راز (41)

از آنچه خدا به شما داده راضی باشید

راز خوشبختی این است از آنچه که دارید راضی باشید و لذت ببرید. افرادی که در زندگی راضی و قانع اند، قدر دان و شاکر آنچه در زندگی دارند هستند و با مقایسه ی آنچه خودشان و دیگران در زندگی دارند، نگران و ناراحت نمی شوند و حسرت آنچه ندارند را نمی خورند. با دانستن قدر و ارزش آنچه دارید و حسرت نخوردن آنچه ندارید یا نمی توانید به دست آورید، به شادی و آرامش خاطر بیشتری می رسید.

راز (42) 

به مسائل بی ارزش فکر نکنید

سعی کنید راجع به افراد و چیزهای که باعث رنجش خاطر و ناراحتی شما می شوند، کمتر فکر کنید. چیزهای بسیار زیاد و نامحدودی در زندگی هست که می توانید وقت خود را صرف فکر کردن به آنها کنید. اما بسیاری از ما تمرکز و توجه خود را تا حد زیادی معطوف به چیزهایی می کنیم که برایمان آزار دهنده و رنج آور است و ما را عصبی یا مضطرب می کند. لزومی ندارد آنچه شما را آزار می دهد را نادیده بگیرید و به آن کاملاً بی توجه باشید، اما انقدر هم روی آن تمرکز نکنید که مخل آسایش و آرامشی درونیتان شود.

راز (43)

با خانواده و دوستانتان رابطه نزدیک داشته باشید

با اعضای خانواده تان ارتباطی صمیمانه و نزدیک داشته باشید. وقتی اعضای خانواده در شهرها یا کشورهای دیگر باشند، فراموش کردن آنان آسان می شود و به قول معروف «از دل برود هر آنکه از دیده برفت.» در چنین شرایطی ما وقت و فکر کمتری را به آنان اختصاص می دهیم. لذا برای اینکه چنین شرایطی به وجود نیاید، بهتر است تماس خود را با آنان حفظ کنید و مسائل مختلف زندگی را با یکدیگر در میان بگذارید و از شرایط همدیگر باخبر شوید. به این ترتیب، ارتباط نزدیک تر و صمیمانه تری خواهید داشت و حس بهتری در درونتان به وجود می آید.

100 راز

راز (44)

میوه بخورید

هر روز مقداری میوه بخورید. خوردن میوه علاوه بر آنکه شما را سالم و شاداب نگه می دارد و برای بدنتان مفید است، باعث می شود، ضمن لذت بردن از خوردن میوه، علاقه ی کمتری نیز به خوردن تنقلاتی با ارزش غذایی بسیار پائین پیدا کنید و معده ی خود را از چیزهای بی خاصیت انباشته نکنید. به این ترتیب احساس بهتری از خودتان پیدا می کنید.

راز (45)

از تکنولوژی و فناوری نهایت استفاده رو ببرید

چگونگی کار با کامپیوتر و استفاده از آن را یاد بگیرید. افرادی که کامپیوتر استفاده می کنند، خواه هشت ساله باشند و خواه نود و هشت ساله، تجارب عالی و خوبی در خصوص شگفتی های فناوری نوین و همچنین جهان امروز به دست می آورند و لذت خواهند برد. چرا که امروز دیگر کامپیوتر وسیله ی ارتباطی خوبی بین مردم شده و اگر مجهز به آن و نحوه ی به کار گیری اش نباشید، از هر لحاظ از دیگران و جهان پر سرعت امروز عقب خواهید ماند و در خود احساس ضعف و ناتوانی خواهید کرد.

راز (46)

واقع بین و منطقی باشید

به صورت عینی و محسوس فکر کنید و واقع بین باشید. ما باید بتوانیم میزان پیشرفت خود را بسنجیم و بدانیم که اوضاع و شرایط رو به بهبودی است. شما نمی توانید یک هدف انتزاعی یا تخیلی را به انجام برسانید، زیرا هیچ گاه به طور قطع و یقین مطمئن نیستید که آیا می توانید آن را کاملاً اجرا کنید و به اتمام برسانید یا خیر.

راز (47)

به دیگران کمک کنید

در جامعه، همواره مشوق دیگران بوده و نقش حمایت کننده داشته باشید. همیشه وقت و فرصتی را برای کمک به دیگران اختصاص دهید، در جهت رفاه و آرامش دیگران گام بردارید، یا کسانی که دوستشان دارید و برایتان با ارزش و با اهمیت هستند، را یاری نمائید. شما با این قبیل کارها احساس بسیار بهتری در خود خواهید کرد و در عین حال رابطه تان نیز عمیق تر و صمیمی تر خواهد شد.

راز (48)

خودتان را سر زنش نکنید

خودتان را سرزنش و ملامت نکنید. گهگاه وقتی اوضاع آن طور که می خواهیم، پیش نمی رود و شرایط زندگی برایمان مساعد نیست، شروع به فهرست کردن اشتباهات خود و روش هایی می کنیم که معتقدیم به واسطه ی انجام آنها باعث بروز مشکل شده ایم و به بن بست خورده ایم.

اما این نوع طرز تفکر نه تنها سبب می شود که پریشان خاطر شوید و از لحاظ روحی بهم بریزید، بلکه با بر هم خوردن تمرکزتان باعث می شود ک نتوانید درست عمل کنید و تصمیم درستی در جهت رفع یا جبران آن بگیرید. واقعیت این است که هر وضعیت و شرایطی یا نتیجه ای برخی چیزهای است که در کنترل شماست و یا برخی چیزهایی که کنترلتان است. لذا با بروز شرایطی نامناسب و بد، این فکر و ذهنیت منفی را در خودتان ایجاد نکنید که فقط مقصر هستید. این کار نیز نوعی خود فریبی است. همیشه به خاطر داشته باشید که در این قبیل مواقع به جای متهم کردن خودتان و مقصر دانستن خود، به فکر راه چاره و نشان دادن واکنشی منطقی و معقول باشید.

100 راز

راز (49)

در صلح و دوستی پیش قدم باشید

طالب دوستی و صلح باشید. اگر بین اعضای خانواده یا دوستانتان مشکلی به وجود آمده که باعث تیره و تار شدن رابطه شان شده است، شما می توانید با حس کردن این موضوع نقش میانجی صلح را بر عهده بگیرید و بین آنها دوباره صلح و آشتی بر قرار کنید.

راز (50)

با حیوانات مهربان باشید

حیوانات با رفتارشان چیز های بسیار زیادی در مورد عشق و محبت به ما یاد می دهند. هر چه ما به حیوانات نزدیک تر و با آنها مهربانتر باشیم، محبت و لذت بیشتری از آنها دریافت می کنیم.

 

منبع: برگرفته از نوشته های دیوید نیون

“کاری از انجمن روانشناسی گروه علمی فرهنگی آدنیا”