انتخاب رشته

نکات مهم انتخاب رشته کنکور سراسری 99

,
انتخاب رشته کنکور سراسری، انتخاب آینده ی شماست. پاسخگویی دقیق و شفاف به 6 دسته سوال زیر، کلید موفقیت شما در انتخاب رشته ی صحیح است؛ اما ابتدا باید یک اشتباه بزرگ را تصحیح کنید.   تصحیح یک اشتباه بزرگ برای انتخاب رشته کنکور موفق …

اشتباهات رایج در انتخاب رشته کنکور سراسری 99

,
یکی از پر چالش ترین مراحل کنکور سراسری فرایند انتخاب رشته می باشد که باید در نهایت دقت و درایت صورت گیرد چرا که هر گونه خطا و اشتباه در این مرحله داوطلب را از مسیر دستیابی به کسب رتبه قبولی دور می کند. از این رو متقاضیان ضمن آگاهی از اشتباها…

اعلام نتایج کنکور سراسری

,
داوطلبان پس از پشت سر گذاشتن کنکور سراسری بی صبرانه منتظر اعلام نتایج آن هستند تا با اطلاع از رتبه ای که کسب کرده اند، اقدام به انتخاب رشته کنکور نمایند. با توجه به ادغام و یکی شدن آزمون دانشگاه های سراسری و آزاد، برای تمامی داوطلبان این دان…

نحوه انتخاب رشته کنکور سراسری 99

,
داوطلبانی که در کنکور ۹۹ شرکت کرده و بر اساس توضیحات کارنامه اولیه خود، شرایط انتخاب رشته کنکور سراسری 99 را دارند، می توانند با آگاهی از دوره هایی که در آن مجاز به انتخاب رشته شده اند، حداکثر 150 کد رشته محل را متناسب با گروه آزمایشی امتحان…

راهنمای انتخاب رشته کنکور سراسری

,
زمان انتخاب رشته کنکور سراسری 99 نتایج اولیه کنکور سراسری 99 احتمالا در نیمه اول مرداد ماه بر روی سایت سازمان سنجش به نشانی sanjesh.org در قالب کارنامه اولیه کنکور سراسری منتشر خواهد شد و داوطلبان می توانند بر اساس رتبه و تراز کسب کرده و در صو…

انتخاب رشته کنکور سراسری، انتخاب آینده ی شماست. پاسخگویی دقیق و شفاف به 6 دسته سوال زیر، کلید موفقیت شما در انتخاب رشته ی صحیح است؛ اما ابتدا باید یک اشتباه بزرگ را تصحیح کنید.

 

اطلاعیه

برای کسب اطلاعات بیشتر و در صورت داشتن هرگونه سوال می توانید از قسمت دیدگاه های پست با ما در ارتباط بوده و سوالات خود را از مشاورین ما بپرسید.

تصحیح یک اشتباه بزرگ برای انتخاب رشته کنکور موفق

برخی از داوطلبان تصور می کنند برای یک انتخاب رشته ی خوب، مهمترین چیز کارنامه و نمرات و رتبه ی کنکور است. آنها بیش از آن که به خودشان، اهدافشان و آینده شان فکر کنند به نظر دیگران و اهمیتی که مردم جامعه به رشته های مختلف می دهند توجه می کنند؛ اما موضوع اصلی برای یک انتخاب رشته ی صحیح این است که خودتان و اهدافتان را خوب بشناسید.

موضوع اصلی انتخاب رشته کنکور، خود شما هستید. ما در اینجا 6 دسته سوال را ارائه کرده ایم که اگر بتوانید به این 6 دسته سوال پاسخ دقیق و منطقی بدهید انتخاب رشته ی خوبی خواهید داشت.

این سوال ها برای خودشناسی شما در زمینه ی انتخاب رشته تنظیم شده است. هر چه پاسخ های شما دقیق تر و واضح تر باشد، شناخت شما از خودتان و اهدافتان روشن تر است و در نتیجه انتخاب بهتری خواهید داشت.

این سوال ها برای خودشناسی شما در زمینه ی انتخاب رشته کنکور تنظیم شده است. هرچه پاسخ های شما دقیق تر و واضح تر باشد، شناخت شما از خودتان و اهدافتان روشن تر است و در نتیجه انتخاب بهتری خواهید داشت.

لطفا این سوال ها را با دقت بخوانید و خوب فکر کنید. با پدر و مادر خود نیز مشورت کنید؛ زیرا آنها روحیات و ویژگی های شخصیتی شما را بیشتر و بهتر می شناسند و می توانند به شما در شناخت خودتان کمک کنند.

دسته اول

آیا می دانید می خواهید کدام رشته های دانشگاهی را انتخاب کنید؟

آیا شما جزو افرادی هستید که فقط و فقط یک رشته را مد نظر دارید؟

آیا دو رشته را انتخاب می کنید؟

شاید سه رشته مد نظرتان باشد؛ این سه رشته به ترتیب اولویت چگونه هستند؟

آیا علایق متنوعی دارید؟

آیا رشته های مختلف برای شما چندان تفاوتی با هم ندارند؟

آیا تردید دارید و دقیقا نمی دانید که کدام رشته ها را ترجیح می دهید؟

اگر دو یا چند رشته را انتخاب می کنید؟

باید به انتخاب شهر و دانشگاه هم فکر کنید.

آیا فقط در شهر خودتان انتخاب رشته خواهید کرد؟

آیا فقط می خواهید در شهر خودتان ادامه ی تحصیل دهید یا شهرهای دیگر را هم مد نظر قرار خواهید داد؟

توصیه ی ما این است که تا جایی که می توانید در شهر خودتان و در کنار خانواده تان بمانید. به ویژه اگر در تهران و کلان شهرها و شهرهای دانشگاهی زندگی می کنید شهر خود را بر شهر های دیگر ترجیح دهید.

به جز رشته و شهر، به دانشگاه هم فکر می کنید، آیا می دانید کدام دانشگاه ها را ترجیح دهید ؟

اولویت های شما در مورد انتخاب دانشگاه ها چیست؟

اگر می خواهید اولویت دانشگاه ها را بدانید یک راه این است که به متوسط نمره ی قبولی یا به نمره ی آخرین افراد قبول شده در رشته های مختلف توجه کنید.

نکته ی مهم در مورد رشته و شهر و دانشگاه این است که می خواهید با کدام الگو ، رشته ها را پشت سر هم بچینید و اولویت بندی کنید؟

در ادامه چند الگو را به شما معرفی می کنیم. شما باید الگوی خود را با تفکر و دقت و مشورت با خانواده و دوستان انتخاب کنید.

معرفی چند الگو با یک مثال ساده

در مثالی که خواهیم گفت می توانید نام شهر و رشته ها را متناسب با وضعیت خود تغییر دهید. مثلا اگر در رشته ی تجربی هستید دو یا سه رشته ی تجربی و اگر در رشته ی انسانی یا هنر هستید دو یا سه رشته از گروه خودتان را در نظر بگیرید.

فرض کنید دانش آموزی، تهرانی است و می خواهد فقط رشته های عمران و مکانیک را انتخاب کند. ابتدا باید مشخص کند که کدامیک از این دو رشته را ترجیح می دهد. بسیاری از دانش آموزان اولویت خود را بر مبنای اقبال عمومی و سطح نمره ی هر رشته مشخص می کنند.

اما دانش آموزان عمیق تر، به خواسته ها و ترجیح های خود توجه می کنند؛ زیرا ممکن است نمره ی یک رشته بالاتر باشد ولی دانش آموز، آن رشته را کمتر ترجیح بدهد. روش درست تر این است که علایق و ترجیح های خود را در نظر بگیرید؛ اما اگر واقعا نمی دانید کدامیک ترجیح دارند و اگر چند رشته برایتان از اهمیت یکسانی برخوردارند می توانید بر مبنای نظر عمومی انتخاب رشته کنید.

کسانی که خودشان می دانند کدام رشته را ترجیح می دهند افراد مصمم تر و موفق تری خواهند بود. پس از آن که مشخص کردید کدام رشته را ترجیح می دهید اکنون باید رشته های مورد نظرتان را به ترتیب اولویت مشخص کنید.

دوباره به سراغ دانش آموز فرضی و مثالی خود باز می گردیم. او ممکن است یکی از این الگوها را انتخاب کند.

شما کدام الگو را انتخاب می کنید؟

الگوی اول انتخاب رشته کنکور سراسری

او عمران را ترجیح می دهد. بنابراین عمران را در دانشگاه های شهر تهران پشت سر هم انتخاب می کند و سپس رشته ی مکانیک را در شهر تهران در همه ی دانشگاه ها به ترتیب می نویسد.

عمران دانشگاه 1؛ شهر تهران

عمران دانشگاه 2؛ شهر تهران

عمران دانشگاه 3؛ شهر تهران

مکانیک دانشگاه 1؛ شهر تهران

مکانیک دانشگاه 2؛ شهر تهران

مکانیک دانشگاه 3؛ شهر تهران

الگوی دوم انتخاب رشته کنکور سراسری

او هر دو رشته ی عمران و مکانیک را در تک تک دانشگاه ها می نویسد؛ زیرا یا اختلاف چندانی بین این دو رشته قائل نیست یا این که اعتبار دانشگاه ها برایش اهمیت بیشتری دارد.

عمران دانشگاه 1؛ شهر تهران

مکانیک دانشگاه 1؛ شهر تهران

عمران دانشگاه 2؛ شهر تهران

مکانیک دانشگاه 2؛ شهر تهران

عمران دانشگاه 3؛ شهر تهران

مکانیک دانشگاه 3؛ شهر تهران

الگوی سوم انتخاب رشته کنکور سراسری

او رشته ی اول خود را علاوه بر شهر خودش (تهران) در بقیه ی شهرها هم ادامه می دهد و سپس به سراغ رشته ی دوم می رود.

عمران دانشگاه 1؛ شهر تهران

عمران دانشگاه 2؛ شهر تهران

عمران دانشگاه 3؛ شهر تهران

عمران دانشگاه 4؛ شهر تهران

عمران شهر “الف”

عمران شهر “ب”

عمران شهر “ج”

الگوهای ترکیبی

اکنون که با این سه الگو آشنا شدید خودتان می توانید الگوی دیگری را انتخاب کنید.

آیا یک رشته را در شهر خودتان و دو سه شهر دیگر پشت سر هم می نویسید یا اینکه آن رشته را در چندمین شهر می نویسید؟

انتخاب رشته کنکور

آیا همه ی شهرها را انتخاب می کنید یا فقط در شهر خودتان می مانید؟

کدام الگو بهتر است؟

درست این است که شما رشته را نسبت به دانشگاه در اولویت قرار دهید؛ ولی برخی دانش آموزان تصمیم می گیرند که دانشگاه معتبرتر را در اولویت قرار دهند. باید خودتان فکر کنید و الگوی خود را داشته باشید. این سوالات متداول داوطلبان است که به الگوی انتخاب مربوط می شود. داوطلبان برخی از این سوالات را پس از اعلام نتایج قبولی های کنکور سراسری و آزاد می پرسند و برخی را قبل از انتخاب رشته.

آیا رشته ی دلخواه را در شهر دیگر انتخاب کنم یا رشته ی دیگر را در شهر خودم؟

آیا رشته ی دیگر را در دانشگاه سراسری انتخاب کنم یا رشته ی دلخواه را در دانشگاه آزاد؟

آیا این رشته را در دانشگاه آزاد انتخاب کنم یا آن رشته را در دانشگاه غیر انتفاعی؟

و سوالاتی از این قبیل …

دسته دوم

آیا می دانید شغل آینده ی شما چیست؟

آیا هنگام انتخاب رشته کنکور به شغل آینده ی خود نیز فکر می کنید؟

آیا امکانات شغلی موجود در خانواده ی خود را هم در نظر گرفته اید؟

آیا می خواهید بعدا در زمینه های شغلی پدر و مادر یا بستگان و فامیل خود کار کنید؟

اگر این گونه است رشته ای که انتخاب می کنید تا چه حد با زمینه های شغلی موجود در خانواده تان هماهنگ است؟

نکته ی جالب توجه این است که برخی دانش آموزان هنگام انتخاب رشته کنکور به شغل آینده ی خود و به امکانات شغلی که در خانواده و اطرافیانشان وجود دارد توجه نمی کنند. البته قرار نیست همه ی افراد؛ مشاغل موجود در خانواده ی خود را ادامه دهند؛ به هر حال امکان بسیار خوب و مهم؛ استفاده از موقعیت های موجود شغلی در میان خانواده و اطرافیان است. در انتخاب رشته ی خود حتما به شغل آینده تان نیز فکر کنید.

دسته سوم

آیا نظر شما در مورد انتخاب رشته با نظر خانواده تان هماهنگ است؟

تصمیم نهایی با شماست؛ اما به دو دلیل بهترین مشاوران شما برای انتخاب رشته، خانواده به ویژه پدر و مادرتان هستند.

دلیل اول

پدر و مادر شما بیش از همه شما را دوست دارند.

دلیل دوم

پدر و مادر و خانواده تان بیش از دیگران از روحیات و خصوصیات شما آگاه هستند.

علاوه بر خانواده با دوستان خود نیز گفت و گو کنید. با این که هر کس با دیگری متفاوت است اما گفت و گو با دوستان سبب تمرکز و تفکر بیشتری خواهد شد.

مشاور شما به مدت یکسال در جریان امور آموزشی شما بوده است و پس از خانواده؛ تنها کسی است که شما را بهتر می شناسد و با خلق و خو و اهداف و نیازهای شما آشناست؛ لذا با مشاور کنکور خود نیز مشورت کنید.

وقتی با دوستان و مشاوران و معلمان خود گفت و گو می کنید همواره به خاطر داشته باشید که بهترین مشاور برای شما خانواده تان است.

دسته چهارم

آیا فقط در شهر خود می مانید یا به شهر دیگر هم می روید؟

آیا غیر از شهرخودتان می توانید به شهرهای نزدیک هم بروید؟

آیا در شهرهایی که بستگان یا فامیل نزدیکتان در آنجا زندگی می کنند نیز انتخاب رشته می کنید؟

آیا با رفتن به شهر دیگر موافق هستید؟

نظر خانواده تان درباره رفتن شما به شهرهای دیگر چیست؟

آیا کلان شهرها جزء انتخاب های شما هستند؟

توصیه ی ما این است که حتی الامکان در شهر خودتان بمانید. به ویژه اگر شهر شما یک شهر دانشگاهی است، تحصیل در شهر خودتان را به شهرهای دیگر ترجیح دهید. هم اکنون اکثر دانش آموزان کلان شهرها ترجیح می دهند که در دانشگاه های شهرهای خودشان درس بخوانند و مثلا در رشته ی پزشکی، تحصیل در دانشگاه شهر خود را حتی به دانشگاه های تهران ترجیح می دهند.

در مورد تحصیل در شهرهای دیگر حتما با پدر و مادرتان مشورت کنید و به راحتی در مورد رفتن به شهرهای دیگر تصمیم نگیرید. امتیازات زندگی در کنار خانواده و مشکلات رفتن به شهرهای دیگر را دقیق بررسی کنید و با دانشجویانی که این مورد را تجربه کرده اند گفت و گو کنید و آگاهانه تصمیم بگیرید.

دسته پنجم

کف قابل قبول شما کجاست؟

این سوال دشوارترین سوال است. آیا قبول شدن در آخرین رشته هایی که انتخاب می کنید را به یک سال پشت کنکور ماندن ترجیح می دهید؟ آنها کدام رشته ها هستند؟

آیا اگر در رشته ی مورد علاقه تان قبول نشوید سال دیگر هم ادامه خواهید داد تا به هدف خود برسید؟ یا این که ترجیح می دهید توقع و انتظارات خود را تعدیل کنید و همین امسال به دانشگاه بروید؟

پاسخ به این سوال هم مانند 5 دسته سوال دیگر کاملا جنبه ی شخصی دارد و پاسخ آن برای هر دانش آموزی با دیگران متفاوت است.

اگر می خواهید در صورت قبول شدن در رشته ی دلخواهتان یک سال دیگر نیز ادامه دهید حتما با پدر و مادر و خانواده تان مشورت کنید؛ زیرا پدر و مادر شما به ویژه در اکثر موارد مادرتان؛ به خوبی روحیات شما را می شناسند که آیا می توانید یک سال دیگر هم درس بخوانید یا خیر.

تعیین کف قابل قبول، سخت ترین سوال برای انتخاب رشته است؛ زیرا معمولاً اکثر دانش آموزان کمال طلب هستند و می خواهند به آرمان های خود برسند. وقتی کف قابل قبول خود را تعیین می کنید یعنی مشخص می کنید که تا چه حد حاضرید از توقعات و آرزوهای خود پایین تر بیایید. پاسخ به این سوال دشوارتر است و باید خیلی درباره ی آن فکر کنید و با خانواده و دوستان خود مشورت کنید تا تصمیم سنجیده ای بگیرید.

انتخاب رشته کنکور

دسته ششم

کدام رشته ها را خوب نمی شناسید؟

کدام رشته ها را می خواهید بشناسید؟

می خواهید در مورد کدام رشته ها اطلاعات کسب کنید؟

برای انتخاب رشته ی بهتر باید رشته ها را خوب بشناسید و برای آگاهی بیشتر می توانید علاوه بر گفت و گو با دوستان و آشنایان و تحقیق از دانشگاه ها و استادان و دانشجویان، با مشاوران با تجربه مرکز مشاوره تحصیلی آدنیا در ارتباط باشید و یا مطالب رایگان مشاوره ای موجود در این سایت را به دقت مطالعه نمایید.

در آخر بار دیگر از شما تقاضا داریم که به این 6 دسته سوال مطرح شده با دقت فکر کنید. با خانواده و دوستان خود گفت و گو کنید و بهترین تصمیم را بگیرید. تصمیمی بگیرید که تا یکسال بعد هم آن را قبول داشته باشید.

ممکن است بخواهید ریسک کنید یا این که تصمیم بگیرید که حتما همین امسال در هر رشته ای که قبول شوید و در مراحل بعدی تحصیل (کارشناسی ارشد و دکترا) به ایده آل خود نزدیک شوید یا این که حالت میانه ای داشته باشید؛ یعنی نه خیلی اهل ریسک باشید و نه این که امسال به هر رشته ای قانع شوید. در هر صورت شما انسانی یگانه و منحصر به فرد هستید و باید بهترین تصمیم را بگیرید. با شروع زود هنگام، با در نظر گرفتن وقت کافی، با گفت و گوی زیاد و با تفکر عمیق، آینده تان را برای خود بسازید.

برای تک تک شما مخاطبین گرامی آرزوی موفیت داریم.

 

اطلاعیه

برای کسب اطلاعات بیشتر و در صورت داشتن هرگونه سوال می توانید از قسمت دیدگاه های پست با ما در ارتباط بوده و سوالات خود را از مشاورین ما بپرسید.

 

“کاری از مرکز مشاوره تحصیلی آدنیا”

یکی از پر چالش ترین مراحل کنکور سراسری فرایند انتخاب رشته می باشد که باید در نهایت دقت و درایت صورت گیرد چرا که هر گونه خطا و اشتباه در این مرحله داوطلب را از مسیر دستیابی به کسب رتبه قبولی دور می کند. از این رو متقاضیان ضمن آگاهی از اشتباهات رایج در انتخاب رشته کنکور 99 و مشورت با افراد آگاه و باتجربه می توانند اولویت بندی رشته محل های مورد علاقه خود به بهترین شکل ممکن انجام دهند.

 

اطلاعیه

برای کسب اطلاعات بیشتر و در صورت داشتن هرگونه سوال می توانید از قسمت دیدگاه های پست با ما در ارتباط بوده و سوالات خود را از مشاورین ما بپرسید.

یکی از مراحل بسیار مهم در کنکور سراسری انتخاب رشته می باشد که تاثیر بسزایی در رشته محل قبولی داوطلب در زمان اعلام نتایج کنکور سراسری دارد اما برخی داوطلبان به دلیل بی دقتی و عدم آگاهی از نحوه تکمیل فرم انتخاب رشته 99، نتیجه مناسبی کسب نکرده و همین امر نارضایتی آن ها را به دنبال خواهد داشت.

این امر سبب می شود که داوطلب در رشته مورد علاقه خود پذیرفته نشده یا از ثبت نام در رشته محل قبول شده، انصراف دهد. در این مقاله اشتباهاتی که داوطلبان ممکن است در انتخاب رشته انجام دهند را آورده ایم تا با انتخاب رشته آگاهانه، داوطلب در رشته محل دلخواه و متناسب با رتبه کنکور خود قبول شود.

اشتباهات رایج در انتخاب رشته کنکور سراسری 99

بررسی دقیق کارنامه اولیه کنکور سراسری و درک صحیحی از تعابیر به کار رفته در آن می تواند به داوطلبان برای انجام انتخاب رشته ای صحیح و با شانس قبولی بالا کمک نماید بنابراین داوطلبان با استفاده از اطلاعات مندرج در کارنامه اولیه کنکور سراسری می توانند درصد خطای خود را در پر کردن فرم انتخاب رشته کاهش داده و رشته محل های خود را از بین دوره های روزانه، شبانه، پیام نور، غیرانتفاعی و پردیس خودگردان انتخاب نمایند. متقاضیان در انتخاب دوره مورد نظر خود باید موارد زیر را مد نظر قرار دهند:

 •  بر اساس توضیحات کارنامه کنکور سراسری مجاز به انتخاب رشته در کدام دوره شده اند.
 • قبل از انتخاب رشته، شهریه دوره های غیر روزانه (شهریه کارشناسی شبانه، شهریه دانشگاه غیر انتفاعی 99 – 1400، شهریه دانشگاه پیام نور 99 – 1400) را بررسی نمایند.

بنابراین کارنامه اولیه کنکور سراسری 99 اطلاعات قابل توجهی را در اختیار داوطلبان قرار می دهد. در ادامه به بررسی بیشترین اشتباهات رایج در انتخاب رشته کنکور که داوطلبان بدون توجه به کارنامه اولیه و عدم مطالعه دفترچه انتخاب رشته دارند می پردازیم.

بی توجهی به مقطع تحصیلی

یکی از رایج‌ ترین اشتباه های انتخاب رشته بین داوطلبان، بی‌ توجهی آن ها به مقطع تحصیلی (کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد پیوسته، دکتری) است.

اشتباهات رایج در انتخاب رشته کنکور سراسری 99

مثال

داوطلب گروه آزمایشی انسانی رتبه خوبی را کسب نموده است و می تواند در دانشگاه خوبی رشته مدیریت قبول شود. این داوطلب به رشته مدیریت بانکی علاقه دارد. با توجه به اینکه این رشته در دو مقطع کارشناسی و کاردانی ارایه می شود بدون توجه به دوره کاردانی انتخاب رشته کرده و کارشناسی این رشته را در دانشگاه های خوب از دست می دهد.

عدم توجه به شهر محل تحصیل

اشتباه رایج بعدی داوطلبان، توجه نکردن به شهر محل تحصیل و همچنین بی‌ توجهی به موقعیت مکانی پردیس‌ های دانشگاه‌ ها می باشد.

مثال

دانشگاه صنعتی امیرکبیر در شهر تهران واقع شده ولی یکی از پردیس‌ های دانشگاه امیرکبیر در واحد ماهشهر در جنوب کشور قرار دارد. یا در خصوص پردیس های دانشگاه تهران که یکی از پردیس های دانشگاه تهران در جزیره کیش واقع شده است.

عدم توجه به دوره های شهریه پرداز

مثال

خیلی از داوطلبان بر این باور هستند که تحصیل در واحد بین‌الملل یک دانشگاه دولتی، رایگان است؛ درصورتیکه تحصیل در پردیس های خودگردان صرفاً با پرداخت شهریه ممکن است.

خطا در وارد کردن رقم کد رشته محل انتخابی

اشتباه بعدی، خطا در وارد کردن رقم کد رشته محل انتخابی است که علی رغم متداول بودن ولی با توجه به اینکه بعد از ثبت اولیه انتخاب ها، رشته محل متناظر با هم کد که وارد فرم کرده اید نمایش داده می شود انتظار می رود افراد بعد از ثبت نهایی انتخاب رشته همچنان درگیر این اشتباه بمانند.

عدم توجه به رشته محل های بی علاقه در آن

در زمان انتخاب رشته کنکور سراسری و چینش انتخاب هایتان به این نکته توجه نمایید که هر رشته محلی که علاقه به تحصیل در آن را ندارید در فرم انتخاب رشته خود وارد نکنید چرا که اگر در زمان اعلام نتایج نهایی کنکور 99 در آن رشته محل قبول شده و در دانشگاه ثبت نام نهایی انجام دهید برای انصراف از آن ملزم به پرداخت هزینه هستید.

تصور اشتباه در وارد کردن اولویت های انتخابی

یکی از باور های غلط دیگر در بین داوطلبان این است که انتخاب های اول می بایست رشته محل هایی باشد که امکان قبولی در آن قطعی است، در حالی که علاقه مهم ترین موضوعی است که در انتخاب رشته کنکور سراسری تأثیر بسزایی داشته و باید مورد توجه قرار گیرد.

از این رو داوطلبان واجد شرایط انتخاب رشته کنکور سراسری در مرحله اول می بایست رشته محل های مورد علاقه خود را از دفترچه انتخاب رشته کنکور 99 استخراج نموده و در هنگام چینش رشته محل ها در فرم انتخاب رشته علاوه بر علایق  به تمامی عوامل موثر دیگر مانند شهریه، مسافت تا دانشگاه و کیفیت آن توجه نمائید.

توجه داشته باشید که اگر در یک دوره روزانه به عنوان پذیرفته نهایی اعلام شوید و به هر دلیل قصد تحصیل در دانشگاه محل قبولی (علایق، مسافت و…) را نداشته باشید، در صورت شرکت در کنکور سراسری 1400، از انتخاب رشته محل های روزانه محروم خواهید بود.

اشتباهات رایج در انتخاب رشته کنکور

انجام انتخاب رشته در روزهای پایانی

گاهی بعضی از داوطلبان به دلیل اینکه از همان روزهای ابتدایی انتخاب رشته کنکور سراسری، اقدام به تکمیل فرم انتخاب رشته نمی کنند و این کار را به روزهای پایانی موکول می کنند در نتیجه انتخاب رشته خود را بدون دقت و با استرس انجام می دهند. این کار می تواند اشتباه در پر نمودن فرم انتخاب رشته را به وجود آورد.

مشاوره انتخاب رشته کنکور سراسری 99

نحوه بررسی فرم انتخاب رشته کنکور سراسری توسط نرم افزار سازمان سنجش به این صورت است که انتخاب های 1 تا 150 داوطلب به ترتیب بررسی می شوند. در بررسی هر یک از انتخاب ها در صورتی که ظرفیت رشته محل توسط رتبه های بالاتر تکمیل نشده باشد آن رشته محل به عنوان قبولی داوطلب اعلام می شود. در غیر این صورت انتخاب های بعدی داوطلب مورد بررسی قرار خواهد گرفت. به همین دلیل است که تاکید می کنیم انتخاب های خود را بر اساس علاقه انجام دهید.

 

اطلاعیه

برای کسب اطلاعات بیشتر و در صورت داشتن هرگونه سوال می توانید از قسمت دیدگاه های پست با ما در ارتباط بوده و سوالات خود را از مشاورین ما بپرسید.

 

“کاری از مرکز مشاوره تحصیلی آدنیا”

داوطلبان پس از پشت سر گذاشتن کنکور سراسری بی صبرانه منتظر اعلام نتایج آن هستند تا با اطلاع از رتبه ای که کسب کرده اند، اقدام به انتخاب رشته کنکور نمایند. با توجه به ادغام و یکی شدن آزمون دانشگاه های سراسری و آزاد، برای تمامی داوطلبان این دانشگاه ها تنها یک کارنامه اولیه صادر خواهد شد. البته لازم به ذکر است که انتخاب رشته این داوطلبان به صورت جداگانه و از سامانه های مجزا انجام می گیرد.

 

اطلاعیه

برای کسب اطلاعات بیشتر و در صورت داشتن هرگونه سوال می توانید از قسمت دیدگاه های پست با ما در ارتباط بوده و سوالات خود را از مشاورین ما بپرسید.

زمان اعلام نتایج اولیه کنکور سراسری 99

بعد از برگزاری کنکور سراسری، نوبت به اعلام نتایج و انتشار وضعیت علمی داوطلبان در قالب کارنامه می رسد. هر ساله تقریبا 1 ماه بعد از برگزاری آزمون، کارنامه اولیه آن منتشر می شود. در کنکور سال گذشته نیز این مسئله صادق بوده و نتایج اولیه در روز 15 مرداد ماه اعلام شد. با توجه به تاخیری که در برگزاری آزمون سراسری سال 99 به وجود آمده، نتایج اولیه کنکور سراسری سال 99 نیز حدودا یک ماه بعد از برگزاری کنکور سراسری، یعنی در هفته اول مهر ماه سال 99 اعلام شود.

داوطلبان می توانند جهت مشاهده کارنامه اولیه به صورت اینترنتی و از طریق “سایت رسمی سازمان سنجش آموزش کشور” به نشانی sanjesh.org اقدام نمایند.

نحوه مشاهده نتایج کنکور 99

با توجه به این که تمام فرآیندهای کنکور سراسری از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور قابل پیگیری می باشد، نتایج اولیه نیز در زمان مقرر از طریق همین سامانه به اطلاع داوطلبان می رسد. تمامی شرکت کنندگان برای دسترسی به کارنامه خود ملزم به طی کردن چند مرحله و درج برخی از اطلاعات هستند. از این رو در ادامه نحوه مشاهده و دسترسی به نتایج اولیه آزمون سراسری، به صورت مرحله به مرحله شرح داده شده است.

مرحله اول

در ابتدا باید به سایت سازمان سنجش به نشانی sanjesh.org مراجعه نموده و گزینه سراسری را از منوی سمت راست انتخاب نمایید.

کنکور

مرحله دوم

در این مرحله باید گزینه “کارنامه اعلام نتایج اولیه آزمون سراسری 99” را انتخاب کنید تا وارد صفحه ای مطابق تصویر زیر شوید. در صفحه ای که برای شما نمایان می شود چند روش وجود دارد که با انتخاب یکی از آن ها می توانید کارنامه خود را دریافت نمایید.

 • روش اول: در روش اول از طریق وارد کردن شماره داوطلبی، شماره شناسنامه و سال تولد می توانید کارنامه خود را مشاهده کنید.
 • روش دوم: در این روش می توانید با وارد کردن شماره پرونده، کد رهگیری و شماره شناسنامه به مشاهده نتایج بپردازید.
 • روش سوم: وارد نمودن اطلاعاتی همچون شماره پرونده، شماره سریال و شماره شناسنامه نیز سومین روش جهت مشاهده نتایج کنکور سراسری می باشد.

در نهایت کارنامه ای مشابه کارنامه زیر قابل مشاهده است. در این میان داوطلبانی که می خواهند نسبت به نتیجه کنکور سراسری خود اعتراض کنند باید این نکته را در نظر داشته باشند که اعتراض به نتایج کنکور سراسری فقط به صورت اینترنتی و از طریق سایت سازمان سنجش به نشانی sanjesh.org انجام می شود.

پس از اعلام نتایج کنکور 99 داوطلبانی که مجاز به انتخاب رشته شده اند، خواهان اطلاع از زمان انتخاب رشته هستند. در این راستا لازم است بدانید که دفترچه انتخاب رشته کنکور 99 پس از اعلام نتایج اولیه منتشر شده و زمان شروع این فرآیند، اعلام می شود. برای آن دسته از افرادی هم که مجاز به انتخاب رشته های با آزمون نشده اما جهت ثبت نام و انتخاب رشته های بدون کنکور 99 مجاز شده اند، دفترچه ای مجزا وجود دارد و داوطلبان می توانند به صورت اینترنتی، اقدامات لازم را انجام دهند.

اعلام نتایج نهایی کنکور سراسری 99

درست است که کنکور سراسری و دانشگاه آزاد با هم برگزار شده و نتایج اولیه آن ها نیز، از طریق سایت سازمان سنجش اعلام می شود اما از این مرحله به بعد، تمام فرآیندها اعم از انتخاب رشته و اعلام نتایج نهایی آن ها، به صورت جداگانه صورت می گیرد.

در رابطه با زمان اعلام نتایج نهایی کنکور سال 99 باید گفت که معمولا نتایج نهایی کنکور سراسری در اواخر شهریور ماه اعلام می شود؛ اما با توجه به شرایط موجود و تاخیر پیش آمده در زمان برگزاری کنکور سراسری، نمی توان زمان دقیقی را برای اعلام نتایج نهایی این آزمون مشخص نمود.

نتایج نهایی کنکور دانشگاه های سراسری

داوطلبانی که در کارنامه اولیه آزمون خود مجاز به انتخاب رشته در دانشگاه های سراسری اعم از روزانه، شبانه، پردیس خودگردان، غیرانتفاعی و پیام نور شده و نسبت به انتخاب رشته محل های با آزمون این دانشگاه ها اقدام کرده اند، اواخر شهریور ماه می توانند نسبت به دریافت نتایج نهایی آزمون، از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور اقدام نمایند. شما عزیزان جهت مشاهده نتایج نهایی کنکور خود می توانید مطابق راهنمای زیر عمل کنید.

 • در ابتدا وارد سایت سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی sanjesh.org شوید و از منوی سمت راست، گزینه “سراسری” را انتخاب نمایید.

 • عبارت “نتایج نهایی آزمون سراسری (رشته محل های با آزمون)” را انتخاب کنید.

کنکور سراسری

 • در صفحه ای که پیش روی شما قرار دارد، می توانید یکی از دو روش موجود را انتخاب نموده و اطلاعات خواسته شده آن را وارد کنید.
 • روش اول: داوطلبان می توانند از طریق وارد کردن شماره داوطلبی و شماره شناسنامه، نتایج خود را مشاهده نمایند.
 • روش دوم: از طریق وارد کردن شماره پرونده و شماره شناسنامه امکان مشاهده نتایج فراهم می گردد.

اعلام نتایج

نتایج نهایی کنکور دانشگاه آزاد

در سال 98 نتایج نهایی کنکور دانشگاه آزاد نیز، حدود یک ماه پس از پایان مهلت انتخاب رشته و همزمان با دانشگاه های سراسری، در تاریخ 23 شهریور ماه منتشر شد. با توجه به این که کنکور سراسری و کنکور دانشگاه آزاد با یکدیگر ادغام شده اند و نیز با توجه به تاخیر ایجاد شده در برگزاری کنکور سراسری، هنوز زمان دقیقی برای اعلام نتایج نهایی آن تعیین نشده و به محض انتشار اطلاعیه ها و اخباری در این خصوص، این مطلب به روز رسانی خواهد شد. هم چنین می توانید با عضویت در کانال تلگرامی ایران مشاوره از آخرین اخبار مربوطه مطلع شوید.

داوطلبانی که نسبت به انتخاب رشته این دانشگاه ها اقدام کرده اند، می توانند در زمان مقرر به سایت رسمی دانشگاه آزاد مراجعه کرده و مطابق با راهنمای زیر، نسبت به مشاهده نتایج نهایی آزمون خود اقدام نمایند.

 • وارد “سایت رسمی دانشگاه آزاد اسلامی” به نشانی azmoon.org شده و بر روی لینک موجود کلیک کنید تا به صفحه اصلی منتقل شوید. سپس بر روی گزینه “نتیجه انتخاب رشته آزمون سراسری دانشگاه آزاد اسلامی” کلیک کنید.

اعلام نتایج کنکور سراسری

 • پس از کلیک بر روی گزینه فوق می توانید با وارد نمودن “کد دسترسی انتخاب رشته” و “کد ملی”، از وضعیت قبولی خود مطلع شوید.

اعلام نتایج کنکور سراسری

مرحله اول اعلام نتایج نهایی کنکور دانشگاه آزاد

پس از اتمام مهلت انتخاب رشته، داوطلبانی که نسبت به انتخاب رشته محل های دارای شرایط خاص اقدام نموده اند، در صورت کسب نمره حدنصاب، اسامی آن ها در اعلام نتایج اولیه رشته های دارای شرایط خاص کنکور قابل مشاهده می باشد. این افراد پس از انجام اقدامات لازم و شرکت در مصاحبه و گزینش، می توانند مطابق آن چه گفته شد از وضعیت قبولی خود مطلع شوند.

 

اطلاعیه

برای کسب اطلاعات بیشتر و در صورت داشتن هرگونه سوال می توانید از قسمت دیدگاه های پست با ما در ارتباط بوده و سوالات خود را از مشاورین ما بپرسید.

 

“کاری از مرکز مشاوره تحصیلی آدنیا”