مطالعه می تواند بازده مطالعه شما را افزایش داده و در حفظ و یادگیری مطالب موثر واقع شود.

در این مقاله سعی بر این داریم تا شما را با تکنیک های تمرکز در مطالعه آشنا کنیم.

 

اطلاعیه

برای کسب اطلاعات بیشتر و در صورت داشتن هرگونه سوال می توانید از قسمت دیدگاه های پست با ما در ارتباط بوده و سوالات خود را از مشاورین ما بپرسید.

اثرات تمرکز

تحقیقات بسیاری نشان داده، کسانی که در کارهایشان تمرکز می کنند، نه تنها بازدهی آن کار به طور فزاینده ای بالا می رود، که قابلیت این را دارند تا به وسیله تمرکز، نقاط ضعف خود را به نقاط قوت تبدیل کنند. تمرکز فکر با قدرت یادگیری رابطه مستقیم دارد. به این معنی که هر چقدر تمرکزتان بالا باشد، درک عمیق تر و یادگیری سریعتر انجام می گیرد. به طور کلی داشتن تمرکز در هر کاری اعتماد به نفستان را بالا برده و باعث می شود آن کار را به نحو احسنت انجام دهید.

اساس زندگی داشتن توجه است برای رسیدن به هدفتان باید به امور پر ارزش تر نسبت به امور کم ارزش تر توجه بیشتری کنید.

مهمترین اثرات تمرکز فکر عبارتند از:

تصمیم گیری سریع

فردی که دارای قدرت تمرکز در افکارش است، می تواند به سرعت عمل فوق العاده ای دست یابد و در مقابل حوادث در زمانی کم، عکس العمل خوب و کاربردی از خود نشان دهد.

تقویت قدرت یادگیری

فردی که دارای تمرکز قوی باشد مطالب را سریع و منظم به خاطر می سپارد و در موقع نیاز آن را بکار می گیرد. حافظه خوب به فرد توانایی این را می دهد که مطالب را سریع تر به خاطر بسپارد و در موقع لزوم از آن به راحتی استفاده کند.

هدفمند بودن

زیر بنای انجام هر کاری، داشتن هدف در آن کار است. تمرکز فکر باعث می شود فرد خود را از این که سر دوراهی گیر کند نجات دهد و دارای مقصدی مشخص باشد، یعنی افکار هدفمند می شود.

تقویت قدرت استدلال

فردی که کاملا تصمیم خود را می گیرد، کمتر افسوس میخورد و احساس پشیمانی می کند و تصمیماتی که می گیرد منطقی تر می تواند باشد.

تسلط بر احساسات و هیجانات

افرادی که تمرکز قوی دارند، می توانند تسلط کاملی بر روی احساسات و هیجاناتشان داشته باشند. فرد خود را نمی بازد، عصبانی نمی شود و در هر حال از آرامش برخوردار است.

کسب آرامش

افراد متمرکز، از آرامش روحی و روانی برخوردار هستند. این افراد، به جای اینکه از حوادثی که در اطراف اتفاق می افتد ناراحت و نگران شوند، در کمال آرامش و نظم آن مشکلات را پشت سر می گذارند.

صرفه جویی در وقت و انرژی

افرادی که تمرکز قوی دارند هیچوقت انرژی و زمانشان را صرف فکرهای بیهوده و مغشوش نمی کنند، هر فکری که در ذهن دارند واضح و مشخص است و تک تک آنها به نتیجه می رسد و این برای این افراد ارزشمند است.

درک احساسات و اعمال دیگران

افرادی که دارای تمرکز هستند به اعمال و رفتارهای دیگران شناخت کافی دارند. فردی که توانایی تمرکز فکری ندارد، انتخاب هایش را هم نا آگاهانه انجام می دهد، در عوض افرادی که دارای تمرکز فکر هستند، رفتار دیگران کمتر می تواند باعث خشم و عصبانیت آنها شود.

آسان شدن کارها

ظرفیت و فعالیت های مغز با حواس پرتی کاهش می یابد. اگر می خواهید کار خود را با زحمت کم و در کوتاه ترین زمان به نتیجه ی مطلوب برسانید باید حواستان را روی آن متمرکز کنید. تمرکز، قدرت تازه ای به شما می دهد که برای انجام کارهایتان علاقه داشته باشید.

