حاشیه نویسی

از حاشیه‌ نویسی به عنوان یک مهارت یاد می شود. توجه داشته باشید که پس از حاشیه نویسی کردن در یک کتاب حاشیه ها بیش‌تر از متن اهمیت پیدا می کنند و با خواندن آنها تمام محتوای صفحه ی مورد نظر در ذهن تداعی می شود. گفتیم یکی از رمزهای حافظه مرور است، امروز از رمز دیگر تقویت حافظه یعنی شخصی سازی رونمایی می کنیم‌. تصور کنید محتوای یک پاراگراف شما را یاد یک خاطره ای می اندازد. اگر شما آن خاطره را در حد دو یا سه کلمه در گوشه کتاب بنویسید، یعنی محتوای پاراگراف مورد نظر را برای خود شخصی سازی کرده اید. از آن جایی که آن خاطره در حافظه ی بلندمدت شما است، هنگام امتحان دادن یا سخنرانی با به یاد آوردن خاطره، پاراگراف مورد نظر را به راحتی به یاد می آورید.

 

اطلاعیه

برای کسب اطلاعات بیشتر و در صورت داشتن هرگونه سوال می توانید از قسمت دیدگاه های پست با ما در ارتباط بوده و سوالات خود را از مشاورین ما بپرسید.

مطالعه

مثال فرض کنید می خواهید عدد 367 را به خاطر بسپارید، اینجا می توانید بگویید تعداد روزهای سال 367 روز است و این عدد دو تا بیشتر از تعداد روزهای سال است. با نوشتن عبارت “سال + 2”  در حاشیه کتاب، عدد 367 همواره در ذهنتان خواهد ‌ماند.

توجه داشته باشید تمام عبارت هایی که شما در حاشیه ی کتابتان می نویسید کاملاً شخصی است و اگر شخص دیگری آن را بخواند متوجه نمی شود در صورتی که همین عبارت ها برای شما تداعی کننده ی محتوای کتاب است.

از حاشیه نویسی به عنوان یکی از اصول یادگیری یاد می کنند که می تواند در مطالعه ی مجدد کتاب، کار شما را راحت تر کند.

تکنیک حاشیه نویسی

این تکنیک ها شباهت زیادی به تکنیک خلاصه نویسی دارد و باید در زمان مخصوص به خودش انجام شود با این تفاوت که لازم نیست تمرینی در این بخش حل شود، تکنیک حاشیه نویسی عموماً در درس هایی مثل دینی، ادبیات، زیست و مفاهیم شیمی می باشد، لازم است در این جا به شما بگوییم این تکنیک پس از مطالعه کتاب مربوطه و پس از تست زدن انجام می شود. به این صورت که به سراغ منبع درسی رفته و به دلیل اهمیت وقت، دیگر  نیاز نیست متون جزوه ی مورد مطالعه و نکاتی را که بدست آوردیم، در جایی یادداشت کنیم بلکه در همان صفحات کتاب به انجام حاشیه نویسی می پردازیم.

تکنیک های مهم

نوشتن متن در حاشیه صفحه

برای انجام حاشیه نویسی؛ بهتر است مطالب مهم متن را در حاشیه همان صفحه متن یادداشت می کنیم. در انجام این کار سعی کنیم که در کوتاه ترین جمله بندی ها و کلمات، بیشترین منظور و مفهوم را برسانیم. البته استفاده از نمودار درختی در این گونه موارد، مخصوصاً زمانی که مطالب به هم پیوسته و ارتباط دارند، کاری بسیار خوب است که به شما در امر مرور، بالاخص در روزهای منتهی به آزمون ها مدت زمان چشمگیری را صرفه جویی می کند .

خط کشی دور یا زیر کلمات

برای بهتر دیده شدن در متن، دور یا زیر کلمات مهم خط کشیده و یا با ماژیک های هایلایت که در بازار هست، این عبارت ها را هایلایتشان می کنیم تا هنگام مرور این دست کلمات که از نظرمان کلماتی کلیدی، مهم و پرتکرار بودند را با دقت بیشتری مطالعه کنیم.

این تکنیک ها، روش بسیار مؤثری برای افزایش تمرکز و دقت هستند. این کار شما را نسبت به خواندن عادی بسیار فعالتر و تیزتر و همچنین کیفیت کار شما را بالاتر برده و می توانید در مدت زمان کمتری، نه تنها با کاهش کیفیت، بلکه با افزایش نسبی کیفیت مطالعه و مرور کنید.

مرور بر نکاتی دیگر

مقدار حاشیه نویسی و برجسته سازی نباید بیشتر از ۳۰ درصد حجم کل مطالب باشد، شما می توانید کتاب های خود را سیمی کرده و لا به لای صفحات کتاب های خود برگه سفید بگذارید و راحت تر حاشیه نویسی کنید.

در هنگام تست زنی، کنار تست هایی که به نظرتان مهم تر هستند علامتی بگذارید تا بعداً در هنگام نکته برداری، نکاتشان را مورد توجه قرار دهید.

همچنین در اینجا باید به شما بگوییم اگر سعی کنید در «حاشیه نویسی» با خلاقیت بیشتر و به زبان خود بنویسید، در یادگیریتان تسریع بخشیده و مطالب را بهتر یاد می گیرید.

مطالعه

تکنیک حاشیه نویسی با استفاده از تست زدن

در این مرحله بعد از انتخاب چندین تست از میان مباحث روز که خواندید چند تست را انتخاب می کنید، سپس شروع به تست زنی می کنیم، بعد از تمام شدن و زدن همه ی تست ها شروع می کنیم به بررسی کردن که چند سوال را غلط زدیم مثلا 5 تست از 20 تست را غلط زدیم پس می فهمیم ما در اینجا 5 نکته مهم را بلد نبودیم، سریعاً شروع می کنیم این نکات مهم را در گوشه کتابتان بنویسید و سپس این مطالب را چندین بار مرور کنید تا بتوانید براحتی مطالبی که فراموش کردید را یاد بگیرید.

 

اطلاعیه

برای کسب اطلاعات بیشتر و در صورت داشتن هرگونه سوال می توانید از قسمت دیدگاه های پست با ما در ارتباط بوده و سوالات خود را از مشاورین ما بپرسید.

 

“کاری از مرکز مشاوره تحصیلی آدنیا”

4 پاسخ
 1. Д а р и м В а м ю б и л е й н ы й л о т е р е й н ы й б и л е т ! П е р е х о д и т е и з а б е р и т е : www.tinyurl.com/skarlece THRT3648285JUYGTD
  Д а р и м В а м ю б и л е й н ы й л о т е р е й н ы й б и л е т ! П е р е х о д и т е и з а б е р и т е : www.tinyurl.com/skarlece THRT3648285JUYGTD گفته:

  М ы д а р и м В а м б и л е т Г О С Л О Т О . У с п е х о в в р о з ы г р ы ш е ! З а б р а т ь в ы и г р ы ш н ы й б и л е т : http://www.tinyurl.com/skarlece NFDAW3648285JUYEGRT

  پاسخ
 2. num493947tetcher
  num493947tetcher گفته:

  mps493947errtbh gAsuOzO NsGJ VxMWI97

  پاسخ
 3. nem493947krya
  nem493947krya گفته:

  mns493947ngkyt WMWmgqu 74CJ bMRqeeU

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *