حدود سه دهه است که کنکور با انواع سهمیه ها و امتیازات مختلف مواجه است.

در سال های اول برگزاری کنکور سراسری موضوع سهمیه مربوط به سهمیه های بومی بود؛ یعنی تنها برای مناطق مرحوم کشور و برای بعضی از رشته ها در نظر گرفته می شود.

بعد از انقلاب:

شورایی عالی انقلاب فرهنگی در بازنگری کمی، مواد آزمون و سهمیه های پنج گانه مناطق و سهمیه های آزاد را به سه سهمیه تغییر داد و پس از آن سهمیه های مختلفی با توجه به شرایط کشور به وجود آمد. برای مثال:

بعد از جنگ، مجلس شورایی اسلامی سهمیه های را برای خانواده های شهدا، جانبازان، رزمندگان، حافظان قرآن، بهیاران و حتی تهسیلاتی را برای فرزندان هیأت علمی در نظر گرفت.

با افزایش سهمیه ها انتقاداتی نسبت به آن صورت گرفت. در چند سال اخیر شاهد اعتراضاتی به انواع سهمیه ها بودیم؛ در شهریور ماه امسال این اعتراضات شدت گرفت و بیش از هزار نفر از داوطلبان کنکور ارشد با اعتراضی به نتایج اعلام شده انواع مختلف سهمیه را موجب بی عدالتی دانسته و خواسته بودند سهمیه های جانبازان بالای 25 درصد و جانبازان کمتر 25 درصد که در اصطلاح سهمیه های 25 درصدی و پنج درصدی گفته می شود و سهمیه استعدادهای درخشان، از این پس به صورت مازاد بر ظرفیت های اعلام شده از سمت سازمان سنجش مورد پذیرش قرار بگیرند.

سهمیه مناطق کنکور سراری:

شرکت کنندگان متقاضی سهمیه مناطق با توجه به ملاکهای زیر جزء یکی از مناطق 1،2،3 محسوب می شوند.

الف. برای داوطلبان نظام آموزشی جدید بخش محل اخذ مدرک تحصیلی سه سال آخر در دبیرستان (پایه دهم تا دوازدهم)

ب. برای داوطلبان نظام ترمی واحدی و سالی واحدی آموزش متوسطه، بخش محل اخذ مدرک تحصیلی دوره پیش دانشگاهی و دوسال آخر دبیرستان

ج. برای داوطلبان نظام قدیم آموزشی متوسطه، بخش محل اخذ مدرک تحصیلی سه سال آخر دبیرستان یا هنرستان

گزینش بومی:

نحوه تقسیم ظرفیت رشته های بومی به سهمیه های مختلف هر رشته محل (یک رشته در یک دانشگاه)، ظرفیتی دارد که میان سهمیه های مختلف تقسیم می شود. در گزینش بومی، بخشی از ظرفیت هر رشته مخصوص داوطلبان بومی است.

رشته های موجود در دانشگاه ها به دو دسته کلی (کشوری و بومی) تقسیم می شوند.

رشته های کشوری:

رشته های هستند که در رکن کشور، و فقط در بعضی از دانشگاه ها وجود دارند. مانند رشته های بیوتکنولوژی یا باستان شناسی.

رشته های بومی:

به جز رشته های کشوری، رشته های تحصیلی دوره های روزانه بر اساس میزان پراکندگی آنها در سطح کشور به سه نوع رشته های انسانی، ناحیه ای و قطبی تقسیم می شود.

1. رشته های انسانی: رشته ای است که در بیشتر استان های کشور دایر است.

2. رشته های ناحیه ای: رشته ای است که در بیشتر استان ها دایر نیست ولی در چند استان کنار هم (که یک ناحیه را تشکیل می دهند) وجود دارند: مانند رشته های معماری، پزشکی، حقوق دوره روزانه.

3. رشته های قطبی: رشته ای است که در بیشتر مناطق دایر نیست ولی در چند ناحیه کنار هم ( که یک قطب را تشکی می دهند) وجود دارند: مانند رشته های مهندسی صنایع، فیزیوتراپی، تاریخ دوره روزانه.

سهمیه رزمندگان، جانبازان و خانواده شهید

1. سهمیه رزمندگان:

آن دسته از کارکنان کادر ثابت پیمانی و نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران که علاوه بر میزان موظفی، از تاریخ 31 شهریور 67 حداقل 6 ماه پیوسته و یا 9 ماه ناپیوسته شرکت در عملیات به صورت داوطلبانه در خطوط مقدم حضور داشته اند.

2. سهمیه ایثار گران:

(جانبازان 25 درصد و بالاتر، همسر و فرزندان آنان). (جانبازان زیر 25 درصد، همسر و فرزندان آنها). (آزدگان و همسر و فرزندان آنان). (همسر و فرزندان شهدا و مفقودالاثر). وهمچنین ( همسر و فرزندان رزمندگان با حداقل 6 ماه حضور داوطلبانه در جبهه)

3. خانواده شهدا:

خانواده معظم شهدا (پدر، مادر، خواهر و برادر شهید)

بهیاران

بهیاران دارنده دیپلم نظام قدیم و یا نظام جدید (کارودانش) مورد تأیید وزارت آموزش و پرورش که به حرفه ای بهیاری اشتغال دارند می توانند با تهیه گواهی لازم از سازمان متبوع و نگهداری آن نزد خود منحصراٌ برای ورود به رشته پرستاری از سهمیه بهیاران استفاده کنند. این ظرفیت از سال 96_97 به مدت سه سال به میزان 5 درصد ظرفیت در قالب ظرفیت های موجود تمدید شده است، سهمیه بهیاران در دسته پرستاری در منطقه تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی محل اشتغال متقاضیان معتبر است.

حافظان قرآن

به منظور اجرای قانون اعطای مدرک کارشناسی و بالاتر به حافظان کل قرآن مجید مصوب سال 1375 مجلس شورای اسلامی حافظان کل قرآن مجید می توانستند با شرکت در کد رشته امتحانی 111 آزمون کارشناسی ارشد از مزایای در نظر گرفته شده استفاده کنند.

(تغییرات مهم لایحه ساماندهی سهمیه های ورود به مقاطع مختلف آموزشی عالی؛ بر اساس ماده آیین لایحه آمده است که سهمیه بهیاری نیز در کنار سهمیه های بومی گزینی، قانون عدالت آموزشی، سهمیه های مندرج در قانون خدمات رسانی به ایثار گران و اصلاحات بعدی آن، قانون ورود رزمندگان به دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی، سهمیه های مربوط به کارگر نمونه، قهرمانان ورزشی، حافظان قرآن و دانشجویان نمونه کشوری لغو شده است.)

امتیازات تسهیلات نقل و انتقال فرزندان اعضای هیأت علمی برای کنکور سراسری

اعضای هیأت علمی وزارت خانه های (علوم تحقیقات و فناوری) و بهداشت، (درمان و آموزشی پزشکی) و اعضای هیأت علمی دانشگاه های وابسته به سایر وزارتخانه ها و نهاد ها، اعم از نظام و غیر نظامی و همچنین موسسات غیر انتفاعی و اعضای هیأت علمی دانشگاه آزاد اسلامی می توانند از تسهیلات این بخشنامه استفاده کنند.

بر اساس این دستور العمل پذیرفته شدگان آزمون سراسری می توانند از دانشگاه های واقع در شهر خدمت (ترجیحا دانشگاه محل خدمت) عضو هیأت علمی و یا در صورت نبودن آن دسته رشته در آن شهر به دانشگاه نزدیک ترین شهر به محل خدمت عضو هیأت علمی با تعیین سازمان سنجش آموزش کشور در همان مقطع، گروه آزمایشی و دارا بودن حد نصاب مطابق با ضوابط اعلام شده انتقال یا تغییر رشته بدهند.

تغییر رشته و انتقال فقط به شهر دانشگاه محل خدمت عضو هیأت علمی و در صورت عدم وجود رشته به نزدیک ترین شهر به محل خدمت عضو هیأت علمی امکان پذیر است.

(تغییرات مهم لایحه ساماندهی سهمیه های ورود به مقاطع مختلف آموزشی عالی در این بخش این است که بر اساس ماده 8 مصوبه تسهیلات فرزندان اعضای هیات علمی از زمان اجرای این قانون لغو شد.)

تغییرات سهمیه های مختلف در این لایحه را می توان به صورت جدول زیر خلاصه کرد:

جدول تغییرات سهمیه ها بر اساس لایحه توزیع عادلانه فرصت ها و امکانات تحصیلی
نوع سهمیه سهمیه لایحه جدید
سهمیه حافظان قرآن حذف
سهمیه رزمندگان ادغام در سهمیه ایثار گران 
سهمیه ایثار گران (بالای 25 درصد و کمتر از 25 درصد) افزایش حد نصاب علمی به 85 درصد آخرین فرد قبولی، کاهش سهمیه به 5 درصد ظرفیت مازاد
سهمیه مناطق 1 و 2 و 3  کاهش میزان 50 درصد به نسبت شرکت کنندگان در هر منطقه
تسهیلات فرزندان هیأت علمی حذف
سهمیه بهیاران حذف
سهمیه کشاورزی  حذف
منطقه ای حذف
بومی قطبی حذف
بومی ناحیه ای حذف
سهمیه بومی گزینی حذف
سهمیه مناطق محروم غیر پزشکی حذف
سهمیه مناطق محروم پزشکی  حذف
سهمیه استعدادهای درخشان  حداکثر تا 5 درصد مازاد بر ظرفیت هر کشور
سهمیه المپیادهای دانش آموزی داخلی کسب حد نصاب 9 درصدی گزینش آزاد در کد رشته مورد تقاضا
سهمیه بلایای طبیعی به صورت مازاد بر ظرفیت، تحصیص از طرف سازمان آموزش کشور 

در صورت داشتن هرگونه سوال، می توانید با پر کردن فرم زیر با مشاورین ما در ارتباط باشید.

فرم ثبت مشاوره تحصیلی

  • یکی از بسته های بالا را انتخاب کنید.

 

“کاری از انجمن مشاوره گروه علمی فرهنگی آدنیا”