انواع تمرکز

پیش از آنکه تکنیکهای تمرکز در مطالعه را برای شما بازگو کنیم، نخست باید با انواع تمرکز آشنا شویم. داشتن تمرکز به شیوه های مختلف تقسیم می شود که دانستن و بهره گیری از آنها قبل از تلاش ارادی برای تمرکز مهم و ضروری تلقی می شود.

تمرکز ساده و تمرکز دشوار

می توان تمرکز را به دو بخش اصلی، ساده و دشوار تقسیم کرد. بارزترین مثال آن تفاوت بین خواندن دو کتاب فیزیک و فارسی است. مطالعه یک کتاب فیزیک، نیاز به فهم کامل و تجزیه و تحلیل دارد و به سرعت، مغز را خسته می کند و اجازه تمرکز را می گیرد. به شما پیشنهاد می شود که خواندن اینگونه کتاب ها را که نیاز به تمرکز و وقت بالایی دارند، به صبح اول وقت یا شب و پیش از خواب موکول گردد. در حالی که خواندن کتاب فارسی یا داستان های کوتاه، همیشه لذت بخش است و با یک تمرکز ساده می توان به راحتی آنرا در هر زمان مطالعه نمود، زیرا اینگونه مطالب احتیاج به تجزیه و تحلیل ندارند و انرژی زیادی برای صرف تمرکز و مطالعه نیاز ندارند. موضوعاتی که دارای محتوای تفریحی و سرگرمی هستند آسانتر از موضوعات درسی هستند.

تمرکز ارادی و تمرکز غیر ارادی

آیا تاکنون با وجود خستگی و کسالت، موضوعی برایتان پیش آمده است که روی آن تمرکز بالایی را صرف کنید؟

به تمرکزی که فرد تمام تلاش و نیروی خود را با اراده ی قوی بر روی موضوعی قرار می دهد، تمرکز ارادی گفته می شود.

به عنوان مثال: مطالعه شب امتحان و تلاش برای تمرکز بر روی محتوای درسی در تمرکز غیر ارادی فرد به وسیله اشتیاق و تمایلات درونی از جمله علاقه و انگیزه خود فکر و ذهنش را روی مسئله خاص متمرکز می کند. این نوع تمرکز را می توان در لحظات هیجانی مانند ترس و خشم به خوبی حس کرد، به طوری که اگر از موضوعی به شدت عصبانی هستید، یا از موضوعی هراس دارید نمی توانید به موضوع دیگری جز آن فکر کنید.

تمرکز سریع و تمرکز طولانی

تمرکز سریع مدت زمان محدودی است که می تواند به دو نوع ارادی و غیر ارادی باشد. به عنوان مثال تمرکز بر روی یک نقاشی یا حتی یک موسیقی و لذت بردن از آن یک نوع تمرکز سریع است، اما تمرکز بر کتابهای درسی که نیاز به دقت، صرف انرژی و زمان بیشتری دارد. یک نوع دیگر از تمرکز، تمرکز طولانی محسوب می شود. بسیاری از افراد، مشکلی با تمرکز سریع ندارند و به راحتی به آن تسلط دارند، ولی تمرکز طولانی معمولا دشوار است و نیازمند تمرینات بیشتری است.

حواس پرتی و روشهای مقابله با آن

اکثر افراد هنگام مطالعه از نبود تمرکز رنج می برند. یکی از بزرگترین مشکلات دانش آموزان و دانشجویان تلقی می گردد.

مهمترین دلایل حواس پرتی عبارتند از:

تعداد کارها

کسانی که در آن واحد چندین کار انجام می دهند، شاید بر این باور باشند که کارهایشان را سریعتر انجام، و به پایان می رسانند. باید توجه داشت که رسیدگی به چندین کار به طور همزمان، از انجام یک کار وقت بیشتری را صرف خواهد کرد. زمانی که چندین کار را با هم انجام می دهید هنگام جابجایی میان کارها باعث اتلاف وقت، حواس پرتی و حتی عدم تمرکز بر یک کار می شود و خستگی مغز را در پی خواهد داشت. فرض کنید که در حال حل کردن مسئله ریاضی هستید و به طور همزمان به موسیقی گوش می دهید و با مخاطبتان به گفتگو می پردازید. به طور یقین مدت زمانی که طول می کشد تا این کارها را همزمان پیش ببرید بیشتر از زمانی خواهد بود که به طور جداگانه این کارها را به انجام برسانید.

خستگی

مطالعات گوناگونی نشان داده است که خستگی و کم خوابی، نه تنها تمرکز، بلکه حافظه کوتاه مدت و بسیاری دیگر از کارکردهای ذهنی را مختل می نماید. وجود فشار زیاد در حین کار و عدم استراحت کافی می تواند به شدت در میزان و توانایی حواس (تمرکزتان) تاثیر بگذارد.

ملالت و کسالت

انجام کارهای ملال آور و کسالت بار توانایی شما را برای تمرکز کاهش داده و شما را به راحتی می تواند در معرض حواس پرتی قرار دهد. زمانی که کاری خسته کننده و کسالت بار را که به آن علاقه ای ندارید انجام می دهید، افکار شما تقریبا به سمت هر کار دیگری که برایتان جالب و جذاب تر از انجام آن کار می باشد، هدایت می شود.

مزاحمت های الکترونیکی

با توجه به اینکه در عصر مدرن که دنیای تکنولوژی، اطلاعات و ارتباطات هستیم، وجود کامپیوتر، تلفن همراه و اینترنت و… به زندگی انسان سرعت و بهبود بخشیده، و از طرفی معضلات و مشکلاتی را نیز به همراه داشته است که عدم تمرکز یکی از شایع ترین آنهاست.

اگر در حین مطالعه یا در حال انجام کارهای مهمی هستید که تمرکز بالایی را باید داشته باشید، مدام به فکر چک کردن تلفن همراه یا ایمیل خود باشید به سادگی حواستان پرت شده و رشته افکارتان از هم گسیخته خواهد شد.

حواس پرتی چیست؟

حواس پرتی نقطه مقابل تمرکز حواس است. تمرکز حواس استعداد ثابت نگه داشتن توجه و دقت روی یک موضوع یا کاری است که فرد انجام می دهد. به عبارت دیگر عدم توانایی کنترل و هدایت افکار در جهت خاص را حواس پرتی می گویند. برای غلبه بر حواس پرتی و تمرکز ابتدا باید منشأ و دلایل ایجاد آن را شناسایی کرد.

عوامل ذهنی حواس پرتی

در زندگی روزمره افراد عواملی نیز وجود دارند که باعث برهم زدن تمرکز و حواس می شوند، مسائلی مانند مشکلات خود و اطرافیان، نگرانی و دلواپسی در مورد آینده، استرس و فشارهای روحی و عصبی، ناکامی ها یا شادکامی هایی که در طول زندگی خود داشته اید، می تواند تاثیری قوی بر روی ذهن و افکار شما داشته باشد.

اثرات داروها و مسائل پزشکی

بیماری های زیادی وجود دارند که بر روی قدرت تمرکز شما تاثیر به سزایی بگذارند. اختلال در تمرکز، ممکن است به دلیل بیماری هایی مانند اختلال بیش فعالی و کم توجهی (ADHD)، کم خونی، بیماری تیروئید، قطع تنفس حین خواب، و افسردگی باشد.

داروهایی که هم بدلیل وجود این بیماری ها مصرف می کنید ممکن است عارضه جانبی داشته باشند و باعث عدم تمرکز شوند. برخی از داروها مانند داروهایی که برای درمان عفونت های آنفولانزا یا صرع به کار می روند، عوارض جانبی آنها عدم دقت و تمرکز می باشد.

دلایل حواس پرتی

حواس پرتی را می توان به دو گروه اصلی تقسیم نمود:

1. عوامل بیرونی

عوامل بیرونی شامل سر و صدا، گرما یا سرمای هوا، نور شدید و تحرکاتی غیر عادی که توسط حواس مختلف انسان ایجاد می شوند، می باشد.

2. عوامل درونی

به عواملی گفته می شود که مربوط به خود انسان می باشد. این عوامل می تواند از افکار و اندیشه هایی که مانع توجه به مطالعه و تمرکز حواس می باشد، شامل شود. مشکلات جسمی یا ذهنی مثل غم و غصه به عنوان عوامل درونی ذهنی و همچنین از تشنگی و گرسنگی می توان به عنوان عوامل درونی جسمی نام برد.

نحوه غلبه بر عوامل درونی افزایش مهارت های فکر می باشد که باید فکر خود را به یک محدوده مورد نظر هدایت کنید.

غلبه بر عوامل بیرونی حواس پرتی برای برخی از افراد ساده تر به نظر می رسد. برخی می توانند بدون توجه به عوامل بیرونی بر روی موضوعات خاص تمرکز کنند. مثلا اشخاصی وجود دارند که می توانند در یک محیط شلوغ و پر سر و صدا به مطالعه بپردازند.

چگونه با حواس پرتی مقابله کنیم؟

1. اختصاص دادن زمانی برای فکر کردن به نگرانی ها

همانطور که نظم و انضباط را برای بسیاری از کارهای روزمره تان ایجاد می کنید بایستی این نظم در اندیشه و افکارتان نیز حاکم شود. اگر عوامل برهم زننده حواس در زمان مطالعه یا انجام کارهای مهم به سراغتان آمد، شما می توانید با تمرین و افزایش مهارتتان برای غلبه بر این مسائل اقدام کنید. همانطور که برای انجام هر کاری زمان خاصی را در نظر گرفته اید، فکر کردن یا اندیشه بر مسائلی که شما را نگران و مضطرب می کند، باید در وقت دیگری صورت گیرد، نباید اجازه دهید زمان حال شما را قربانی کند.

2. علاقه داشتن به موضوع مطالعه

نکته حائز اهمیت این است که شما باید به موضوع مطالعه یا کاری که قصد انجام آن را دارید، علاقه مند باشید. رغبت و مطالعه به موضوعی که دارید می تواند میل بر فراگیری در شما را افزایش داده و باعث شود تمرکز بیشتری داشته باشید و آن کار را به بهترین نحو انجام داده و به پایان برسانید.

3. برنامه ریزی و انگیزه

ایجاد و طرح یک برنامه ریزی دقیق و داشتن انگیزه یکی دیگر از راه های بالا بردن تمرکز در هنگام مطالعه یا کار است. در ابتدای هر کاری سعی کنید برای فعالیت های خود اعم از درسی و غیر درسی برنامه ریزی کنید. اوقات شبانه روز را در یک جدول زمان بندی شده نوشته و برای هر کار خود مدت زمان معین را مشخص کنید. شما می توانید از هدف های کوچک شروع کنید تا انگیزه خود را بالا ببرید. ارتقای انگیزه در خود می تواند بسیاری از مشکلات شما را در زمینه حواس پرتی رفع کند.

4. یادداشت کردن عوامل حواس پرتی

داشتن یک دفترچه یادداشت در نزد خود می تواند نگرانی شما را در مشکلات کاهش داده و با خیال راحت تری به مطالعه بپردازید. اگر مسئله ای ذهن شما را در هنگام مطالعه مشغول کرد آن را یادداشت کنید. به عنوان مثال اگر در مورد مشکل مالی خود فکر می کنید همه آن ها را یادداشت کنید و به خود یادآوری و تلقین کنید که پس از اتمام کار خود و در فرصتی دیگر به این مسائل خواهید پرداخت.

5. دور کردن تفکرات منفی و تلاش برای جذب افکار مثبت

یکی دیگر از مسائل خیلی مهم در ایجاد حواس پرتی شما نقش دارد توجه به افکار منفی است. پیش از انجام هر کار از گفتن واژه هایی همچون ” نمی توانم” ، “نمی دانم” ، “نمی خواهم” و… بپرهیزید. برای بالا بردن تمرکز و دقت خود باید ترس و بدگمانی، بی ارادگی را از ذهن خود دور کنید، هرگز به خود اجازه ندهید ذهن شما را غرق کند و تمرکز حواس را از شما بگیرد. پیوسته با خود کلمات مثبت “من می توانم” و… را تکرار کنید و سعی کنید اعتماد به نفس خود را افزایش دهید. این عملکرد در تمرکز حواس شما موثر خواهد بود.

تمرکز

خیالبافی و روشهای مقابله با آن

خیالبافی یکی از مشکلات مهم و اساسی است که در هنگام مطالعه یا حضور در کلاس که به تمرکز بالایی نیاز دارد، رخ می دهد. اغلب برای برخی افراد پیش آمده که در کلاس درس ناخوداگاه توجهشان در جای دیگری جلب شود و یا تخیلات ذهنیشان اجازه توجه و تمرکز به مطالب داخل کلاس را ندهد. اگر خیالبافی مداوم و مستمر باشد می تواند در فرایند یادگیری فرد تاثیر بگذارد و باعث افت تحصیلی، عدم موفقیت و تلف شدن استعدادهای شخص شود.

درخیالبافی، توجه فرد خیالباف از اطراف خود پرت شده و معطوف به افکار آمده از تصورات حافظه خود می شود. معمولا در دوران نوجوانی خیالبافی مشهود تر از گروه های سنی دیگر است. علت آن هم می تواند درگیری های احساسی باشد که نوجوانان در این سن با آن مواجه هستند. خیالبافی می تواند برای هر یک از گروه سنی رخ دهد، از مطالعه گرفته تا حین کار.

خیالبافی در کلاس درس

فضای کلاس درس

نوع چیدمان و آرایش کلاس می تواند در افزایش یا کاهش خیالبافی موثر باشد. پوسترهای روی دیوار، دست نوشته ها و سایر لوازم کلاس باید تا حد امکان در مورد درس باشد تا حواس دانش آموز را پرت نکند.

رفتار و شخصیت معلم در کلاس و روش تدریس او

طرز برخورد معلم با دانش آموزان، روش تدریس و نحوه اداره کلاس می تواند تاثیر زیادی در خیالباف بودن دانش آموز داشته باشد. مهیج بودن فضای کلاس درصد خیالبافی دانش آموزان را کمتر می کند.

ویژگی های شخصیتی دانش آموزان و درگیری های ذهنی او

دانش آموزانی که دچار خیالبافی می باشند افرادی هستند که دچار مشکلات شخصی در روابط عاطفی و احساسی خود شده اند. روابط احساسی قدرت بالایی دارند بر این اینکه تمام ظرفیت های فکری انسان را در برگیرند و حتی سبب می شود دانش آموزان از محیط درسی و یادگیری دور شوند.

راه های مقابله با خیالبافی در کلاس

1. روش های تدریس متنوع

هر روش تدریس برای نوع معینی از دانش آموز مناسب است. معلم باید با توجه به موضوع درسی در تدریس خود دقت لازم را به خرج دهد. استفاده از یک نوع روش تدریس می تواند برای دانش آموز خسته کننده باشد. روش تدریس باید به گونه ای باشد که برای دانش آموزان نشاط آور بوده و بتواند در یادگیری سربع، افزایش مهارت موثر واقع شود.

2. پیوند مطالب جدید با تجربه های واقعی

معلم می تواند دروس را با تجربه های واقعی زندگی مرتبط سازد و از خیالبافی دانش آموزان جلوگیری کند تا موضوع و محتوای درسی برای دانش آموزان جالب جلوه کند.

3. استفاده از محرک های متنوع

محرک های متنوع در اینجا منظور حرکات معلم و تن صدای اوست. معلم می تواند هنگام تدریس از روش هایی مانند تکان دادن سر، حرکات دست، تغییر صدا و… استفاده کند تا بتواند موجب استمرار توجه دانش آموزان شود.

4. بخش پرسش و پاسخ

زمانی که دانش آموزان در کلاس تمرکز خود را از دست داده و دچار خیالبافی شده اند، روش پرسش و پاسخ از آنها گزینه خوبی برای برگشتن ذهنشان به مطالب درسی و کلاس می باشد. دو روش برای طرح سوال وجود دارد:

الف) سوال از یک نفر

اگر دانش آموزی به طور خاص درگیر خیالات خودش شده است و معلم این موضوع را احساس کند می تواند با طرح پرسش از او باعث جلب توجه او به کلاس شود.

ب) سوال از کلاس

اگر معلم حس کند فضای کلی کلاس طوریست که دانش آموزان تمرکز لازم را ندارند، می تواند با یک پرسش ناگهانی و غافلگیر کننده حواس دانش آموزان را به مبحث جمع کند. مثلا فرض کنید معلم تاریخ، در مورد مبحثی مربوط به اهرام ثلاثه و شیوه ی ساخت آن در مصر صحبت می کند، اما چون موضوع یک مقدار خشک است احساس می کند دانش آموزان تمرکز لازم را ندارند. با پرسشی مثل آیا می دانید که اگر گوشت را در داخل هرم هایی با ابعاد مصر و متناسب با آنها قرار دهیم با وجود اینکه دو سوم آب خود را از دست می دهد هرگز فاسد نمی شود، علتش چیست؟

5. تشویق

یکی از راه های مفید برای جلوگیری از خیالبافی تشویق دانش آموزان است. با تشویق، دانش آموزان سعی و تلاش بیشتری برای فراگیری دروس از خود نشان می دهند. و سبب می شود فعالیت های آنها در مباحث درسی بیشتر شود. نوع تشویق بر اساس جو کلاس و تجربه کاری معلم دارد.

6. جمع بندی دروس

جمع بندی دروس یعنی طبقه بندی مطالبی که تا به حال خواندید. طبقه بندی و جمع بندی مطالبی که خواندید باعث می شود شما به یک نتیجه مناسب و دقیق برسید.

7. استراحت دادن

اگر دانش آموزان در کلاس از تدریس خسته شده باشند معلم می تواند با استراحت دادن، به رفع خستگی آنها کمک کرده و برای تدریس آماده شوند. مانند صحبت از مسائل غیر درسی و مورد علاقه دانش آموزان و …

قبل از وارد شدن به کلاس از قبل مطالعه داشته باشید

مطالعه کردن دروسی که از قبل تدریس شده و در جلسات بعدی نیز پیش رو خواهید داشت، می تواند تمرکزتان را بالا ببرد و باعث می شود که حافظه بلند مدت شما به راحتی مطالب را ذخیره کند. دانش آموزانی که از قبل آشنایی کامل به موضوع جدید درس ندارند به سختی می توانند روی مطالب درسی تمرکز داشته باشند و حتی ممکن است حواسشان پرت شود. کسانی که از قبل بر مباحث درسی مرور داشته اند مطالب را به آسانی می آموزند.

تمرکز

خودتان را از لحاظ جسمی آماده کنید

داشتن تغذیه مناسب، استراحت کافی و فعال بودن در کلاس می تواند به تمرکز شما کمک کند. برخی از عوامل دیگری وجود دارد که موجب برهم زدن تمرکز می شود. مانند: نامناسب بودن محل نشستن، کم خوابی، سروصدا، گرسنگی و …

اهمیت داشتن محل نشستن خود در کلاس درس

برای اینکه تمرکزتان در کلاس درس حفظ شود باید از لم دادن، تکیه دادن به صندلی و مواردی از این قبیل دوری کنید! در کلاس باید به صورتی بنشینید که کمرتان صاف باشد و پاها و دست های خود را کاملا در اختیار داشته باشید.

راه های بهبود تمرکز در مطالعه

1. یادداشت برداری

یکی از راه های مؤثر برای افزایش تمرکز و جلوگیری از حواس پرتی یادداشت برداری مطالب است. با یادداشت برداری علاوه بر اینکه می توانید خلاصه ای از مطالب خوانده شده خود را بنویسید، خود به دلیل اینکه یک نوع “تکرار کردن” به شمار می رود سبب متمرکز شدن حواس و به حافظه سپردن مطالب می شود.

2. مرحله آماده سازی

کتاب درسی و مطالبی که خلاصه ای از آن نوشته اید را مرور کنید تا برای موضوع کلاس آمادگی داشته باشید. پس از به همراه داشتن وسایل مورد نیاز خود اطمینان حاصل کنید تا در حین مطالعه اضطراب به شما وارد نشود. توجه داشته باشید که رعایت این موارد از جمله آمادگی ذهنی و فیزیکی به این منظور انجام می شود که ذهن شما برای فرایند یادگیری آماده شود.

3. بازبینی یادداشت ها

بعد از اتمام کلاس خود مطالبی را که یادداشت برداری کرده اید را مورد بازبینی قرار دهید و مشکلات آن را حل کنید. اگر به یادداشت های خود اطمینان نداشتید سعی کنید از استاد یا معلم خود برای رفع آن کمک بگیرید.

4. طرح پرسش

از روی مطالبی که یادداشت برداری کرده اید می توانید یک پرسشنامه تهیه کنید، این کار به فهمیدن و یادگیری شما کمک فراوانی خواهد کرد. برای طرح سوالات به کیفیت آن بیش تر توجه کنید و طوری باشد که تمام مطالب درسیتان را در بر بگیرد.

5. آزمون

بعد از انجام مراحل قبل شما باید به پرسش هایی که طرح کرده اید پاسخ دهید و به ذهنتان کمک کنید تا مطالب را به حافظه بلند مدت خود بسپارد.

دو روش برای این کار وجود دارد:

1. از همکلاسیتان کمک بخواهید، یادداشت ها را به یکی از آنها داده و بخواهید که از شما سوال کند.

2. می توانید از یک تکه کاغذ استفاده کنید و آن را روی یادداشت خود قرار دهید و به پرسشهایی که خود نوشته اید پاسخ دهید این کار را چند بار برای پرسشهای خود انجام دهید تا روی مطالب تسلط کافی داشته باشید.

برنامه ریزی برای مطالعه

یکی از تکنیک های تمرکز و بهبود آن، برنامه ریزی برای مطالعه است. برنامه ریزی به فرایندی گفته می شود که ما برای رسیدن به اهدافمان طی می کنیم تا کارها و اموراتمان را سازماندهی کنیم. برنامه ریزی برای هر فرد متفاوت است. که می تواند بلند مدت، میان مدت، یا کوتاه مدت باشد. در برنامه ریزی خوب و دقیق باید کارهایتان را طبق اولویت های زندگی خود مشخص کنید و وقت خود را بر اساس این اولویت ها زمان بندی کنید. عدم برنامه ریزی صحیح می تواند زمینه ساز اضطراب و تشویش ناشی از عدم انجام وظایف شود.

مهم ترین عوامل یادگیری

1. داشتن هدف و انگیزه

2. فهمیدن و درک مطالب

3. توجه و دقت کافی

4. همت و تلاش کردن

5. امیدواری و اعتماد به نفس

مروری بر چند برنامه اساسی برای رسیدن به موفقیت

1. برنامه درسی خود را بر اساس برنامه هفتگی کلاس تنظیم نمایید. هماهنگ با کلاس پیش بروید، سعی نکنید از کلاس جلوتر باشید.

2. میزان ساعات مطالعه تان باید به اندازه ای باشد که باعث خستگی شما نشود. هنگام تصمیم گیری برای مطالعه روزانه توانایی خودتان را در نظر بگیرید. ساعات مطالعه در طی شبانه روز برای افراد مختلف متفاوت است و بر اساس تجربه شخصی مشخص می شود. مدت زمان آن نباید بیشتر از توانایی جسمی و ذهنیتان باشد زیرا باعث فرسودگی ذهنتان شده و کیفیت یادگیری را کاهش می دهد.

3. روان خوانی، فهم و یادگیری بیشتر را تقویت می کند. این کار باعث می شود فهم جملات برای شما آسان و سرعت خواندن مطالب بالا رود.

4. سعی کنید هنگام مطالعه تمرکزتان را بالا ببرید تا مفهوم کلمات را به خوبی بفهمید. هیچگاه کیفیت مطالعه را فدای کمیت آن نکنید. فهمیدن یک صفحه بهتر از خواندن ده صفحه بدون فهمیدن مطلب آن است.

5. توصیه می شود چند ساعت از هفته را به عنوان وقت آزاد اختصاص دهید تا عقب ماندگی ها را جبران کنید و همچنین به مرور قسمت هایی بپردازید که به خوبی متوجه نشده اید.

6. مطالعه دروس خود را به سه قسمت تقسیم کنید: قبل از تدریس معلم، مرور کلی بعد از اتمام تدریس در همان روز و مطالعه دقیق و بیشتر.

7. محیط مطالعه شما باید به دور از هیاهو و استرس باشد تا موجب عدم تمرکز شما نشود.

8. حداقل یک ساعت بعد از غذا مخصوصا نهار استراحت کنید، زیرا یادگیری شما بعد از خوردن غذا به مقدار زیادی کاهش می یابد.

روش های تقویت حافظه

در این روش برخی از مطالب را باید به گونه ای به حافظه خود وارد کنید که با یادآوری هر یک از آن مطالب دیگری را به صورت زنجیره ای به یاد بیاورید. شما می توانید برای یک سری از کلمات یک روش کلیدی ابداع کنید. به عنوان مثال با به یاد آوردن آب به یاد باران می افتید یا با به یاد آوردن برف به یاد رنگ سفید می افتید.

پیش سازمان دهنده

منظور از پیش سازمان دهنده، مطلب یا موضوعی است که درباره ی یادگیری گفته می شود که موجب سازماندهی ذهن شده و مطالب جدید را برای یادگیری بهتر آماده می کند. این موضوعات قبل از آموزش مطالب به یاد گیرنده ارائه می شود تا او را با مفاهیم کلی آشنا و ذهن دانش آموز را برای ورود به جزئیات بیشتر آماده کند. ارائه این اطلاعات مقدماتی سبب می شود دانش آموز مطالب را در حافظه خود طبقه بندی کرده و بهتر یادآوری کند.

مطالعه با فاصله و برنامه ریزی شده

در این قسمت دانش آموز باید منابع درسی خود را تقسیم کند و به مرور آن بپردازد. زیرا حفظ کردن تمامی مطالب به طور یکجا باعث خستگی ذهن شده و باعث حواس پرتی و عدم تمرکز و پایین آمدن راندمان حافظه می شود.

تمرکز

روش بند به بند

در این روش، مطالعه به صورت بند به بند صورت می گیرد. دانش آموز پس از خواندن مبحث درسی باید از آن نکته برداری کند و به قسمت های کوچک تقسیم کند و خلاصه آن را روی یک تکه کاغذ بنویسد و آن را چند بار مرور کند، خلاصه بندی باید به گونه ای باشد که بتوانید از آن در آینده استفاده کنید.

آموختن به دیگران

سعی کنید مطالب را که آموخته اید به دیگران نیز منتقل کنید این روش باعث می شود انگیزه تان افزایش یابد و تسلط شما بر روی درس بیشتر شود و مطالب یاد گرفته شده، دیر از ذهن شما خارج شود.

استفاده مستمر از حافظه

برای اینکه حافظه شما قوی تر شود باید بیشتر مطالعه کنید. مغز انسان نیز مانند دیگر اجزای بدن نیاز به استراحت و ورزش دارد.

رژیم غذایی مناسب

با تغذیه درست و متناسب شما می توانید حافظه خود را فعال نگه دارید و آن را تقویت کنید.

  • مصرف ماهی به دلیل وجود فسفر برای مغز بسیار مفید است.
  • جوانه گندم منبع فسفر، کلسیم و انواع ویتامین ها است.
  • مصرف تخم مرغ برای افزایش حافظه نیز کمک بسیاری می کند.
  • گردو، بادام و فندق با داشتن منابع ویتامین فراوان موجب تقویت حافظه می شود.
  • مصرف نان در صبح می تواند مفید باشد. نان منبع اصلی هیدرات کربن است که منبع اصلی انرژی در سلول های مغزی است.
  • وجود تنش و درگیری های عصبی و احساسی، کم خوابی یا پرخوابی، گرسنگی یا پرخوری موجب ضعف و تحلیل حافظه می شود.

 

اطلاعیه

برای کسب اطلاعات بیشتر و در صورت داشتن هرگونه سوال می توانید از قسمت دیدگاه های پست با ما در ارتباط بوده و سوالات خود را از مشاورین ما بپرسید.

 

“کاری از مرکز مشاوره تحصیلی آدنیا”

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *