وسواس 

وسواس اختلالی در سلامت و روان است، که تأثیر زیادی بر روند زندگی افراد در سن و اقشار مختلف می گذارد. در واقع، فکر یا تصویری است که به رغم اراده انسان ، به هشیاری (ذهن) هجوم می آورد. همچنین سازمان روانی را تحت سیطره خود قرار می دهد و اضطراب گسترده ای در فرد بر می انگیزد.

این افکار مزاحم، غالباً بیمار را به تکرار برخی کارها و اعمال بی فایده وا می دارد. در کل (وسواس) یکی از بیماری هایی است که از پیچیدگی زیادی بر خوردار است؛ و در صورتی که درمان نشود، زندگی فردی و اجتماعی فرد را مختل می کند.

انواع وسواس

1. وسواس فکری: افکار و تکانه ها با تصاویر تکرار شونده و اغراق آمیز؛ معمولاً بی معنی، ترسناک و ناخوشایند هستند بروز می کند. مانند: شک، خشونت، نگرانی.

2.وسواس عملی: به رفتارهایی گفته می شود؛ به طور مداوم تکرار می شود. بدون اینکه منجر به پاداش شوند، اغلب افراد مبتلا برای ازبین بردن وسواس و کاهش اضطراب این کارها را انجام می دهند .مانند (شستن، منظم کردن، بازبینی)

اختلال وسواس فکری عملی اختلالاتی هستند که هم در افکار و هم در اعمال رفتار شخص مشاهده میشود. این اختلالات به 4 دسته تقسیم بندی می شود:

 1. اختلال بد شکلی بدن

 2. اختلال احتکار

 3. اختلال کندن مو

 4. اختلال کندن پوست

اختلال بد شکلی بدن

فرد مبتلا به این اختلال دائماً به قسمتی از بدن خود مشکوک است. دائماً در حال چک کردن و مقایسه خود با دیگران است. معمولاً در مقابل آینه می ایستد و از خود ایراد می گیرد و به همین دلیل دچار انزوا و افسردگی می شود.

اختلال احتکار

فرد مبتلا به این اختلال با انبار کردن؛ به طور افراطی اشیاء و اجسامی را گرد آوری می کند. مانند کسانی که کلکلسیونی از عروسک، پاکت های سیگار، پول و غیره … دارند. که همین امر باعث تأثیر منفی بر روابط میان فردی به ویژه اعضای خانواده می گذارد، و زمینه ساز بیماری های جسمی و پایین آمدن در بخش های مختلف زندگی باشند.

اختلال کندن مو

اختلال مو کنی یا تریکوتیلومانیا که در این اختلال فرد مبتلا به طور مداوم شروع به کندن مو از هر نقطه بدن که منجر به از دست دادن مو و پریشانی فرد می شود. کندن مو می تواند از سر یا مژه باشد، که در حین انجام احساس آرامش می کنند.

اختلال کندن پوست

برخی از افراد که مبتلا به این اختلال هستند، به طور مرتب سعی دارند آنچه را که بر روی پوست خود اضافی می بینند از بدن خود جدا می کنند.  همواره به دنبال بخش هایی هستند که موجب ناکاملی پوستشان شده و سعی می کنند آن را از میان ببرند.

وسواس ذهنی

نشخوار کردن و تکرار ذهنی اتفاقات به منظور جلوگیری از وقوع اتفاقاتی مانند: راز و نیاز، که اگر بیش از اندازه باشد وسواس محسوب می شود. مانند اینکه فرد در ذهنش رازو نیاز می کند. همین امر باعث آرامش ذهنش می شود .این آرام شدن باعث تکرار و تقویت می شود.

نکته جالب در این هست که در فرهنگ ما دعا خواندن، تسبیح انداختن و ذکر گفتن خیلی غیر طبیعی محسوب نمی شود. به همین دلیل نمی توان گفت: که فرد مبتلا به وسواس عملی است. ولی اگر در این موضوع دچار افراط شویم و باعث آسیب رساندن به خود و اطرافیان شود، می توان گفت که فرد دچار اختلال وسواس ذهنی شده است.

شایع ترین وسواس ها

آلودگی

چک کردن

تقارن 

دو نوع شرطی سازی در وسواس وجود دارد:

شرطی سازی کلاسیک: در فکر اتفاق می افتد (نشخوار فکری و درگیری ذهنی راجع به یک موضوع)

شرطی سازی عامل: در عمل اتفاق می افتد (با انجام دادن آرام می شود- شستن، مو کندن)

درمان های وسواس

1. مواجه درمانی 

2. مصرف داروهای ضد افسردگی 

3. درمان cbt

4. سیگنولیت تومی (برداشتن یک قسمت سیگنولیت) (سیگنولیت: قسمتی در مغز که محل کارهای تکراری است و درنیمکره راست که مرکز توجه است قرار دارد)

همه ی ما ممکن است در دوره هایی کمی وسواس به نظر برسیم. در نتیجه با توجه به اینکه حدود 1 تا 3 درصد افراد در جوامع مختلف دچار این بیماری می باشند، شناخت علائم این بیماری و درمان های موجود می تواند کمک شایانی در راهنمایی رساندن به این افراد باشد.

 

“کاری از انجمن روانشناسی علمی فرهنگی آدنیا”

10 پاسخ
  • انجمن روانشناسی
   انجمن روانشناسی گفته:

   می توانید بسته های مشاوره ای ما را تهیه کرده و با مشاورین ما در ارتباط باشید.
   موفق باشید.

 1. سحر
  سحر گفته:

  سلام ممنون میشم مطالب بیشتری راجع به این اختلال بزارید و همینطور تو یک اختلال در بچه ها هم بنویسید ممنون

 2. omiid
  omiid گفته:

  سلام من بعداز خوندن این نوشته ها حس میکنم چند تا از وسواس هارو با هم دارم ایا چنین چیزیی میشه و این که من باید چیکار کنم

  • انجمن روانشناسی
   انجمن روانشناسی گفته:

   می توانید بسته های مشاوره ای ما را تهیه کرده و با مشاورین ما در ارتباط باشید.
   موفق باشید.

دیدگاه ها غیر فعال است.