یکی از پر چالش ترین مراحل کنکور سراسری فرایند انتخاب رشته می باشد که باید در نهایت دقت و درایت صورت گیرد چرا که هر گونه خطا و اشتباه در این مرحله داوطلب را از مسیر دستیابی به کسب رتبه قبولی دور می کند. از این رو متقاضیان ضمن آگاهی از اشتباهات رایج در انتخاب رشته کنکور 99 و مشورت با افراد آگاه و باتجربه می توانند اولویت بندی رشته محل های مورد علاقه خود به بهترین شکل ممکن انجام دهند.

 

اطلاعیه

برای کسب اطلاعات بیشتر و در صورت داشتن هرگونه سوال می توانید از قسمت دیدگاه های پست با ما در ارتباط بوده و سوالات خود را از مشاورین ما بپرسید.

یکی از مراحل بسیار مهم در کنکور سراسری انتخاب رشته می باشد که تاثیر بسزایی در رشته محل قبولی داوطلب در زمان اعلام نتایج کنکور سراسری دارد اما برخی داوطلبان به دلیل بی دقتی و عدم آگاهی از نحوه تکمیل فرم انتخاب رشته 99، نتیجه مناسبی کسب نکرده و همین امر نارضایتی آن ها را به دنبال خواهد داشت.

این امر سبب می شود که داوطلب در رشته مورد علاقه خود پذیرفته نشده یا از ثبت نام در رشته محل قبول شده، انصراف دهد. در این مقاله اشتباهاتی که داوطلبان ممکن است در انتخاب رشته انجام دهند را آورده ایم تا با انتخاب رشته آگاهانه، داوطلب در رشته محل دلخواه و متناسب با رتبه کنکور خود قبول شود.

اشتباهات رایج در انتخاب رشته کنکور سراسری 99

بررسی دقیق کارنامه اولیه کنکور سراسری و درک صحیحی از تعابیر به کار رفته در آن می تواند به داوطلبان برای انجام انتخاب رشته ای صحیح و با شانس قبولی بالا کمک نماید بنابراین داوطلبان با استفاده از اطلاعات مندرج در کارنامه اولیه کنکور سراسری می توانند درصد خطای خود را در پر کردن فرم انتخاب رشته کاهش داده و رشته محل های خود را از بین دوره های روزانه، شبانه، پیام نور، غیرانتفاعی و پردیس خودگردان انتخاب نمایند. متقاضیان در انتخاب دوره مورد نظر خود باید موارد زیر را مد نظر قرار دهند:

  •  بر اساس توضیحات کارنامه کنکور سراسری مجاز به انتخاب رشته در کدام دوره شده اند.
  • قبل از انتخاب رشته، شهریه دوره های غیر روزانه (شهریه کارشناسی شبانه، شهریه دانشگاه غیر انتفاعی 99 – 1400، شهریه دانشگاه پیام نور 99 – 1400) را بررسی نمایند.

بنابراین کارنامه اولیه کنکور سراسری 99 اطلاعات قابل توجهی را در اختیار داوطلبان قرار می دهد. در ادامه به بررسی بیشترین اشتباهات رایج در انتخاب رشته کنکور که داوطلبان بدون توجه به کارنامه اولیه و عدم مطالعه دفترچه انتخاب رشته دارند می پردازیم.

بی توجهی به مقطع تحصیلی

یکی از رایج‌ ترین اشتباه های انتخاب رشته بین داوطلبان، بی‌ توجهی آن ها به مقطع تحصیلی (کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد پیوسته، دکتری) است.

اشتباهات رایج در انتخاب رشته کنکور سراسری 99

مثال

داوطلب گروه آزمایشی انسانی رتبه خوبی را کسب نموده است و می تواند در دانشگاه خوبی رشته مدیریت قبول شود. این داوطلب به رشته مدیریت بانکی علاقه دارد. با توجه به اینکه این رشته در دو مقطع کارشناسی و کاردانی ارایه می شود بدون توجه به دوره کاردانی انتخاب رشته کرده و کارشناسی این رشته را در دانشگاه های خوب از دست می دهد.

عدم توجه به شهر محل تحصیل

اشتباه رایج بعدی داوطلبان، توجه نکردن به شهر محل تحصیل و همچنین بی‌ توجهی به موقعیت مکانی پردیس‌ های دانشگاه‌ ها می باشد.

مثال

دانشگاه صنعتی امیرکبیر در شهر تهران واقع شده ولی یکی از پردیس‌ های دانشگاه امیرکبیر در واحد ماهشهر در جنوب کشور قرار دارد. یا در خصوص پردیس های دانشگاه تهران که یکی از پردیس های دانشگاه تهران در جزیره کیش واقع شده است.

عدم توجه به دوره های شهریه پرداز

مثال

خیلی از داوطلبان بر این باور هستند که تحصیل در واحد بین‌الملل یک دانشگاه دولتی، رایگان است؛ درصورتیکه تحصیل در پردیس های خودگردان صرفاً با پرداخت شهریه ممکن است.

خطا در وارد کردن رقم کد رشته محل انتخابی

اشتباه بعدی، خطا در وارد کردن رقم کد رشته محل انتخابی است که علی رغم متداول بودن ولی با توجه به اینکه بعد از ثبت اولیه انتخاب ها، رشته محل متناظر با هم کد که وارد فرم کرده اید نمایش داده می شود انتظار می رود افراد بعد از ثبت نهایی انتخاب رشته همچنان درگیر این اشتباه بمانند.

عدم توجه به رشته محل های بی علاقه در آن

در زمان انتخاب رشته کنکور سراسری و چینش انتخاب هایتان به این نکته توجه نمایید که هر رشته محلی که علاقه به تحصیل در آن را ندارید در فرم انتخاب رشته خود وارد نکنید چرا که اگر در زمان اعلام نتایج نهایی کنکور 99 در آن رشته محل قبول شده و در دانشگاه ثبت نام نهایی انجام دهید برای انصراف از آن ملزم به پرداخت هزینه هستید.

تصور اشتباه در وارد کردن اولویت های انتخابی

یکی از باور های غلط دیگر در بین داوطلبان این است که انتخاب های اول می بایست رشته محل هایی باشد که امکان قبولی در آن قطعی است، در حالی که علاقه مهم ترین موضوعی است که در انتخاب رشته کنکور سراسری تأثیر بسزایی داشته و باید مورد توجه قرار گیرد.

از این رو داوطلبان واجد شرایط انتخاب رشته کنکور سراسری در مرحله اول می بایست رشته محل های مورد علاقه خود را از دفترچه انتخاب رشته کنکور 99 استخراج نموده و در هنگام چینش رشته محل ها در فرم انتخاب رشته علاوه بر علایق  به تمامی عوامل موثر دیگر مانند شهریه، مسافت تا دانشگاه و کیفیت آن توجه نمائید.

توجه داشته باشید که اگر در یک دوره روزانه به عنوان پذیرفته نهایی اعلام شوید و به هر دلیل قصد تحصیل در دانشگاه محل قبولی (علایق، مسافت و…) را نداشته باشید، در صورت شرکت در کنکور سراسری 1400، از انتخاب رشته محل های روزانه محروم خواهید بود.

اشتباهات رایج در انتخاب رشته کنکور

انجام انتخاب رشته در روزهای پایانی

گاهی بعضی از داوطلبان به دلیل اینکه از همان روزهای ابتدایی انتخاب رشته کنکور سراسری، اقدام به تکمیل فرم انتخاب رشته نمی کنند و این کار را به روزهای پایانی موکول می کنند در نتیجه انتخاب رشته خود را بدون دقت و با استرس انجام می دهند. این کار می تواند اشتباه در پر نمودن فرم انتخاب رشته را به وجود آورد.

مشاوره انتخاب رشته کنکور سراسری 99

نحوه بررسی فرم انتخاب رشته کنکور سراسری توسط نرم افزار سازمان سنجش به این صورت است که انتخاب های 1 تا 150 داوطلب به ترتیب بررسی می شوند. در بررسی هر یک از انتخاب ها در صورتی که ظرفیت رشته محل توسط رتبه های بالاتر تکمیل نشده باشد آن رشته محل به عنوان قبولی داوطلب اعلام می شود. در غیر این صورت انتخاب های بعدی داوطلب مورد بررسی قرار خواهد گرفت. به همین دلیل است که تاکید می کنیم انتخاب های خود را بر اساس علاقه انجام دهید.

 

اطلاعیه

برای کسب اطلاعات بیشتر و در صورت داشتن هرگونه سوال می توانید از قسمت دیدگاه های پست با ما در ارتباط بوده و سوالات خود را از مشاورین ما بپرسید.

 

“کاری از مرکز مشاوره تحصیلی آدنیا”

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *